A 60-as években épült az óvoda Gasztonyban, azóta belső festésen kívül más nem történt az épületben, ahová jelenleg 13 gyerek jár. Időszerű lenne már a felújítás - mondta el egy mai sajtótájékoztatón Nagy Szabolcs (Jobbik) polgármester.
Pályáztak is, a TOP-os kereteből 49,1 millió forintot kaptak a tervezésre és az építkezésre. A 2016-os kihirdetés óta elkészültek a tervek. Mivel az első közbeszerzésen az ajánlatok jóval a rendelkezésre álló összeg fölött voltak, így új, csökkentett műszaki tartalmú tervet készítettetek. A pályázatból kapott pénzből már csupán 44 millió forint maradt, ehhez képest a második közbeszerzésre érkezett legolcsóbb ajánlat is, 54,4 millió forint volt.
A polgármester azt mondta, nem tudnak honnan előteremteni további 10 és fél millió forintot, így inkább visszafizetik az államnak a pénzt, a felújításból pedig így nem lesz semmi.
Azt már csak összehasonlításként mondta, hogy a 2016-ban kapott 49,1 millió forintos pályázati pénz több volt, mint az elmúlt 24 évben kapott összes a településre érkezett hasonló forrás összesen.
Rába Kálmán a Jobbik Vas megyei elnöke hozzátette, hogy bár Gasztony esetében már nincs mit tenni, levelet fognak írni a Nemzetgazdasági Miniszternek, amiben arra kéri, hogy a hasonló esetek orvoslására hozzanak létre egy alapot.
Rába emlékeztetett, hogy a 2018-as adatok szerint a 2014-től életre hívott TOP pályázati rendszerben eddig a források csupán mintegy 17%-át használták fel, további 17% pedig éppen most van előkészítés alatt. Az egyébként EU-s forrásból lehívható TOP 66% jelenleg valamelyik fiók mélyén porosodik.
Gasztony nem egyedi eset
Szombathelyen is akadt baj a TOP-pal. Például a Vásárcsarnok felújításánál, ahol 1,2 milliárd forintnyi pályázati pénz áll a város rendelkezésére a piac felújítására. Ehhez képest 800 millió forinttal volt több a legolcsóbb ajánlattevő. Itt most műszaki tartalom csökkentéssel próbál a város olcsóbb ajánlathoz jutni.
De hasonló a helyzet a kőszegi piacnál is. Itt 300 millió forintot kapott a város a TOP keretből, a felújítás azonban 50 millióval lenne drágább a kivitelezői ajánlatok alapján.
A problémát egyébként az okozza, hogy az elmúlt években robbanás szerűen nőttek meg az árak az építőiparban. Ezt a plusz költséget azonban a pályázati pénzek szétosztásánál még a kormány nem kalkulálta bele.