Második fordulót tartottak az amerikai Georgia állam szenátorválasztásán, mivel az első fordulő ősszel ne mvezetett eredményre. A választás nem csak önmagában fontos, hanem azért is, mert itt dől el, hogy többségbe kerülnek-e a demokraták az Amerikai Egyesült Államok Kongresszusának felsőházában, szenátusban is, miután ősszel megőrizték többségüket a képviselőházban, és Joe Biden megválasztásával az ő jelöltjük lesz a következő elnök is.
Szerda hajnalra kiderült: Raphael Warnock tiszteletes legyőzte a Trump-lojalista Kelly Loefflert, szerda délutánra pedig az is, hogy Jon Ossof is legyőzte republikánus ellenfelét
Warnock az elsú fekete szenátor az egykori rabszolgatartó déli államból, emellett 24 éve az első demokrata szenátor Georgia államból. Győzelméhez az elemzők szerint főleg az vezetette, hogy novemberhez képest a republikánus többségű kerületekben többen maradtak otthon, míg a demokrata többségű kerületekben inkább nőtt a részvétel.
Ossoff is győzelmével a szenátusban éppen annyi demokrata, mint republikánus törvényhozó lesz, ezáltal pedig az alelnök plusz szavazata lesz a döntő. Az alelnök pedig ugye a demokrata Kamala Harris. Ezzel tehát végül nagyon szűk többséget szerzett a felsőházban a Demokrata Párt – végül, hiszen a novemberi választás előtt arra számították, hogy ennél sokkal könnyebben szereznek majd erősebb többséget, de végül ez nem történt meg ősszel.
A szenátus megszerzése azt jelenti, hogy Joe Biden elnök, akit január 20-án iktatnak be, jóval könnyebben valósíthatja meg programját, hiszen a Kongresszus mindkét háza alapvetően baráti többséggel bír. Hogy ez miért jelentős nemcsak Georgia és az USA, hanem a klímaváltozás miatt a világ számára is, arról Gulyás Márton beszélt nemrég a Partizán nevű YouTube-csatornán:
Georgia államban dőlhet el az egész bolygó sorsa
A kímaváltozás szempontjából egyáltalán nem másodlagos, hogy ki van a Fehér Házban, ugyanis az elmúlt évtizedek globális klímapolitikáját egy ország sem alak...
A két második fordulós georgiai választás elbukása nagy ütés a republikánusoknak, akiknek többsége az elmúlt hónapokban Trump elnök vezénylete alatt nem fogadta el a novemberi elnökválasztás eredményét, és igyekezett minden fronton támadni azt, de a bíróság elé kerülő ügyek a különféle feltételezett választási csalásokról majdnem mind elbuktak, az eredményt sehol sem sikerült megváltoztatni. Több elemző szerint nem segítette a georgiai választásban küzdő republikánusokat, hogy ebben az ügyben Trump mellé álltak.