Néhány napja számoltunk be róla, hogy a március 30-án, a Tiszta Szombathelyi Parkerdőért Csoport által megszervezett parkerdei szemétszedésen többen annyira kiborultak az Erdei úti hulladéklerakó környékén lévő állapotoktól, hogy feljelentést akarnak tenni a telep üzemeltetője (SZOVA Zrt.) ellen, mivel szerintük nem tesznek semmit az ellen, hogy a szeméttelepről az erdőbe kerülő szemét problémáját megoldják.
Amint feltámad a szél, zacskók és szemét tömkelegét hordja ki az erdőbe, teletűzdelve a fákat, arról nem is beszélve, hogy sok ember teljesen érthetetlen módon a kerítés mellé ömleszti a mocskát, ami aztán marad ott, ahol van, a szél, a vadak széthordják, az erdő pedig egyre rosszabb állapotban van.
Megkerestük a SZOVA Zrt-t az üggyel kapcsolatos kérdéseinkkel, melyekre most megkaptuk a válaszokat, melyeket most változtatás nélkül közlünk.
- Mi a véleményük a feljelentésekkel kapcsolatban? Önök szerint jogos a szombathelyiek felháborodása?
- Társaságunk nem kapott hivatalos értesítést az ugytudjuk.hu által említett feljelentésekről.
- Jelenleg mit tesznek a kihordott hulladék problémájának megakadályozása érdekében? Mikor és hogyan számolják fel a zacskótengert?
- A hulladékdomb folyamatos takarásával próbáljuk megakadályozni azt, hogy a szél felkapja a nejlonzacskókat. Ez azt jelenti, hogy a szemetet, amelyet a kukásautók az Erdei iskola úti Hulladéklerakó telepre hoznak, először egy speciális járművel, a kompaktorral összetömörítjük. A préselt hulladékot már nehezebben bontja meg a szél (egy másik célt is szolgál a tömörítés: lassabban emelkedik a szeméthegy magassága). Az összepréselt szemetet pedig zöld hulladékból álló komposzttal, földdel, illetve építési törmelékkel takarjuk be, hogy a súly a földön tartsa azt. Sokszor azonban már a gépjárművek ürítésekor, a tömörítés előtt felkapja a szél a nejlonhulladékot. Nagy részük fennakad a Hulladéklerakó telepet határoló magas kerítésen, de sajnos nem mind. A hulladékdomb pedig magasabb, mint a szomszédos erdő lombkoronaszintje, így a fák tetején landolnak a zacskók, ahonnan nem könnyű begyűjteni őket.
Segédmunkásaink folyamatosan tisztítják a telep melletti erdős területet kézi erővel, a magasabb fákon lévő zacskókat darus kocsikból szedik össze. Munkájuk azonban nem túl hatékony és látványos, mert a nejlonhulladék utánpótlása folyamatos.
- Önök szerint mi jelenthetné a megoldást a kihordott szemét problémájára? Van-e rá mód, hogy ezt még hatékonyabban megakadályozzák? Van-e tervben bármi is a megelőzés érdekében?
- Tervezzük a mobil fóliafogó háló bővítését, ami megakadályozza a mostani kerítés felett 2-3 méterrel szálló nejlonhulladék telepről való kijutását. Használatával kevesebb zacskó kerül majd az erdőbe, de tökéletes megoldást sajnos az sem jelent.
Naponta 100 tonna szemét érkezik be a telepre, ennek nagy része műanyagzacskó. Arányaiban elenyésző az a darabszám, amit erőfeszítéseink ellenére sem tudunk a kerítésen belül tartani. A nejlonhulladék szél általi hordása pedig nem csak telepünknél jelent problémát. Más hasonló létesítményektől eltérő módon a szombathelyi lerakótelep a város és az erdő közvetlen környezetében fekszik, így a szennyezés szembetűnő és megszüntetése is nehezebb.
A város köztisztaságáért felelős szolgáltatóként missziónk a környezetünk tisztán tartása és a természet védelme, a Parkerdő nejlonzacskókkal való szennyezése ellen viszont a fent leírtak miatt egyelőre nincs tökéletes eszközünk.