Éppen 29 éve, október végén robbant ki a taxisblokád. Látszólag a benzin árának drasztikus, 65 százalékos emelése miatt, valójában súlyosbodó társadalmi problémák álltak a háttérben. Kiderült, könnyen lángba borítható az ország és ez sokakat megdöbbentett. Vas megyében is több ponton lezárták az utakat, Szombathelyen teljes volt a blokád. Több száz kamion rekedt a Volán-telep környékén, kisebb incidensek is előfordultak.
Az előzményekhez tartozik, hogy a kőolaj fokozatosan drágult és az is, hogy a fővárosban rengetegen, mintegy 20 ezren fuvaroztak, egymással is vetélkedve. Az Antall-kormány (MDF) jelentősen gyengült az önkormányzati választások után, gyakorlatilag a szabaddemokraták (SZDSZ) vették át a vidék és a nagyobb városok irányítását. Szombathelyen az MDF súlyos vereséget szenvedett, a város irányítása az SZDSZ-KDNP-Fidesz alkalmi koalíció kezébe került, polgármesternek Wagner Andrást választották (SZDSZ). Feszült volt a politikai helyzet, sorra zártak be a gyárak, emberek ezrei kerültek utcára, érezhető volt a kiábrándulás. A kormány számára soha rosszabbkor nem jöhetett volna a drasztikus áremelés. Ráadásul az első napokban a köztársasági elnök, Göncz Árpád sem igazán csillapította a kedélyeket, Antall József miniszterelnök pedig kórházi kezelésre szorult. Politikai vákuum keletkezett, amelynek nyomán polgárháborús helyzet fenyegetett és ez sokakat megdöbbentett.
Akcióik révén, támogatóikkal, lezárták az országos főutakat, így sem a nyugati határ felől, sem Budapest irányába jármű nem hagyhatta el a várost (kivéve a mentőket, de egy esetben, a Zanati úton a mentőt sem akarták átengedni. Korabeli leírás szerint dulakodás történt, egy szélvédőt beütöttek). A blokád első napján még nem lángoltak a kedélyek, de ahogy múlt az idő és egyre hidegebb lett, szabályos felkelői csoportok alakultak a főbb csomópontokban. Voltak, akik teát főztek, voltak, akik cb-rádión szerezték be a híreket, s voltak, akik karszalagot tűzve járőröztek – egész éjszaka. A blokád harmadik napján már kitapintható volt a feszültség, ekkor került sor az első komolyabb incidensre. Egy URH-s rendőr-járőrautó érkezett bejelentés nyomán az aluljáróhoz, négy fiatal egyenruhással. Kiszállni sem engedték őket, a támadó és nem teljesen józan fiatalok elkezdték a kék Zsigulit himbálni. A megszeppent rendőrökön egy, ezekben a napokban vezéregyéniséggé váló fuvaros segített, leszerelve a dühöngőket. Ezt követen rendőri jelenlét a blokád végéig a környéken nem volt.
Október 27-én válsághelyzet alakult ki a 86-os főút bevezető szakaszán, Körmend irányából. Több száz, zömében külföldi kamion torlódott fel. Éjjel-nappal álltak a hidegben, üzemanyaguk fogytán volt, a közeli Volán-telepről vásároltak német márkáért gázolajat. Tisztálkodni nem tudtak, a szerelvényeket hosszabb időre elhagyni nem merték. Szóvivőt választottak – egy lengyel férfit – aki tárgyalt volna, de nem volt kivel.
Kisebb kiabáló tömeg vette körül, a hangoskodókat az időközben riasztott és a helyszínre érkező országgyűlési képviselő, Hankó Faragó Miklós (SZDSZ) csendesítette le. Szemtanúk elmondása alapján ekkor egy kisebb csoport, agresszív jelszavakat kiabálva, megindult egy volt MSZMP-s politikus közeli háza felé. Ekkor már a helyszínre érkezett a városházáról számos képviselő, élén Wagner András polgármesterrel. Az egyre indulatosabb csoportot végül is ők szerelték le. A válság utolsó napján tartani lehetett az indulatok elszabadulásától. Ezt táplálta a belügyminiszter szerencsétlen fejtegetése, miszerint katonai eszközök bevetését fontolgatja a kormány. Szinte azonnal erős nemzetközi figyelem irányult a magyar eseményekre, készültségbe helyezték az osztrák haderő határvédelmi egységeit. Szombathelyen is komoly volt a helyzet, mivel a kamionosok kijelentették: áttörik a blokádot, ha nem engedik át őket békésen. Ez hatott, a több száz jármű órákon át dübörgött a városban, elhagyva azt Budapest irányába. Ezzel a városban a blokád gyakorlatilag véget ért, mivel a zárást ellátó járművek már nem álltak vissza az utakra, megindulhatott a közforgalom.
A válságnak a kormány azon bejelentése vetett véget, amelynek nyomán visszavonták az áremelést (aztán nemsokára végre hajtották). Hatott Antall József kórházi, híres pizsamás beszéde is, amelyben önmérsékletre intette az ország népét, nem fenyegetve meg büntetőeljárással a blokád szervezőit. A válság megoldódott, de a politikai küzdelem a nemzeti oldal és a liberális erőtér között még kiélezettebbé vált és állandósult. 29 év távlatából már jól látható, hogy a magyar demokrácia első nagy árkát a taxisblokáddal ásták meg.
Szólj hozzá!
Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.
A rendőrség fokozott óvatosságot kér a közlekedőktől.
Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.
Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.
Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.
Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.
A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.
Mutatjuk a részleteket.
Helyi szavazás dönt a terület sorsáról.
Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.
12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.