A körmendi várkert a Batthyány kastély melléképületeivel és a hozzá kapcsolódó 40 hektáros parkjával a legjelentősebb hazai műemlékek közé tartozik. A Batthyány kastély egyike az öt kiemelt hazai kastélyegyüttesnek, az ország történelmi jelentőségű épületkomplexuma.
Márciusra kész kellene lennie a körmendi kastély felújításának, de még csak neki sem álltak a munkának
Farkas Bazsi A körmendi polgármester 3 milliárd forintos felújítási keretről beszél, az államtitkár 1,5 milliárdról tud. Az önkormányzati kampány egyik legfontosabb eleme volt Bebes István (Fidesz-KDNP) a székét védő körmendi polgármester számára a Batthyányi-kastély felújítása. Bebes 3 milliárd forintos felújítási keretről beszélt, ami egy rész a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogramból lehívható 1,5 milliárd forint, másrészt további 1,7 milliárd forint egyéb támogatási összegből tevődik össze.
Újabban azzal került a figyelem középpontjába, hogy a főépület tervezett, több milliárdos felújítása meghiúsulni látszik (erről mi is többször írtunk). A többnyire önigazoló, politikusi beszédek, magyarázatok ellenére tény, hogy a tavaly novemberre ígért felújítás máig várat magára. Váratni is fog, mivel a döntnök állami szervezet másra fordítja az ide szánt pénzt. Ez nem csak rossz hír, de kemény presztízsvesztesége is a városnak.
De legalább ott van a park, mondhatnánk, amely önmagában is kiemelkedő kerttörténeti és természeti értéket képvisel. A százötven hazai történeti kert közül az első tíz között tartják számon. A kert olyan építészeti és növényi alkotás, amely történeti vagy művészi szempontból közérdekű. Mint ilyen, műemléknek tekinthető, kiemelkedő jelentőségű, hiszen az évszázadok folyamán mindig értékes, és a kor divatjának megfelelő színvonalú, stílusú volt. Története csakúgy, mint a városé, egybeforrt a Batthyány család történetével. Növényállománya gazdag és idős, területe a szokásosnál nagyobb.
Lőttek a körmendi kastély felújításának
Farkas Bazsi A kormány visszavette a korábban megítélt 1 milliárd 500 millió forintot. December 14-én jelent meg egy cikkünk, ami a körmendi Batthyányi-kastély felújításának csúszásával foglalkozott. Az épületet a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogramban kiosztott 1 milliárd 500 millió forintból újították volna fel, az NKVP oldalán pedig az áll, hogy 2020 márciusában be kellene fejezni az építkezést, csakhogy december közepén annak még csak neki sem álltak.
„A várkert Körmend város belterületén, annak északkeleti szélén helyezkedik el, országos védettségű természetvédelmi terület. Nagyszerű termőhelyet találunk itt, ez elsősorban a közeli Rába folyónak köszönhető, amelynek árterülete volt a védőgát megépítése előtt és áradáskor többször el is öntötte. Geológiai felépítése új pleisztocén korabeli kavics, amelyre a Rába több méteres hordalékot rakott. A terület sík, tengerszint feletti magassága 191 méter. Talaja tápanyagban gazdag, ez tette lehetővé fáinak hatalmas méretét, amelyek a tényleges koruknál jóval többet mutatnak", sorolja a szakértő. Mindez bizonyítja, hogy egy olyan objektumról van szó, amely nem csak helyi, hanem egyetemes érték is.
Éppen ezért nem mindegy, hogy miként néz ki az a park, amelyre a pályázatok révén több tízezer euró közpénzt költöttek. Nem mellékesen a városvezetés stratégiai elmei közé tartozik, legalább 18 éve. Voltak jobb és rosszabb korszakok. Most az utóbbi látszik manifesztálódni, ha sétát teszünk a kertben. Kidőlt, korhadó fák, állagukból ítélve már hosszú évek óta heverhetnek az aljnövényzetben. Persze, ennek is lehet haszna, hiszen haláluk a mikrovilág életét ösztönzi, de feltehetőleg nem ez a cél.
Sikertörténetként hirdették a közpénzből felújított Vadászlak megnyitását, az is volt. De más az ünnep és más a köznap: a házhoz vezető út környéke gazos, elhanyagolt. Látható, hogy a kert gondozása nagy falat, viszi a pénzt, de nem hozza. Nem sikerült ráállítani a fizetős turizmusra, ezzel amúgy is komoly gondjai vannak Körmendnek.
Nagyon nem akarja elárulni a Kormány, miért vonták vissza a körmendi kastély felújítására szánt pénzt
Kovács Lilla Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, az eredeti tervek szerint ez év márciusában kellett volna elkészülnie a körmendi Batthyány-Strattmann-kastély felújításának. A Kormány azonban minden előzetes bejelentés nélkül visszavonta az erre szánt 1,5 milliárd forintos támogatást.
Mert hiába terül el a déli, olasz fertályról érkező főút mentén, hiába a jól csengő történelmi háttér, a kiváló múzeum, néhány nagy rendezvény, a turizmus csak szerény formában van jelen. Az időközben megépült olasz szálló és a fürdője inkább sziget a szürke tengerben. Meglehet, éppen a várkert lenne az, amely meghozhatná a szerencsét. Minden zöldül, még a kormány is, erre lehetne talán építeni. Meg a jó levegő, a tömény zöld, a tavak. Ha gondozottak. De többnyire nem azok.
„Kasza kellene ide, nem szóvírág"
- fakad ki egy helyi atyafi. Arra célozván, hogy az ígéretek szintjén már két éve elbontották a ma is masszívan málló cipőgyári irodákat.
„Negyven éve járok ide. Nézze, ez a park jobban nézett ki a nyolcvanas években, Volt benne élet. Szólt a zene, majálisoztak, rengeteg volt a fiatal. Tudja, volt akkor kasza és akarat, levágták a füvet, elvitték a törött gallyakat és kész. Ha kommunista szombaton, akkor azon. De elvitték".
Már nincs kommunista szombat. De fiatal sincs, aki kaszálni tudna, más lett a világ. Nem is lehetne erre építeni a park gondozását. Ám ami most van, az nagyon szerény színvonalat eredményez, pedig még erőre sem kapott a mindent beterítő susnyás. A szóbeszéd szerint Körmend a kamerák városa, sajnos ez sem akadályozza meg a mindenütt látható szemetelést, ennek nyomait. Egy biztos, mind a kastély, mind a kertje többet érdemelne.
Szólj hozzá!
Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.
A rendőrség fokozott óvatosságot kér a közlekedőktől.
Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.
Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.
Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.
Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.
A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.
Mutatjuk a részleteket.
Helyi szavazás dönt a terület sorsáról.
Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.
12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.