Van egy falu Dél-Burgenlandban, ahol minden az almáról szól. A kertek, az italok, a közlemények, a fejlesztések – és újabban a fesztiválok is. A település vezetői és turisztikai szakemberei, valamint vállalkozói Körmenden tájékoztattak a szeptember 14-i párlatkóstoló rendezvényükről.
Werner Kemetter polgármester elmondta, hogy a gyümölcstermesztésnek náluk régi hagyománya van. – Egy tulajdonosi okirat árulkodik arról, hogy már 1339-ben gyümölcstermesztés folyt ezen a vidéken. Napjainkban a gyümölcstermesztés egy fontos tartó pillére a hazai mezőgazdasági ágazatnak. Mintegy 400 hektáron folyik a gyümölcs kultiválása. Nem hiába nevezik Kukmirnt „das Brennende Dorf"-nak (lepárló falunak) - hallottuk. A jelen lévő gazdák elmondták, hogy többnyire magyarok dolgoznak vendégmunkásként a birtokokon és jó munkaerőnek számítanak. Számtalan termelő dolgozza fel gyümölcsének egy részét és készít belőle gyümölcspárlatot, azaz pálinkát. - Az alma mellett más gyümölcsfajok is megtalálhatók a község határában. A gyümölcsökből a párlat mellett egyéb feldolgozott termék is készül, például almalé - mondta.
Szabadfi Zoltán a szervezők nevében közölte, hogy a párlatkóstoló eseménysor szeptember 14-én veszi kezdetét a Güssing-Stegersbach közti településen. – Hét kert és pálinkafőző várja a vendégeket, az egyes pontok közötti szállítás taxival és busszal ingyenes lesz. A belépőért mindenhol megkóstolhatják az adott nedűt, és kapnak hozzá poharat, térképet, tájékoztatót. Cél a minőségi pálinkafogyasztás népszerűsítése, a település turisztikai vonzerejének növelése - fogalmazott.
A 4. kukmirni párlat, azaz pálinkafesztivál nemcsak a kóstolóról, de a helyi gasztronómiáról is szól majd, komplett programot tárnak a vendégek elé a szervezők.