Az Opten cégadatbázis foglalta össze, hogy a tavalyi évben miylen trendek jelentek meg a járvány hatására a cégalapításokat és cégmegszüntetéseket tekintve. „A rendkívüli körülmények rendkívüli trendet generáltak a 2020-as cégalapítási és cégtörlési mutatók tekintetében is, gyakorlatilag minden fontosabb vizsgált cégbírósági közzététel esetében több éves rekordok dőltek meg 2020 során” – mondja az Opten szakértője, Pertics Richárd.
A cégalapítások száma lassú növekedésben volt az elmúlt évek során, tavasszal azonban a koronavírus első hulláma okozta bizonytalanság egy időre minimális szintre korlátozta az újonnan induló cégek számát. 2020 áprilisában csupán 1443 új vállalkozás került bejegyzésre, ilyen alacsony értékre – egy technikai kilengést leszámítva – gyakorlatilag 30 éve nem volt példa. Utoljára 1990 áprilisában került közzétételre ennél alacsonyabb számú új cégbejegyzés. Éves összesítésben azonban a cégalapítások száma megfordult, 2020 decemberében például már több mint 3000 cégbejegyzés került közzétételre, ami pedig már 6 éves pozitív cégalapítási rekordnak számít, de ilyen magas havi érték gyakorlatilag a 2010-es évek elején volt utoljára jellemző.
Éves szinten 2020-ban összesen 28665 cégbejegyzés került közzétételre, ami gyakorlatilag megegyezik a rendkívül magas bázisnak számító 2019-es cégalapítási értékkel. „A tavaszi cégalapítási fagyás ellenére összességében igen magas a 2020-ban újonnan induló vállalkozások száma, ami sajnos jelentős részben a kényszervállalkozásoknak köszönhető” – emelte ki Pertics Richárd, a cég szakértője.
Az idei év során a cégtörlések trendje ellentétes pályát mutatott a cégalapításokéval. 2020 elején a cégtörlések száma rendkívül magas bázisról indult, de a koronavírus hatására a moratóriumok, illetve a kormányzati enyhítő intézkedéseknek köszönhetően év végére rendkívül alacsony szintre csökkent. Mind novemberben, mind decemberben csupán havi 1500 körüli cégtörlés került közzétételre, ami 10 éves rekordalacsony értéknek számít.
Utoljára 2010 elején volt jellemző ilyen alacsony cégtörlési szám, de az az időszak cégjogi szempontból egy sokkal megengedőbb időszak volt. A mostani alacsony cégtörlési szám elsősorban a kényszertörlés intézményének májusi korlátozására vezethető vissza. 2020 során összességében csupán 29978 cégtörlés került közzétételre, ami mintegy 14 százalékkal alacsonyabb, mint a 2019-es érték, és az elmúlt évek adatait is vizsgálva 8 éves rekordalacsony értéknek számít.
Stagnált a cégbázis
A cégalapításoknak és a cégtörléseknek köszönhetően 2020 során lényegében stagnált a hazai cégbázis, jelenleg mintegy 515 ezer vállalkozás működik a hazai gazdaságban. 2021 során a moratóriumok kifutásával és a kényszertörlések várható újraindulásával komoly cégtörlési hullám valószínűsíthető. Ha a korábbi évek cégalapítási trendje is folytatódik, akkor viszont a hazai cégszám kiegyenlített maradhat 2021-ben is. A cégbázis azonban magasabb cégalapítási és cégtörlési értékek mellett – azaz magasabb cégfluktuáció mellett – fog működni, ami nem feltétlen szerencsés a gazdaság szereplői számára.
Az Opten – Cégfluktuációs Index (az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkéhez) 2020-ra vonatkozó értéke átlagosan 10-11 százalék körül mozgott. Győr-Moson Sopron megyében alacson, Vas megyében kiemelkedően alacsony volt a fluktuáció az elmúlt évben. Vas megyében 391 céget alapítottak, 345 céget szüntettek meg és 45 céget számoltak fel. Győr-Moson-Sopron megyében 967 céget alapítottak, 774 céget szüntettek meg és 147 céget számoltak fel.