Két, nemzetközileg is nagy figyelmet keltett és eddig megoldatlan bűnügy került ismét a lapok címoldalára. A legismertebb az angol kislány, Madeleine McCann 13 évvel ezelőtti eltűnése és valószínű megölése. A másik a finnországi Bodom tónál 60 évvel ezelőtt elkövetett, bestiális mészárlás. Amelynek során három tinit kaszaboltak össze sátrukban, 1960 júniusában. Hazánkban is akadnak máig lezáratlan ügyek, nyomozói szakzsargonban „döglött akták".
A Madeleine-ügy éppen most vett új fordulatot. Remény van rá, hogy elkapják a gyilkost, egy börtönben ülő, negyvenes német pedofilt. A bodomi gyilkosságok lehet, örök rejtéllyé válnak, mivel nagy idő telt el és az elkövető, vagy elkövetők már valószínűleg nem élnek.
Ez a helyzet állhat elő az egyik legnagyobb indulatokat keltő hazai bűncselekmény, a Labancz Anna gyilkosság esetében is. A 24 éves, feltűnően csinos ápolónő a miskolci kórház szemészetén dolgozott 1966-tól. Elvégezte a Földes Ferenc Gimnázium esti tagozatát, az akkori lehetőségekhez képest minőségi társadalmi életet élt. Személyisége és szépsége senkit sem hagyott közömbösen, ez lehetett a veszte is. 1970. április 18-án a miskolci nővérszállón tartózkodott. Este telefonhívást kapott egy ismeretlentől, de nem törődött vele.
Labancz Annát 24 évesen ölték meg
Hajnali fél négykor velőtrázó sikolyok verték fel az épületet, a lány vérben úszva tántorgott a folyosón. Társnői rémülten próbáltak segíteni, de nem ismerték fel a sérülések jellegét. Mivel Anna szobájának ablaka kitört – a tettes ezen át mászhatott be- balesetre gyanakodtak. Rosszabb volt, hogy a mentőket későn hívták ki és a téves információ miatt a műtőt balesetire készítették fel.
A valóság a műtőasztalon derült ki, amikor a lány testét átfordították és a hátán több mély, a tüdőt is átvágó szúrt sebet fedeztek fel. „Isten sosem bocsájtja meg nekünk, ha ma nem tudjuk visszahozni", ezt mondta a nő életért kétségbeesetten küzdő orvos csoport vezetője.
A gyilkosság helyszíne, a nővérszálló bejárata
Sajnos Labancz Anna nem élte túl a támadást, bár egymás után három életmentő műtétet is elvégeztek rajta. Reggelre nyomozók hada lepte el a tetthelyet, kezdetét vette a sem időt, sem pénzt nem számoló nyomozás. Rengeteg embert hallgattak ki, akadtak szemtanúk is, de a rendőrök kezéből kisiklott a gyilkos. Kiderült, a lánynak nem voltak ellenségei, sem csalódott szerelmi szál nem tűnt elő. Annát szülőfalujában temették el, édesapja mellé. A történet bizarr mellékszála, hogy apja 1960-ban gyilkosság áldozata lett...
A szocialista Magyarország egyik legmisztikusabb, máig felderítetlen bűncselekményét 1977. március 4-én, délután 14 óra tájékán követték el Budapesten, a Hungária körút egyik OTP fiókjában. A tettes nyom nélkül hatolt be az ebédszünet miatt még zárva tartó helyiségbe. Ezután az ott lévő két alkalmazottat, hölgyeket, a mellékhelyiségben egy nagy tűzerejű TT-pisztollyal tarkón lőtte. Majd 113 ezer forintot vitt el, ez akkor 27 havi átlagbérnek felelt meg. Ugyanakkor ott hagyott 28 millió (!) forintot, erre a nyomozók semmiféle érdemleges teóriát nem tudtak gyártani.
Korabeli taxi
A fegyvert a hadsereg, a munkásőrség és a rendőrség használta, eleinte itt kutakodtak, eredménytelenül. Időközben lenyomozták az áldozatok kapcsolatait. Volt meglepetés, mert kiderült, hogy az egyik hölgy kiterjed szerelmi életet élt. Ennek nyomán került képbe egy katonatiszt, akinek eltűnt a pisztolya. Ezt később a Dunában megtalálták, de nem volt bizonyító erejű. Az ügyben több ezer embert hallgattak ki, de az OTP-s rablógyilkosság végül felderítetlen maradt. A bűncselekmény 1997-ben elévült.
A harmadik megoldatlan bűnügy egy gyulai kislány, Szathmáry Nikolett, a magyar Madeleine meggyilkolása volt. Aki 1998. január 14-én tűnt el, maradványaira és ruháira 3 évvel később a város egyik vizenyős területén találtak rá. A rendőrség nagy erőket vetett be, minden szálat végigbogoztak. Az ügy igazi rejtélye az volt, hogy a kislány gyakorlatilag egy száz méteres utcai szakaszon, fényes nappal tűnt el. Ez felvetette azt a gyanút, hogy kifigyelhették, követhették és az alkalmas pillanatban lecsaptak rá. Ennek nyomán külföldi pedofil hálózatok is képbe kerültek, de döntő bizonyíték nem került elő.
Szathmáry Nikolett a magyar Madeleine
Nikolett emlékét még ma is sokan ápolják. Tragikus sorsa felkerült a világhálóra, nevével közösségi oldalt nyitottak, rendszeresek a rá emlékező mentek. Amelyek egyúttal a kiskorúk fokozottabb védelmére is felhívják a figyelmet. Egyesek az ügyet megpróbálták politikai célokra is felhasználni.
A döglött akták jó oldala, hogy ha új szempontok/bizonyítékok kerülnek elő, akkor leporolhatók. Bár az idő múlása az eltűnt gyilkosoknak kedvez, azért az igazság bármikor kiderülhet. Az USÁ-ban olyan DNS-azonosítási rendszert dolgoztak ki, amelynek révén például sikerült egy 1970-es években elkezdődött, több mint 20 éven át tartó sorozatgyilkosságot felderíteni (a gyilkos rendőr volt). Bízzunk benne, hogy a magyar nyomozók sem adják alább.