Szerkesztőségen belül nagyon meglepődtünk, amikor az elmúlt hetekben megtudtuk, hogy az ELTE-SEK nyílt napján Nagy Feró lesz a meghívott sztárvendég. Akkor is és most a program után is értetlenül állok ezelőtt, hogy miért pont őt invitálták meg. De ha már ellátogatott városunkba a Beatrice énekese, akkor úgy gondoltam, hogy meghallgatom, hogy miről beszélgetnek dr. Németh István rektorhelyettessel.
A probléma ott kezdődött, hogy a Facebook eseményben a C-épületben található könyvtár, konferenciaterme volt megjelölve helyszínként. Egy ismerősömtől viszont megtudtam, hogy nem itt, hanem az A épület Dísztermében tartják a kötetlen beszélgetést. Majd mikor megérkeztem közölték, hogy egy 10 percet csúszik a kezdés, mivel a többi program miatt (vélhetően) a rektorhelyettes még nem érkezett meg.
Aztán nagy taps közepette megérkezett a rendezvény sztárja és a tőle megszokott lazasággal le is huppantak a színpadra elhelyezett fotelbe Németh Istvánnal. Az esemény a My Generation című film trailerével kezdődött, ami után Németh elmondta, hogy azt akarja, hogy a fiatalok megdöntsék az idősebb generációkat, és egy olyan világot formáljanak, ami az ő gyerekeik és unokáik számára is élhető.
Egy pillanatnyi politikai kitekintés (amikor a baloldal átvette a hatalmat és ketté váltak a punkok és a skinheadek) kapcsán Feró elmondta, hogy ő úgy látja, hogy a most tapasztalható lázadásnak nem mindig van értelme. Kicsit olyan, mintha egy tömegverekedésben nem tudnánk, hogy miért verekszünk, csak azért csináljuk, mert a többség is ezt csinálja. Ugyanakkor szerinte a fiataloknak szerinte is lázadnia kell, hiszen idővel ők veszik át a hatalmat. A gondolat zárásaként pedig azt tanácsolta a leendő hallgatóknak, hogy mindenképpen legyen előttük egy cél, amiért küzdenek, mert ha nincs célunk, akkor semminek sincs értelme.
Személyes kedvencem azonban az volt, amikor szóba került, hogy az énekesnek a matematika a tudás legmagasabb oszlopa, és a többi tudomány szerinte csak amolyan köretként funkcionál. A fizikusok például véleménye szerint több száz évvel le vannak maradva matematikus kollégáiktól. Ez azért volt érdekes, mert Németh István a fizika tanszéken tanít. De, hogy miért hozta fel a ‘nemzet csótánya a matekot’? Azért, mert állítása szerint ő is matematikus akart lenni. Ezt azzal támasztotta alá, hogy a főiskolán a Laplace transzformációnál azt mondta, hogy neki ennyi elég volt és ezért is fejezte be felsőfokú tanulmányait.
Könnyen mondhatná azt, hogy ezek a transzformációk feleslegesek, de lényegében ez is hozzájárult ahhoz, hogy azzá váljon, aki lett. Németh István is meg is jegyezte, hogy bár sokszor hallani olyan véleményeket, hogy sok dolgot ki lehetne venni az oktatásból. Azonban az esemény sztárjának példája is azt mutatja, hogy igenis minden információra szükség van, mert lehet, hogy később egy korábban tanult dolog miatt döntünk másként egy fontos kérdésben az életünk során.
Az egész beszélgetést összegezve a rektorhelyettes elmondta, hogy a sikeres élet kulcsa a dinamizmus, tudás és akarat. Összességében egy laza, de tartalmas beszélgetésnek lehetett fültanúja az, aki elment az egyetem Dísztermében. Aki pedig nem ért rá, az alábbi videókon vissza tudja nézni a beszélgetést.