Hogy mennyire komolyan veszi a környezet védelmét és a fenntartható fejlődést az új szombathelyi városvezetés, azt jól mutatja, hogy külön tanácsnok foglalkozik a területtel. Vele, vagyis Németh Ákossal beszélgettünk.
Egyértelmű volt, hogy mivel az összefogásban Ön az LMP lévén kerül be, így a zöld párt háttérbázisát kihasználva a környezetvédelemmel fog foglalkozni?
Azt hiszem kevés ennél egyértelműbb dolog van, mint ez. Egyszóval: igen. Az új közgyűlés megalakulása előtt már egyeztettünk erről Nemény András, polgármesterrel.
Korábban is beszéltünk már erről: kevés ennél aktuálisabb és népszerűbb téma van.
Ami rengeteg feladattal jár. Abba gondoljon bele, hogy eddig minden egyes városházi területnek volt előélete. Ha az azzal foglalkozó alpolgármester, vagy más képviselő személye változott is, a hivatalnokok megmaradtak. Volt egy “örökség”, aminek a nyomán tovább lehetett haladni. Nekem most az egész területről elsőként kell gondoskodnom, ami azt jelenti, hogy elsőként fel kell mérnem, hogy hol is tartunk, kell egy pillanatkép, ami megmutatja, hogy mi az amin változtatni kell, melyek azok a területek, amikre rá kell erősíteni.
Azért már a választási kampányban is kiderült, hogy a fontos ez a terület, elég például az 1000 fa ültetésére gondolni.
Na igen, de naivság lenne azt gondolni, hogy ezzel le van tudva minden. A hulladékgazdálkodástól kezdve a tömegközlekedésen át szinte nincsen olyan terület, ami ne képzené annak a komplex rendszernek a részét, ami összességében a fenntartható fejlődést és elsősorban a klímavédelmet jelenti. Pont ez most a legnagyobb falat számomra, hogy egyáltalán meghatározzuk, hol állunk neki ennek a bizonyos térképnek, ami aztán végül kirajzolja, hogy mi is lenne a cselekvési terv.
Csatlakoztunk a Klímabarát Településekhez, ez azért már egy lépés.
Hogy ez a lépés kicsi vagy nagy, még ezt sem látjuk. A korábbi években ugyanis valamiért nem volt fontos a városvezetésnek, hogy csatlakozzunk ehhez a közösséghez. Évi 300 ezer forintos tagdíjat jelent ez Szombathelynek, amit a legutóbbi közgyűlésen a fideszes képviselők égbekiáltó pazarlásnak neveztek. Akkor azonban nem tiltakoztak hevesen, amikor 36 millió forintos bérkiegészítést akart zsebre tenni a VasiVíz távozó vezérigazgatója. Talán egy kicsit ez is mutatja az elmúlt évek hozzáállását, mi az, ami a Fidesznek itt helyben is, fontos volt és mi az, ami kevésbé volt az.
A Klímabarát Települések Szövetsége pedig nem más, mint egy kiváló kezdeményezés arra, hogy a tagok megvitassák, milyen ötletekkel lehet csökkenti a károsanyag kibocsátást. Ráadásul nekik már van tapasztalatuk a megvalósíthatóság területén, hiszen - ellentétben velünk - náluk évekre visszamenőleg megvan már a rutin.
Mi a mostani legsürgetőbb feladat?
Nagyon rövid időn belül el kell készítenünk a Fenntartható Energia- és Klíma Akciótervet, vagyis a SECAP-ot. Ez az a dokumentum, amiben az előbb említett felmérések, cselekvési tervek szerepelnek Szombathelyre vetítve. Ha ez megvan, akkor a Polgármesterek Szövetségén keresztül tudunk pályázni eu-s forrásokra, az elektromos buszoknak a beszerzésének lehetőségén keresztül, akár hulladékudvar modernizációra vagy gyakorlatilag bármire a témában.
A tanácsnoki teendőiről beszéltünk. Adna egy kis kitekintést a választókörzetére, a KISZ-lakótelepre is?
Ha már itt tartunk, hadd köszönjem meg mindenkinek, aki rám szavazott. Folytatom azt a munkát, amit elődeim, Gyebrovszky János és Nemény András elkezdett. A napokban adtunk át, vagyis vehette birtokba a gyereksereg a Kőrösi Csoma Sándor utcában a megújult játszóteret. Azért is javítottam ki magam, mert elhatároztuk, hogy mi nem fogunk avatni, egyszerűen csak hagyjuk, hogy az elkészült beruházásokat használni kezdjék a városlakók.
Ezen felül a Szent Gellért utcában hamarosan nekiállunk egy új, 60 férőhelyes parkoló kialakításának. Valamint folyik a csapadékvíz árkok rendbetétele is.
Megtartottam az első fogadóórámat, közel három és fél órán keresztül jöttek a lakók és sorolták, hogy mi mindent kellene még megoldani. Feladatom van bőven, igyekszem minél hamarabb a végére érni.