Idén már többször írtunk arról, hogy a Transparency International az év elején beperelte a Haladás Sportkomplexumot, miután a stadiont üzemeltető Haladás Sportkomplexum Fejlesztő Nonprofit Kft. közérdekű adatigénylést követően nem volt hajlandó kiadni az üzemeltetéséhez készült hatástanulmányt. A céget vezető Gál Sándor szerint ugyanis a hatástanulmány nem minősül közadatnak, illetve a létesítményt hátrányosan érintené gazdasági versenyhelyzetben, ha ezek az adatok napvilágot látnának.
A Transparency nem fogadta ezt az érvelést, az ő álláspontjuk szerint ugyanis a stadion 15,6 milliárd forintnyi közpénzből épült, és üzemeltetéséhez az önkormányzat is hozzájárul, így a tervet a Kft.-nek ki kell adnia. A bíróság végül májusban hozott elsőfokú ítéletet, akkor kötelezték a stadion üzemeltetőit, hogy küldjék el a Transparency International e-mail címére a koncepció azon részeit, amelyeket az ítéletben meghatároztak. Ezt meghaladóan Szombathelyi Járásbíróság a keresetet elutasította.
A bíróság májusban egyébként azt is megállapította, hogy az üzemeltető egy közfeladatot ellátó szerv, ezért köteles a kezelésében lévő közérdekű adatok kiadására. Hozzátették, hogy a közérdekű adat kiadása megtagadható, ha az adat további jövőbeni döntés megalapozását szolgálja, vagy a közérdekű adat megismerése a közfeladatot ellátó szerv működését veszélyeztetné.
A Transparency International azonban nem volt megelégedve a bíróság döntésével, az ügyet a Szombathelyi Törvényszék elé vitték, ahol szeptember 19-én, múlt csütörtökön meg is történt a másodfokú tárgyalás. A szervezettől az Ugytudjuk megtudta, hogy
ám a Transparency minden bizonnyal fellebbez a döntés ellen, erre hatvan napjuk van.
A szervezettől azt is megtudtuk, hogy ők úgy tekintenek a Haladás Sportkomplexum ügyére, mint egy közpénz-háromszögre. A sportkomplexum ugyanis egy közpénzből létrejött létesítményt, az üzemeltetését végző szervezet pedig közfeladatot ellátó szervnek minősül, ráadásul a Haladás focicsapatot működtető szervezetben is van tulajdon a szombathelyi közgyűlésnek. Ezért gondolják azt a Transparency-nél, hogy nonszensz Gál Sándorék érvelése, hiszen egy közpénzből működő szervezet más, szintén közpénzekből működő szervezetekkel köt megállapodásokat, ezért
Így pedig már nem kellene védenie az üzleti titoknak a hatástanulmányt.
A Transparency International-től végül azt is megtudtuk, hogy, ha szükséges, akkor az ügyben a Kúria felülvizsgálatát kérik majd, és ha még ez sem vezet sikerre, akkor Strasbourgig viszik a pert. A jogvédő szervezet szerint ugyanis már tisztán jogkérdéssé vált a per, az ügyben hozott ítélet megválaszolhatja majd azt is, hogy hol húzódnak az üzleti titok határai.