Tovább késhet a Lánchíd felújítása, miután a Közbeszerzési Hatóság "tartalmi hibák" miatt visszadobta az eljárást. Az esetről először a Fővárosi Fidesz, majd a kormányzati Magyar Nemzet számolt be először, jelezve, hogy hazánk egyik történelmi szimbólumának felújítása továbbra is masszívan politikai ügy. Ugyanakkor délelőtt még nem lehetett tudni, hogy a "tartalmi hibák" pontosan mit is jelentenek.
A hatóság döntését követően a nap folyamán Karácsony Gergely is megszólalt. Mint írja:
"A BKK igazgatósága körülbelül 10 napja, a jogszabályi határidőket betartva, alapos mérnöki és jogi előkészítés után elfogadta a Lánchíd felújítására vonatkozó közbeszerzés kiírását. A kiírás azt hivatott szolgálni, hogy lehetőséget adjon a legnagyobb mértékű átlátható versenyre, minél több alkalmas kivitelező pályázására"
Emlékeztet: a közbeszerzés a hatályos szabályok szerint akkor tud megjelenni, ha azt egy kormányzati szerv, a Közbeszerzési Hatóság is jóváhagyja. Értékelése szerint:
"A kormányzati hatóság azonban az igazi versenyt szolgáló 10 éves (120 hónapos) referenciaidőszakot soknak tartotta, előírta annak 8 évre (96 hónapra) való csökkentését. Miért van ennek jelentősége? Mert hát az elmúlt 8 évben egyetlen hidat sem újítottak fel Budapesten, vagyis a hatóság döntése szerint egyetlen korábbi budapesti hídfelújítás sem számíthat bele a referenciák körébe. Ez a korlátozás tehát alkalmas lehet arra, hogy szűkítse a közbeszerzésen indulók körét. A döntéssel nem értünk egyet, az eredeti kiírást jogilag is megalapozottnak tartjuk. Mégis, a hatályos szabályok és a Lánchíd felújításának sürgető szüksége nem ad más lehetőséget, mint a kormányzati hatóság előírásának beépítését a kiírásba. Ezt a BKK igazgatósága haladéktalanul megteszi, a Lánchíd felújítását tehát ez nem hátráltatja."
- írja Karácsony.
A főpolgármester bejelentésével párhuzamosan a Budapesti Közlekedési Központ is kiadott egy közleményt, melyben bejelentik, eleget tesznek a Közbeszerzési Hatóság újonnan támasztott követelményeinek.
Mint írják:
"Ez sajnálatos módon azzal jár, hogy csak azok a cégek indulhatnak, amelyek az elmúlt 8 évben részt vettek hídépítésben. A Fővárosi Önkormányzat és a BKK azt szerette volna, hogy ez az időszak 10 év legyen, több cég indulhasson, és nagyobb legyen a verseny. Az augusztus 4-i igazgatósági döntés lehetővé teszi, hogy a felújítás az eredeti terveknek megfelelően 2021 tavaszán elkezdődjön.
Karácsony szerint az lett volna a nagyobb meglepetés, ha a kormányzati hatóság jóváhagyta volna a kiírást.
"Azzal azonban nem számoltunk, hogy a kormány fél év alatt is képtelen az ígéretének betartására. Hiszen a kormány februárban(!) megígérte ugyan, de még mindig nem jelent meg a kormányhatározat a Lánchídra szánt állami forrásról. Eddig nehezen érthető volt, hogy a jogszabályalkotásban oly kreatív kormány, amely 9 év tétlenkedése ellenére egész kis kampányt volt képes építeni a Lánchíd ügyére, miért képtelen meghozni egy nem túl bonyolult kormányhatározatot?"
- írja Facebook bejegyzésében a politikus.
Security Check Required
null
A főpolgármester szerint sokak számára tűnhet úgy, hogy a Közbeszerzési Hatóság versenykorlátozó döntése és a kormány fél éve tartó "szerencsétlenkededése" miatt egyeseknek a Lánchíd felújításánál fontosabbak a Lánchíd felújítói. Vagyis hogy melyik cég kapja a megbízást.
"Ha ehhez hozzátesszük, hogy a magyar építőipar jó nagy része az elmúlt években a kormánytól nem túl távoli emberek, köztük kötélbarátok és szotyipartnerek kezében összpontosul, ebből máris kijöhet egy jó kis összeesküvés-elmélet."
Kovács János elemző: A Fidesz beárazta a fővárosi népszerűségvesztést
A Lánchíd esetében valószínűbb az inkompetencia-vád további építése a politikai zsákmányrendszer szempontjánál - mondta lapunk érdeklődésére Kovács János politikai elemző.
Szerinte erre utal, hogy a "tartalmi hibák" igencsak populáris indokolás a tender elutasítása kapcsán.
Kovács szerint egyre valószínűbb, hogy a Fidesz "beárazta" az esetleges fővárosi népszerűségvesztést, és inkább arra koncentrál, hogy országos szinten rombolja ellenfelei alkalmasságának választói megítélését.
"Ebben az esetben ugyanis ami helyben visz, az országosan hozhat, illetve ami rövid távon ellenérzést vált ki, az állandósulva, évek távlatából érdekvezérelt/haszonelvű választói döntéshez vezethet"
- mondta az elemző.