Most, hogy kezdődik a Savaria Történelmi Karnevál, az ország szeme kicsit Szombathelyre és a történelmi római múltjára szegeződik, hozzátesszük, teljes joggal.
Egy olyan város, ami Kr. u. 43 óta folyamatosan lakott, méltán lehet büszke múltjára. Ezt Puskás Tivadar polgármester (Fidesz-KDNP) is rendszeresen hangoztatja különböző fórumokon.
Arra is büszke lehet, hogy olyan sok római kori lelet van itt a föld alatt, hogy időnként az építkezéseket levezénylő szakiknak is komoly fejfájást okoznak. Sőt, arra is büszke lehet, hogy a föld alól rengeteg korabeli tárgyat kiemeltek és a nagyközönség számára is láthatóvá tettek, a Savaria Múzeumban és az Iseumban ezek megtekinthetők.
Sőt, arra is büszke lehet Szombathely, aka Savaria, hogy itt tárták fel Magyarország legnagyobb műtárgyát, az egykori helytartói palota Közép-Európában egyedülálló, de világviszonylatban is jelentős mozaikpadlóját. Ez volt a Romkert legfontosabb látványossága, amit tavaly márciusban szedtek fel.
Volt, egészen addig, amíg el nem töketlenkedte a városvezetés. Ezen sajnos nincs mit szépíteni.
Annyi történt, hogy egy 1,2 milliárd forintos projekt keretében megújult volna a Járdányi Paulovics István Romkert. A fenti képen látható egyedülálló mozaikszőnyeget teljesen restaurálták volna és építettek volna fölé egy üvegfalú épületet, ezzel megóvva mindentől és a nagyközönség számára 21. századi módon bemutatva. A beruházást az Európai Unió fizette volna egyébként.
A problémáról részletesen írtunk, a lényege annyi, hogy a Romkert területe a Szombathelyi Egyházmegyéhez tartozik, az épületet a Savaria Múzeum működtette volna (ahogy a Romkertet eddig is), az építkezésre elnyert pénzt viszont a város hívhatta volna le. Az egyház áldását adta volna az építkezésre azzal a feltétellel, hogy a pontos tervek elkészültekor további egyeztetésekre lesz szükség. Ez viszont úgy tűnik, elmaradt, a kormányhivatal azóta már megszűntetett Építésügyi és Örökségvédelmi Osztálya kaszálta el a beruházást.
Információink szerint az oda tervezett épület és a telek tulajdonosával, vagyis az egyházzal való egyeztetés hiánya okozta a gondot: az épület nagyságával és annak elhelyezkedésével is probléma volt, a fogadóépületből be lehetett volna látni a szomszédos egyházmegyei kollégium szobáiba is.
Különösen pikáns, hogy egy meghíusult EU-s beruházás miatt a városnak mindenképp a zsebébe kellett nyúlnia, ugyanis az elkészült terveket ki kellett fizetni, ez 12 millióba került.
Nemrég megkerestük Csapláros Andreát, a Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum igazgatóját, hogy kiderítsük, mi van a mozaikkal. Tőle tudjuk, hogy kiemelték a Romkertből, hogy restaurálják, most a Savaria Múzeum raktárában várja sorsát. A közönség számára viszont nem látható.
A Fidesz vezetésének hamarosan döntenie kell, hogy ki ül be a Vas01-es választókerület megüresedett képviselői székébe.
Az Országgyűlés elnöke Fekete Dáviddal karöltve kampányolt Ukrajna ellen. (Véleménycikk következik.)
A hatóságok és a civil állatvédő szervezetek 102 kutyát és 32 további állatot mentettek ki két csöngei ingatlanról.
Roller, ruha, dohánybolt: az óvári férfi nem tudott leállni.
A 100 éves verseny páratlan élményt, és komoly lezárásokat hoz szerda délután.
Donald Trump, Európát sújtó vámjai miatt kért segítséget a győri polgármester.
Szombathely parlamenti képviselőjének hivatalos közösségi oldala februárban frissült utoljára.
A lakosság tájékoztatása nem lehet pénz kérdés.
A korábbi igazgató H. Vörös Márta nyugdíjba vonul.
Egytől hat évig terjedő börtön lehet a vége.
Majd’ 10 milliót kért kölcsönt de esze ágában sem volt visszadni.
A hazai bajnokságban vergődő csapatok vívnak a második számú európai trófeáért.
Segítséget nem, de vállveregetést kapott a győri rendőrség a Belügyminisztériumtól.
Márciushoz képest viszont már csak 0,2% volt az infláció.
A városvezetés szerint ez lehet a megoldás a dugók megszüntetésére.
A győri önkormányzati képviselő a Széchenyi híd zajvédő falának meghosszabbítását szerette volna elérni.