Még 1983-ban adta ki korszakos jelentőségű könyvét, a Magyar-rock első, majd második kötetét Sebők János szakíró. Gyakorlatilag ez a hazai könnyűzene bibliája, annyira tény gazdag és tárgyszerű. A szerző 2013-ban váratlanul elhunyt, de korábbi kéziratai alapján munkakapcsolata Jávorszky Béla Szilárd zenei szakíróval ismét termőre fordult. Ugyanis frissítve, picit áthangolva-szerkesztve nemrég újra kiadták az alapművet.
Jó alkalom ez arra, hogy ismét kézbe vegyük tehát a magyar beat-bibliát és kicsit bele lapozzunk. Sebők János alapos ember volt, körbejárta a témát. A hazai beat kezdeteit az akkor divatos és hagyományos olasz – San-Remo –táncdal világból vezette le. Németh Lehel, Záray Márta, vagy a korai Bergendy és Holéczi együttes egy kicsit már elütött a sablonoktól, de messze volt még a gitár korszak. Aztán a Beatles mánia nyomán berobbant a hazai közéletbe a beatzene és azonnal termőre fordult.
Sebők jól érzékelteti könyvében azokat a társadalmi folyamatokat, amelyek akkor elindultak az ifjúsági kultúrában. A Kommunista Ifjúsági Szövetség (KISZ) feladata volt az ifjúság nevelése és párt hűségben tartása. De azt is látták a rendszer vezetői - ekkoriban épült fel az Aczél György vezette kultúrpolitika – hogy a gőzt valahogy ki kell engedni. Jó alkalom volt erre, a súrlódások ellenére, a beat és a nyomán kialakult szubkultúra. Persze erős rendőri felügyelettel.
Utóbbira a hosszú haj problematikája volt a legjellemzőbb. Szinte vadásztak a hajat növesztőkre az egyenruhások és nem ritkán a gumibotok is előkerültek. Egyes vidéki gimnáziumokban a rendszerhű tanárok önhatalmúlag nyírtak bele a diákok hajába. Tiltották a színes inget, száműzték az akkoriban megjelenő magnókat, zsebrádiókat az iskolákból.
Mégis, százával alakultak a beat-együttesek, főleg Budapesten. Alig hogy feltűnt, országos sztár lett az Omega, az Illés, a Metró együttes. A televíziós Ki mit tud?-ok révén új tehetségek váltak ismertté, közte Koncz Zsuzsa, vagy a Hungária együttes.
A rendszer megpróbálta integrálni az új jelenséget a szocialista kultúrába, felemás sikerrel. A televíziós Táncdal fesztivált szánták erre a célra. Ám sok bárgyú sláger után, néhány év alatt odáig „fajult" a nyugati hatás, hogy a fesztivál sztárja egy beat együttes, az Illés lett. Ezzel már nem volt mit kezdeni, a magyar nótás műbeatet felváltotta a valóban nemzeti dalmotívumokkal is operáló, magyar rockzene. Mivel a táncdal fesztiválokat egy időben 2-3 millió néző látta, a műfaj gyorsan legalizálódott.
Az újra kiadott könyvben szinte valamennyi együttes szerepel, történetekkel. Mi most a Kex vezetőjét, Baksa Soós Jánost említjük. A Kex volt a legintellektuálisabb, ezért aztán a leginkább zargatott zenekar a Kádár-rendszerben. Koncertjeiken szép számmal jelentek meg civil ruhás nyomozók és provokáltak. Egy alkalommal, éjjel, Budapesten megtámadták az énekest és úgy megverték, hogy csaknem belehalt.
Az ügyet eltussolták, az érdeklődő rajongókat megfigyelték, bevitték, megverték. Baksának megüzenték, ha nem él a disszidálás lehetőségével – kipostázták az útlevelét - akkor nem garantálják az életben maradását. A zenész 1971-ben el is hagyta az országot, de még előtte egy évvel feltűnt Mészáros Márta Szép leányok, ne sírjatok, úgyszintén korszakos filmjében. Azóta sem látogatott haza, egyszer sem.
Sebők János halála után szerzőtársa folytatta a megkezdett munkát, újabb szerzőt vonva be a honi rockzene történetének feldolgozásába. Átolvasva a köteteket, szembesülünk a drasztikus zenei változásokkal, a zenei ízlés átalakulásával.
A rendszerváltás után a rockzene nálunk is elveszítette táradalom formáló erejét, vegytiszta üzletté vált. Átrendeződött a piac, megszűntek a megakoncertek, az első beat-generáció életkora átlépte a hetedik X-et. Az utánuk jövők szemléletét előbb a diszkó, majd a szinti-pop formálta.
Az internet aztán teljesen átírta az addigi szerzői, üzleti, publikálási lehetőségeket, az egész show-bizniszt. Ma már egy jó, vagy kellően bárgyú zenei ötlettel bárki lehet sztár, begyűjthet akár millió lájkot is. A hagyományos rock nagyjai szerencsére még köztünk vannak – Kovács Kati, Koncz Zsuzsa, Zalatnay Sarolta, vagy az Omega együttes – de már nem ők a meghatározók, réteg szinten hatnak.
Nincs új a Nap alatt, ismét színre lépett teljes fegyverzetben a nemzeti rock. Ágyúi Nagy Feró, (Beatrice), Pataki Attila (Edda), Ákos, Ismerős Arcok. Megjelent az ellen polit-rock, az odamondogatós rap, de ez már az új idők zenéje. Vagy inkább zöreje.
Szólj hozzá!
Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.
A rendőrség fokozott óvatosságot kér a közlekedőktől.
Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.
Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.
Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.
Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.
A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.
Mutatjuk a részleteket.
Helyi szavazás dönt a terület sorsáról.
Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.
12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.