Több olvasónk is megkeresett minket azzal kapcsolatban, hogy a szombathelyi, Jáki úti temetőben kivágták szinte az összes tuját. Mivel az utóbbi időben nekünk is feltűnt, hogy óriási területekről tűntek el a tuják a temetőben, megkerestük a Vas Megyei Temetkezési Kft-t, hogy megtudjuk:
- mi indokolta a tuják ilyen számú kivágását?
- pontosan milyen fajtájú fák telepítését tervezik helyükre?
- mindezek a beavatkozások változtatják-e valahogy a temető zöldterületeinek méretét/arányát, esetleg elrendezését?
Válaszukban leírták, hogy a Temetkezési Kft. a szombathelyi temetőket a Szombathely Megyei Jogú várossal kötött szerződés alapján tartják rendben. Ez a szerződés egyértelműen rendelkezik arról, hogy a temető területén lévő elszáradt, balesetveszélyes fákat, cserjéket ki kell vágniuk. Ezek cseréje, pótlása minden esetben a a városi Főkertésszel, mint a tulajdonos megbízottjával egyeztetve történik.
Sajnálatos módon az utóbbi pár évben nagyon sokat romlott az országosan híres temető növényállománya. Ez egyrészt a klimatikus viszonyok - egyre melegebbek a nyaraink és szárazabbak a telek - hatása, így a már eleve legyengült növényeket sokkal könnyebben támadják meg az úgynevezett gyengeségi kártevők (gombák, különféle gyökérrontó taplógombák, tujaszúk, és boróka díszbogár, ami az utóbbi években tömegesen elszaporodott).
Az így pusztuló, elpusztult növényállomány megmentése, cseréje évről-évre nagyobb terhet jelent a Temetkezési Kft-nek, de természetesen a kivágott növények pótlását igyekeznek ellenállóbb növényekkel megoldani.
A Temetőkertésztől azt is megtudtuk, hogy lombos fákat minimális számban terveznek telepíteni, hogy megőrizzék a temető "örökzöld" jellegét. A kivágott lucfenyők helyett, szerb luc, normand fenyő kerülnek telepítésre. A nagy számú tuja, részben oszlopos tiszafával helyettesítették, de nyírott fagyal sövények, leyland ciprus, és különböző télizöld babérmeggy fajták is gazdagítják a temető növényállományátt.