Miután az eddig futó közös uniós programok befejeződtek, újak pedig nem indultak, az osztrák szomszédok stílust és hangnemet váltottak. A járvány csak előhozta az amúgy is tornyosuló problémákat. A 2010-es évek előtt Vas megye az uniós projektek nagy nyertesei közé tartozott. Az Interreg-pályázatok révén több millió eurós magyar-osztrák-szlovén közös tervek valósultak meg.
Ennek köszönhetően újult meg több százezer euróból a körmendi várkert, épült több mint száz kilométernyi bicikliút a határkörzetben és egymást érték a turisztikai, gasztronómia, környezetvédelmi programok. Kiterjedt ez az oktatásra, beindult például a kéttannyelvű gimnáziumi képzés Oberwartban (Felsőőr), Szombathely és a 7 ezer lakosú város önkormányzata számos kulturális csere programot valósított meg. Még a Szombathely-Oberwart közti vasúti közlekedés felújítása is szóba került.
A Wagner András szombathelyi polgármester alatt megfogalmazott Pannon-térségi (magyar-osztrák-szlovén) együttműködést az őt követő dr. Szabó Gábor és dr. Ipkovich György is támogatta. 2010 után aztán lekerült a napirendről az a „háromtengelyes" térségi együttműködés, ami Graz-Szombathely-Maribor vonzására épített.
Az orbáni keleti nyitás, az unortodox pénzügyi, valamint gazdaságpolitika átírta az uniós terveket. Ennek hatása most kezd igazán érződni Nyugat-Magyarországon, mintegy 1,5-2 millió ember sorsát, jövőbeni megélhetését is érintve. Bár az egyoldalú, magyar munkavállalói ingázás maradt, a feltételek rosszabbodtak. Nehéz nem látni a járvány ürügyén hozott határzár politikai sandaságát (teszt a jövőre nézve), a befagyott kapcsolatokat, az uniós pályázatok drasztikus csökkenését.
De kölcsön kenyér visszajár, stílust váltottak az osztrákok is. Ma már jószerivel egyetlen lényeges projekt sem fut velük. A burgenlandi gazdasági kamarának újabban elege van a kiszámíthatatlan magyar állami (kormányzati) magatartásból, ez pedig a több tízezer kint dolgozó honfitársunk állását veszélyezteti. Legújabban a Fertő tó magyar oldalának beépítése váltott ki felháborodást a tartományban.
Mostani hír, hogy az egyik legjelentősebb burgenlandi projektből is kimaradunk, már ami a szombathelyi és környéki térséget illeti. A több milliárd eurós tervet úgy is hirdetik, hogy Kapu Kelet-Európára. Ami jelzés és minősítés. Lényege, hogy a keleti (nekünk nyugati) határ mentén úgynevezett Businesspark-központokat hoznak létre, e parkok az osztrák gazdaság stratégiai elemét képeznék.
Logisztikai, kereskedelmi, turisztikai és ipari parkokat építenének koncentráltan, ahol a keletről jövő kereskedelmet szűrnék és fogadnák. Innét vinnék az árut Kelet-Európába. E parkok a Bécs-Pozsony-Graz háromszögben valósulnának meg, vagyis végleg ejtették az említett Szombathely-Graz-Maribor tengelyt.
A tervekről most közölt részleteket a Burgenland című, reprezentatív üzleti kiadvány. Megtudható, hogy részben új, részben már fejlesztés alatt álló területeket vonnának be. Parndorfban például olyan komplexumot hoznának létre, amely napi 30 ezer embert fogadhatna, a Fertő tóra építve.
A tartományi székhelyen, Kismartonban (Eisenstadt) a központ leágazna Mattersburg és Sopron irányába. Müllendorf és a Szentgotthárd melletti Heiligenkreuz szerepel még a tervekben. A keleti kapu szerepét Kittsee töltené be, Pozsony felé.
A projekt nagyságát érzékelteti, hogy Müllendorfban a beépítendő terület meghaladná a félmillió (!) négyzetmétert. Szombathely, Kőszeg térségét nem említi a tervezet. Az esetleges osztrák javadalomból így elsősorban az épülő, M8-as autóút melletti települések, Körmend és Vasvár városok részesülnének.
A tervvel kapcsolatban megszólaltatták Szombathely testvérvárosa, Oberwart polgármesterét, Georg Rosner urat is. Ő több száz új munkahelyet, fejlesztéseket vár az üzleti parkoktól. Az EO bevásárló centrum körzetében lényegében már erre épülve el is indultak beruházások, a Hartberg-Güssing kivezető utat újabb sávval látták el. A polgármester bízik a Vásárközpont átfogó felújításában éppen úgy, mint az útépítésekben.
Nem mellesleg a kultúra és az oktatás fellendülését is várja a városban, ahol – szavait idézve – „mondják, hogy te egy magyar, roma, horvát vagy, de nem, mi valamennyien oberwartiak vagyunk, a város egyesít minket!" Sokatmondó, hogy a hosszabb interjúban a polgármester egyszer sem említi a szombathelyi kapcsolatokat, az uniós üzleti fejlesztésekben sem tér ki rá.
Lehet persze felhorgadni, de a passzátszelet nem mi fújjuk. Nagyon úgy néz ki, Burgenland szemében egyfajta rozsdafolt lettünk. A helyzet persze nem szokatlan, hiszen a 40 éves határzár, a Vasfüggöny idején sem volt ez másképp. De akkor nem a mi döntésünk nyomán.