Dézsi Csaba András a járványról: Nem akarom túljátszani a szerepemet

Papp László Tamás 2020-11-05 16:36:00
A polgármester válaszolt a kérdéseinkre - azt is megtudtuk, hogy szerinte rosszul tudjuk. Hogy mit? Olvasson tovább, megtudja!

Tegnap írtuk meg, hogy bár az utóbbi hetekben Győr-Moson-Sopron megye az ország egyik koronavírus-járvánnyal leginkább fertőzött része lett, és egyre egyértelműbben lesújtó helyzetjelentések érkeznek a győri kórházból, a győri polgármester, a kórház egyik osztályvezető főorvosaként is dolgozó Dézsi Csaba András egyáltalán nem kommunikál semmit a járvánnyal kapcsolatban.

Miközben Szombathely polgármestere, Nemény András a minap tájékoztatta a lakosságot a szombathelyi számokról, (s ugyanezt teszi Balaicz Zoltán zalaegerszegi városvezető is) emellett Nemény például különféle intézkedéseket jelentett be (főleg rendezvények elhalasztását), addig a tavaszi időszakban járványügyi kérdésekben jóval közlékenyebb győri polgármester egy maszkivselésre buzdító képregényen kívül tulajdonképpen nem foglalkozik a témával az egyébként elég gyakran, a rockzenétől a városvezetésig terjedő heterogén témákkal frissülő Facebook-oldalán. Az Ugytudjuk.hu most már több hete próbál ebben a tekintetben valamiféle állásfoglalást kérni, és kétszer ígéretet is kaptunk, hogy lesz hasonló posztja a polgármesternek, de ezek a posztok végül nem jelentek meg.

Mikor szólal meg Dézsi Csaba András a Győrben egyre súlyosabb járványhelyzet ügyében?

Budapesten 100 ezer lakosra 888 fertőzött jut, a fővárost pedig Győr-Moson-Sopron, Nógrád és Vas megye követi - derült ki szerdán az Operatív Törzs sajtótájékoztatóján, de mindez nem volt meglepetés annak, aki követte a számokat az elmúlt hetekben.

Megkérdeztük hát Dézsi Csaba Andrást, milyen megszólalást vagy intézkedést tervez polgármesterként. Tekintettel arra, hogy több megyei jogú város vezetője ezt már megtette. „Én nem akarom túljátszani a szerepemet ebben a dologban, nyilván minden polgármester eldönti azt, hogy milyen mértékben kell ebben megnyilvánulnia, a tavaszi hullámban erre szükség volt, de jelenleg még nem érzem szükségét, hogy a többet mondjak, mint amit tudni kell, vagy elrendeljek olyat, amit nem kell” – válaszolta a győri polgármester. Dézsi Csaba András elmondta, hogy a kormány most bevezetett intézkedéseit fogják követni. A polgármester szerint látható, hogy a második hullám nagyobb populációt fertőz „a vírus számomra, mint orvosnak, agresszívebbnek tűnik, magas lázzal jár a fertőzés, több ember kerül kórházba” – mondta.

Dézsi szerint azért jobb mégis a helyzet a korábbihoz képest, mert az emberek már megtapasztalták és megtanulták, mit kell tenni. Ismert számukra, hogy a védőtávolságot, a maszkviselést és a kézmosást, fertőtlenítést kell betartani. Illetve, hogy ha fertőzött tárgyat, ételt fogtunk meg, ne nyúljunk a szánkhoz és az orrunkhoz. Valamint hozzáférhetőek a maszkok, a fertőtlenítők, ami a járvány első szakaszában még problémát okozott. „Olyan generációhoz tartozom, amelyiknek az életében nem volt háború, sem olyan világjárvány, amit most is tapasztalunk. Kicsit elkényelmesedett a világ a járványokkal kapcsolatban, hiszen hatékony oltások védték az embereket” –  fűzte hozzá Dézsi.

Dézsi Csaba András hozott is egy példát a mintaszerű védekezésre: a GyőrPlusz szerkesztőségében az egyik munkatárs megbetegedett, de senki nem kapta el a fertőzést, pedig letesztelték az egész szerkesztőséget. „Miért veszélyesek a játszóterek és a padok? Mert ha a kisgyerek játék közben összetapogatja a padokat, akkor ezáltal kórokozókat vehet fel. De ha az anyuka megmossa a kezét szappanos vízzel, aztán lefertőtleníti, akkor ha a kisgyerek ebédel, nem viszi be a kórokozót a szervezetébe, tehát használhatja a játszóteret – mondta.

A polgármester utalt a miniszterelnök kijelentésére is, hogy az első hullám tapasztalata az, hogy a gazdaságot meg kell próbálni életben tartani. "Nagyon sok embernek az egzisztenciáját veszélyezteti az, ha olyan fokú leállás történik a gazdaságban vagy az oktatásban, ami a családok otthon maradásához vezet, mert nem tudják elvinni a gyereket óvodába, iskolába, kiesnek a munkából, nem lesz jövedelmük” – mondta. 

Milyen korlátozásokra lehet még szükség? - kérdeztük. Jós nem vagyok, azt, hogy mi lesz a jövőben, nem tudom - felelte a városvezető - A polgármeseri jogkörök a rendkívüli jogrend miatt felerősödtek, ezt felelősséggel és alázattal fogom alkalmazni – tette hozzá. Rákérdeztünk arra is, a polgámesternek mi a véleménye a kórházban kialakult helyzetről, amiről mi is többször beszámoltunk, illetve csináltunk róla összefoglalót. „Lassan már Rosszultudjuknak fogom hívni ezt az újságot, nem Ugytudjuknak.” – reagált a kórházról szóló cikkeinkre a fideszes politikus.

