A koronavírus-járvány európai kiszélesedésekor egy apró, de annál kedvesebb szokás született. A hálataps kezdetben főleg Olaszországban és Spanyolországban volt népszerű, de egy idő után a magyarok is átvették. A kezdeményezés lényege, hogy este nyolc órakor az emberek az otthonuk erkélyén megtapsolják azokat, akik a járvány idején is értük dolgoznak: orvosokat, ápolókat, gyógyszerészeket, mentősöket, boltosokat, postásokat.
Szombathelyen már a kezdetekkor megalakult egy Facebook-csoport, ahol a különböző lakóövezetek tudták megmutatni egymásnak, náluk milyen az esti hangulat. A csoport alapítója, Horváth Adrián élőben is sokszor bejelentkezett, sőt, várva várt vendége is lett a lakótelepek erkélyeinek. Persze több segítője is akadt, Váraljai Melinda és férje, Zoli is nagyban hozzájárult a közösség felépítéséhez.
Horváth Adrián
Szombathely Tapsol has 1,620 members. Kedves Szombathelyiek! 📝Ez a csoport azért jött létre hogy mindennap szóljon a taps 20 órakor az egészségügyi és...
Honnan jött az ötlet, hogy felkarolod a szombathelyi tapsolás szokását?
Én először az oladi tapsolást láttam. Utána határoztam el, hogy megcsinálom a csoportot, mert szerettem volna összefogni a szombathelyi tapsolók közösségét. Egyébként ilyen csoportok máshol is léteznek, például van Tapsol a világ nevű is. Ide szintén sokszor bejelentkeztünk szombathelyiként.
Az elején még csak azt terveztem, hogy itthon élőzök egy kicsit. Aztán arra gondoltam, mi lenne akkor, ha a város többi pontjából is bejelentkeznék. És ez tök jól sikerült! Minden nap várták, hogy mikor érkezünk egy-egy helyszínre, Messenger üzenetben is folyton kerestek. És ez ment így tovább.
Hogyan gyarapodott a létrehozott csoport?
Miután létrehoztam, nagyon hamar jelentkeztek az emberek. Három nap alatt ezer tag volt. Most tartunk 1615 tagnál.
5-6 helyszínen voltunk az elmúlt hetekben, Joskar-Olán, Oladon, Kisz lakótelepen, Stromfeld lakótelepen, és még pár másik helyszínen.
Miként segítettél a tapsolás népszerűsítésében?
Az élő bejelentkezés és a csoport mellé nemigazán kellett reklám, akit érdekelt, az megtalált minket. Pár plakátot tettünk ki maximum.
Voltak élő bejelentkezéseid. Ezeknél hogyan szervezted meg, mikor és hol leszel?
Sokan vártak a helyszíneken, nem nagyon kellett szervezni. Pár ismerősömmel beszálltunk az autóba, és elmentünk oda, ahonnét hívtak, vagy eleve érdekelt minket. Sokszor a kocsiból még zenét is játszottunk a taps mellé.
Milyen visszajelzéseket kaptál, örültek és követtek téged?
Nem tartom magamnak celebnek, de sajnos sokan azt gondolják, hogy én ezt a saját reklámozásomra használom. De nem, ez az embereknek szól, és azoknak, akik bent vannak a csoportban. Ez az egész mindenkié!
Nagyon jó visszajelzéseket kaptam, sokan mondták, hogy nagyon jó ötlet volt összefogni az embereket.
Folyamatosan voltak videók, képek a csoportban, és még egy adományozást is megszerveztünk, ahol egy laptopot adtunk át az arra rászorulónak.
Mikor és miért érezted úgy, hogy lassan be kell fejezni a tapsolás közvetítését?
Az elején nagyon sok videó, bejegyzés volt a Facebookon, aztán ahogy telt az idő, egy kicsit mindig kevesebben tapsoltak.
Én úgy érzékelem, ahogy oldódnak fel az emberek, a tapsolási kedv is alábbhagy. Ezért gondoltam úgy a napokban, hogy a csoport eredeti funkciója, a tapsolások összefogása lassan véget ért.
Mi a terved a jövőben, mi lesz ezzel a közösséggel?
Nem szeretném megszüntetni a csoportot. De erről nem magam akarok dönteni, meg fog jelenni egy bejegyzés, ahol kikérem a tagok véleményét, hogy merre tovább. Elképzelhető, hogy teljesen más jellegű lesz a Facebook csoport, de azért - amikor vége van az egész járványnak - szeretnék majd egy utolsó tapsolást megszervezni, a kórházban a dolgozóknak.