Hivatalosan október 1-től, az eddigi öt helyett már tizenegy turisztikai térség lesz hazánkban. A hétfőn megjelent kormányhatározatban Balaton, Sopron-Fertő, Bük-Sárvár, Tokaj és Nyíregyháza, Mátra–Bükk, Gyula, Győr–Pannonhalma, Pécs-Villány, Debrecen valamint Budapest térségeket határozták meg.
Bük-Sárvárhoz, ami korábban Sopronhoz tartozott, tartozik majd: Bozsok, Bő, Bük, Cák, Celldömölk, Csepreg, Gencsapáti, Horvátlövő, Horvátzsidány, Kemenessömjén, Kőszeg, Kőszegdoroszló, Kőszegszerdahely, Lukácsháza, Mesteri, Narda, Perenye, Pornóapáti, Sárvár, Szombathely, Velem, Vép, Zsira.
Az elmúlt 9 évben nem sok minden történt turisztikai szempontból Szombathelyen, DE a Fidesz éppen most mutatná meg nagyon, hogy mit is kell a területtel csinálni
Turisztikai témájú sajtótájékoztatót tartott szerda délután a Fidesz Szombathelyen. Csak úgy pörögtek a statisztikai adatok a növekvő vendégéjszakákról, GDP-hozadékokról, meg a világot bepörgető nemzetközi utazásokról. De, nehogy túl távoli vidékekre kalandozzunk, inkább maradjunk csak Szombathelyen. A város turisztikai fejlesztései kerültek szóba, ami meglehetősen érdekes volt, ugyanis turisztikai fejlesztésként út- és járdafelújítás, a Nagyszálló-ügye és új szálloda építése került szóba.
Győr–Pannonhalma turisztikai térségbe tartozik : Abda, Ásványráró, Dunakiliti, Dunaszeg, Dunasziget, Gönyű, Győr, Győrladamér, Győrújbarát, Halászi, Hédervár, Hegyeshalom, Ikrény, Kimle, Kunsziget, Lébény, Lipót, Mosonmagyaróvár, Nyúl, Pannonhalma, Rajka
A Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározatból kiderült, hogy az eredetileg három, később ötre bővített egységek (Balaton, Sopron-Fertő, Tokaj-Felső-Tisza és Nyírség, Debrecen-Hajdúszoboszló-Hortobágy és Tisza-tó, valamint a Dunakanyar), részbeni átalakításával, illetve újak létrehozásával létrejött turisztikai körzetek mellett a kormány a Balaton turisztikai térségben hat, a Sopron-Fertő turisztikai térségben hét ingatlant vagy "egyéb kiemelt turisztikai jelentőségű" állami ingatlant nevezett meg "kiemelt állami beruházásként", köztük olyanokat is, amelyek a magyar újságolvasó számára is ismerősen csengenek.
A balatoni térségben ugyanis kiemelt beruházás lett az a csopaki Ranolder-villa, amely korábban a miniszterelnök veje, Tiborcz István tulajdonában volt, később Rákay Philip, a Magyar Televízió volt vezérigazgató-helyettese szerezte meg. De kiemelt lett a keszthelyi Festetics-kastélyegyüttes és park, a szintén keszthelyi Amazon Szálló, a Fenékpuszta műemléki együttes, a keszthelyi Fenyves allé és a szántódi Majorsági épületegyüttes.
A Sopron–Fertő turisztikai térség esetében pedig a Fertő tavi vízitelepet, a Lővérek program keretében megvalósuló nemzeti konferencia központot, a Fertődi Esterházy kastélyegyüttes és ahhoz kapcsolódó területeket, a Fertődi sírdomb környékét, a Nagycenki Széchenyi kastélyegyüttest és ahhoz kapcsolódó területeket, köztük a kastély parkjának részét képező Hársfasort, valamint a Fertőrákosi Püspöki Palotát jelölték ki kiemelt állami beruházásnak.
Vagyis többségében olyan ingatlanegyütteseket tett kiemelt státuszba a kormány, amelyek jó állapotban vannak és nagyobbrészt átestek már a teljes felújításon.
A kormányhatározat ugyanakkor csupán e két térség kiemelt ingatlanjait részletezi, így semmit nem tudni arról, hogy például a Bük-Sárvár turisztikai térség erősen felújításra szoruló értékes ingatlanegyüttesei mikor és mennyi állami fejlesztési pénzhez jutnak.
A kormány jóindulatán múlik, hogy Szombathely fordíthat-e pénzt a Gothard-kastély állagmegóvására
Lassan 5 éve nem történik semmi a szombathelyi Gothard-kastély felújításával. Az épület rendbe hozatalának híre először 2015-ben röppent fel, amikor Orbán Viktor miniszterelnök szombathelyi látogatása során megígérte, hogy a Modern Városok Programban többek között a kastély felújítására is külön pénzt csoportosítanak el.