Mi vagyunk az Európai Unió gazdaságának motorja, és Magyarország biztonságos hely - többek között ezeket szajkózta a kedvenc reggeli trash műsoromban, a Mokkában Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Bármennyire megdöbbentő, a szakértőnek hellyel közzel igaza van, de azért pár dolgot mintha kifelejtett volna a lakásárak elszabadulását elemezve. Például máris itt van az ÁFA szabályozás.
A már 2018. november 1-én építési engedéllyel rendelkező lakások még az 5%-os ÁFA-kulcs mellett értékesíthetők 2023 végéig, az ezt követően engedélyt szerző lakásokra azonban már a 27 százalékos ÁFA-kulcsot kell alkalmazni. Vagyis a drágulás oka többek között az is, hogy a csökkentett áfával olcsóbban akarnak a vevők ingatlanhoz jutni, ez pedig feltolja a keresletet, ami egyértelműen dráguláshoz vezet.
Persze a kormány egyik kedvenc kertéjének reggeli műsorában aligha lenne kedves azt mondani, hogy a lakásárak megugrásának egyik okát maga a kormány idézte elő.
Nemrég a Bankmonitor szedte össze azt a 7 pontot, amiből az egyiket már fentebb említettem. De most jöjjön mind a hét a tisztánlátás végett.
1. Alacsony munkanélküliségi, illetve magas foglalkoztatottsági ráta.
2. A lassuló, ám még így is jelentős béremelkedés (Az MNB decemberi inflációs jelentése szerint a lakossági reáljövedelem 2019-ben 3%-kal nőhet, szemben a 2017-2018-as 6,1 százalékkal.)
3. A 2019-ben is várható alacsony hitelkamatok.
4. Az alacsony állampapír és bankbetét hozamok miatti a befektetési célú vásárlók nagy száma.
5. 2018 első háromnegyed évében csökkent a kiadott lakásépítési engedélyek száma az előző év azonos időszakához képest, ami előre vetítheti a lakásépítési piacon a lendület visszaesését.
6. A már 2018. november 1-én építési engedéllyel rendelkező lakások még az 5 százalékos áfa-kulcs mellett értékesíthetők 2023 végéig, az ezt követően engedélyt szerző lakásokra azonban már a 27 százalékos áfa-kulcsot kell alkalmazni. A Takarék-csoport szerint az újlakáspiacon mindez azt jelentheti, hogy a 2019-es befejezési idejű építkezések egy része 2020-ra tolódhat.
7. A következő években elkészülő lakások jelentős részét már értékesítették, a csökkenő újlakás kínálat miatt pedig a vásárlók ismét nagyobb számban fordulhatnak a használt piac felé, emiatt pedig az új építésűek mellett a használt lakásoknál is számolni kell áremelkedéssel.