Japán már rutinosan felkészült arra, hogy a monszun évszakban rendszeresen hatalmas esők verik el az ország nyugati felét. Arra az esőzésre, amely a hétvégén érte el a szigetországot, azonban még ők sem számítottak. Néhány óra alatt ugyanis akkora víztömeg zúdult az országra, hogy néhány folyó kilépett a medréből, több utat pedig egyszerűen letörölt a térképről egy-egy földcsuszamlás.
A délnyugati vidékeken 40 ezer embert vetettek be a mentésért felelős hatóságok, hogy kimenekítsék a bajbajutott embereket. Eddig legalább 37-en vesztették az életüket az esőzések miatt, 13 embert pedig nem találnak. 800 embert sikerült eddig kimenekíteni, de a helyi időjósok szerint még nincs itt a vége, a következő két napban még
több mint 30 centiméternyi esőzésre kell számítani az ország délnyugati felén.
A hirtelen lezúduló eső miatt eddig több százezer embernek kellett elhagynia az otthonát, a menekülőknek viszont még a koronavírussal is meg kell küzdenie. A közösségi távolságtartás miatt nem tölthetik fel a hatóságok teljesen a menekültközpontokat, egész családokat kell messzebb küldeniük, hogy csökkentsék a fertőzésveszélyt.
Sokan viszont inkább meg sem próbálkoznak a központokkal, többen is úgy döntöttek, hogy a kocsijaikban próbálják meg átvészelni a monszunt, mert attól félnek, elkapják a vírust a központokban. Ők a hatóságoktól olyan brosúrákat kaptak, amelyek azt magyarázzák el, hogyan kell rendszeres időközönként megmozgatnkiuk a testüket, hogy ne kapjanak mélyvénás trombózist az egyhelyben üldögélés miatt.
A japán metorológusok azt mondják, hogy emberemlékezet óta nem láttak akkora esőket, mint amelyek elverték az országot. Szombaton este a Kuma-folyó is kiöntött a medréből, több, alacsonyan lévő települést is elöntött a víz. A folyó betört egy idősek otthonába is, ahol 14-en haltak meg, míg ötven embert sikerült kimenekíteni az épületből.
Forrás: BBC