Jelenleg mindenki alulfizetett, aki a humán közszolgáltatásokban dolgozik - jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján az LMP országgyűlési képviselője. Ungár Péter azt mondta: az állam nem becsüli meg a neki dolgozókat - írja az MTI.
A politikus Boros Péternével, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) elnökével, valamint Szűcs Tamással, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete elnökével közösen beszélt a béremelés szükségességéről a közszférában.
Boros Péterné arra mutatott rá, hogy a magyarországi jövedelmek változatlanul jelentősen elmaradnak az európai átlagtól, ezért érdemi tárgyalásokat kezdeményeznek egy középtávú bérfelzárkóztatási programról. Azt is követelik, hogy a kormány vezesse be a közszolgálati diplomás bérminimumot, és állítsa vissza a 13. havi juttatást a közszférában - hangsúlyozta.
Szerinte nem véletlen a sztrájkjog korlátozása és a bíróságok döntésképtelensége az elégséges szolgáltatásokról. Az elégedetlenségüket már csak a sztrájktörvény módosítása után fejezhetnék ki az érintettek - fűzte hozzá.
Szűcs Tamás az Európai Bizottság országjelentésére hivatkozva mondta azt, hogy a közszféra a legnagyobb vesztese az elmúlt évek folyamatainak, az államosítással általános pénzkivonás zajlott a területen. Szólt az európai minimálbér bevezetésének szükségességéről, megjegyezve: szeretnék, ha a magyar kormány Európából is jelzéseket kapna a további béremelés szükségességéről. A jelenleg zajlókról azt mondta: azok csupán "kozmetikázások" a bármikor visszavonható pótlékokkal. A szociális szektor 6 százalékos növekménye az inflációt fedezi, míg a pedagógusoknak júliustól biztosított 10 százalékos növekmény éves szinten még a bérek reálértékének megtartására sem elég.
Megismételte: ha nem tudnak igazi, nyomásgyakorlásra alkalmas sztrájkot tartani, akkor akár a polgári engedetlenség határát súrolva a szabadságkivételek összehangolt bejelentésével is kifejezik tiltakozásukat.