A győri kórház főigazgatója eddig többször is megszólalt járványügyben, de most már talán ideje sincs rá, annyira súlyos lett a helyzet

Érdemes végignézni, hogyan szólalt meg a győri kórház, illetve annak vezetője járványügyben az elmúlt hetekben, hónapokban. Illetve azt is, mikor hallgatott, mikor nem válaszolt. Összeállításunkból egy súlyosbodó, eszkalálódó helyzet rajzolódik ki. Illetve az, hogy egy egészségügyi intézmény vezetője kommunikációs fronton sincs könnyű helyzetben.

Aztán úgy válaszolt: „Én a kardiológián dolgozom osztályvezetőként, és ott rendben mennek a dolgok, megfelelő az ágyszám, megfelelő a betegellátás, alkalmazkodunk a szabályokhoz. A kórházban van COVID-intenzív, van belgyógyászati és sebészeti COVID-osztály, a fertőzötteket ott kezeljük. A szívkatéterezés egy akut helyzet, nincs kecmec, meg kell katéterezni a beteget, mert meghal vagy súlyosan károsodik a szíve, ha ezt nem tesszük meg. Őket megfelelő védőöltöztetben katéterezzük, utána kifertőtlenítjük a műtőt” – válaszolta.

Az önkormányzati rendészetnek lesz valamilyen szerepe a maszkviselési szabályok betartásában? – tettük fel a kérdést. „Úgy gondolom, hogy a rendőrség feladata a maszkok ellenőrzése, az önkormányzati rendészet nem erre a célra jött létre, hanem hogy a rendbontókat, az illegális hulladéklerakókat, a tiltott helyen alkoholt fogyasztókat helyretegye. Nyilván, ha a rendőrségtől kapunk egy ilyen kérést, hogy ebben segítsünk, akkor természetesen segíteni fogunk, ilyen kérés eddig nem érkezett. – felelte Dézsi Csaba András.    

Szólj hozzá!

Nemzetek Ligája - tényleg Haaland lesz a gólkirály?

Javában zajlik a 2024-2025-ös UEFA Nemzetek Ligája, ami immáron a negyedik lesz, amit az Európai Labdarúgó-szövetség szervezett.

Étrend-kiegészítőkkel a szervezetünk roborálásáért

Egyértelműen kijelenthetjük, hogy az étrend-kiegészítők és a mesterséges vitaminok a modern táplálkozás szerves részévé váltak. Ha azonban a kezünkbe veszünk egy ilyen készítményt, minden esetben megtaláljuk rajta azt a figyelmeztetést, hogy nem helyettesíti a változatos étkezést.

KSH: szeptemberben a bruttó átlagkereset 627 ezer 400 forint volt

Ez 12,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

Teljesen jól érzik magukat a nálunk áttelelő fehér gólyák

Az itthon maradó fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, befogásuk amúgy sem lehetséges, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges.  

Hogyan válasszunk címkenyomtatót?

Egy cég hatékony működéséhez számos irodai eszközre van szükség, példának okáért a címkenyomtató is igen sok vállalkozás számára elengedhetetlen felszerelés. Ebben a cikkben bemutatjuk a legnépszerűbb típusokat, hogy segíteni tudjunk azoknak, akik a meg szeretnék találni a cégük számára legmegfelelőbb készüléket.

Miért előnyös a CMRV sorozat kiegészítőinek használata?

A CMRV hajtóművek napjainkban igen népszerűvé váltak, hiszen formatervezett, funkcionális elemei az ipar számos területén üzemelő berendezéseknek.

Megbüntette az MLSZ a Haladást

A szurkolók kaviccsal dobálták a játékvezetőket.

A DK ingyenes korrepetálást biztosít a rászoruló gyerekeknek Győrben 

Angolból, magyar nyelvtanból és irodalomból, matematikából, kémiából és biológiából kaphatnak plusz felkészítést a diákok.

Vas Vármegyében biztonságosan fogyasztható az ivóvíz

A napokban megjelent az országos sajtóban több a vízminőséggel kapcsolatos hír, mely megingathatja a felhasználók bizalmát az általunk szolgáltatott ivóvíz biztonságos fogyasztásával kapcsolatban. 

A Szombathely-Debrecen vonaltól északra lévő területeken várható számottevő havazás pénteken

A Magyar Közút november 10-én már téli munkarendre állt át, így csütörtök estétől 12 órás váltott műszakokban fogja végezni a megelőző sószórási, majd pénteken a hóeltakarítási munkákat is.

A vércukorszint mérése otthon

A vércukorszint mérése kulcsfontosságú a cukorbetegség kezelésében, a cukorbetegségben szenvedő embereknek napi szinten többször is ellenőrizni kell a vércukorértékeiket. Ezzel ellenőrizhető az alkalmazott terápia sikeressége, és elkerülhetők a hiper- és hipoglikémiás tünetek. 

Pénteken legnagyobb eséllyel az ország északkeleti felében várható havazás

Már csütörtökön az esti órákban elérheti a nyugati határt az érkező ciklon melegfronti csapadékzónája.

Miért olyan fontos a dolgozók munkavédelmi ruházatának biztosítása?

A munkavédelem területéhez tartozik a védőruházat kérdése is. Rengeteg veszélyforrást rejtenek bizonyos munkakörök, így a dolgozók élet- és egészségvédelme mindennél fontosabb.

Nyugdíjba vonul a Győr-Szol vezérigazgatója

Prédl Antal 2025. január 1-ig tölti be a pozíciót, de ezt követően is igazgatósági tag mar.

November 28-án tartják az idei közmeghallgatást Győrben

Érkezési sorrendben lehet majd felszólalni.