A mai napig nem tudjuk, mi ütközött a Földdel 112 éve a Tunguszka folyó mellett

ugytudjuk.hu 2020-06-15 09:59:00
Valami becsapódott, vagy legalábbis elég közel került a földfelszínhez, de máig nem tudjuk, hogy mi.

Június 30-án lesz 112 éve, hogy bolygónk egy nagyobb űrbéli testtel ütközött a szibériai tundra felett. A robbanás elképesztő erejű volt, az egész Földön érzékelték. Az első expedíció csak 1920 után indulhatott a világ végének tartott körzetbe. Kulik professzor vezette, aki meteoritmaradványokat keresett, de nem talált. Amire lelt, az viszont még ma is konteók, tudományos elemzések tárgya.

De mi is történt azon a szép nyári napon a Szovjetunió Tunguszka folyójának mentén? A kép a szemtanúk észleléseiből és az akkor már működő, meteorológiai műszerek adataiból állt össze. Kora reggel fénylő tűzgömb jelent meg az égen, elhomályosította a Napot. A jelenséget lökéshullám és fülsiketítő robbanássorozat követte. A becsapódás helyétől 200 kilométerre, egy faluban például mindenkit ledöntött a lábáról a légnyomás. A szeizmológiai műszerek „erős földrengést" jeleztek a térségben, de a lökéshullámot az USÁ-ban is érzékelték.

Ma már tudjuk, hogy a becsapódó tárgy/valami 30 kilométeres körzetben elégette a fákat, további 80 kilométeren pedig szabályos kör alakban elfektette. Kulik professzor felfigyelt arra, hogy míg a tundra gyakorlatilag elégett, addig az epicentrumban, attól 5-6 kilométerre fák sokasága maradt állva, ha meg is égve. Távíróoszlopként magasodtak ki a hamuból, innen az elnevezés: Telegráf-erdő.

8 millió fa semmisült meg, 1 millió tonna por került a légkörbe. A Fölre mért ütés erejét mutatta, hogy a moszkvai műszerek a mágneses mező zavarát mutatták ki, több órán át (ez védi a bolygót a Nap és az űr káros sugárzásától, nélküle napok alatt megszűnne az élővilág).

A legkülönösebb az volt, hogy sem Kulik, sem utódai nem leltek kráterre, vagy űrbéli anyag maradványra. Úgy tűnt, mintha valaki rátüsszentett volna a tajgára. Persze, a becsapódás ténye így is nyilvánvaló, a különösségén van a vita. Ma a műholdak fotói világosan mutatják, hogy lepkeszárny alakú kiégés jött létre, amely általában a nagy hőhatás eredménye. Az erdő a mai napig (112 év!) nem heverte ki az incidenst, ráadásul még mindig felfedezhetők a fás-körök.

A moszkvai tudományos akadémia kutatói, élén Kulikkal, tehát nem értek el áttörést. A professzor a naplójában leírja, hogy az expedíció útja felért egy rémregénnyel. A szúnyoginvázió legyengítette a tudósokat, többen megsebesültek, a felszerelés jó része odalett. Szerencsére megmaradtak azok a fotók, amelyek máig hitelesen bizonyítják a történteket. Igaz, az esemény után több mint tíz évvel később készültek.

A Tunguszka rejtélye abban rejlik, hogy ha bolygónk űrbéli tárggyal ütközik, akkor szükségszerűen kráter keletkezik, anyag maradványokkal (lásd: Arizona-kráter az USÁ-ban, vagy Wolf Creek Ausztráliában).  Ilyen azonban a tajgában nem volt és ezért gyors ütemben sorakoztak az elméletek. A legvalószínűbb egy kőmeteorittal történő nagy bumm volt, de ezt megkérdőjelezi a kráter hiánya.

Egy másik elmélet szerint jégüstökös csapódott be. Ezt erősíti, hogy már Kulikék is találtak „gázokat rejtő jégréteget" a helyszínen, csak nem törődtek vele. Ez a variáció megmagyarázná a kirívóan erős, légköri fényjelenséget is. A jégtömb a légkörben azonnal olvadni kezdett, így már a becsapódás előtt, úgy 6-8 kilométeres magasságban gőzzé vált és robbant. Ezért nem keletkezett kráter és ezért dőlt le koncentrikus körökben a tajga.

Születtek népszerű konteók is: egy amerikai tudós, Tesla lézerfegyvert próbált ki: földönkívüliek érkeztek, de felrobbant az űrhajójuk: más csillagrendszerből küldtek nekünk csomagot, de nem sikerült lefékezni a zuhanást – és így tovább.

METEORROBBANÁS Oroszországban - 2013.február 15. (1. rész)

Hallottál már az új műsorról? Még nem? Hát ezt csekkold... Az ÉLETPERCEK egy új online sorozat a YouTube-on amely szórakoztatási célzattal készül (18 éven fe...

Pár hónapja pedig egy újabb elmélet látott napvilágot. Ezek szerint egy kisbolygó közelítette meg a Földet, de nem ütköztünk, csak súrolt az égitest. A levált anyag felhevült és elégett, a jelenséget robbanások és fényvillanások kísérték. Elméletileg ez indokolhatja a kráter hiányát, a lehetőséget több ismert tudós is vizsgálja.

A Tunguszka bár messze van a civilizált környéktől, de azért sokan felkeresik. A kutatások folytatódnak. Ennek nyomán fedezték fel az epicentrumtól mindössze 7 kilométerre elterülő Cseko-tavat, amely több furcsaságot mutat. Kúp alakú és nagyon mély. Olyan, mintha kráter lenne... A tudósok a 60 méter mély tó fenekét kívánják megfúrni, sejtésük szerint ott lesz a keresett meteorit anyaga. A történet szálai tehát a becsapódás után sok-sok évvel tovább fonódnak.  

Szólj hozzá!

KSH: szeptemberben a bruttó átlagkereset 627 ezer 400 forint volt

Ez 12,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

Teljesen jól érzik magukat a nálunk áttelelő fehér gólyák

Az itthon maradó fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, befogásuk amúgy sem lehetséges, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges.  

Hogyan válasszunk címkenyomtatót?

Egy cég hatékony működéséhez számos irodai eszközre van szükség, példának okáért a címkenyomtató is igen sok vállalkozás számára elengedhetetlen felszerelés. Ebben a cikkben bemutatjuk a legnépszerűbb típusokat, hogy segíteni tudjunk azoknak, akik a meg szeretnék találni a cégük számára legmegfelelőbb készüléket.

Miért előnyös a CMRV sorozat kiegészítőinek használata?

A CMRV hajtóművek napjainkban igen népszerűvé váltak, hiszen formatervezett, funkcionális elemei az ipar számos területén üzemelő berendezéseknek.

Megbüntette az MLSZ a Haladást

A szurkolók kaviccsal dobálták a játékvezetőket.

A DK ingyenes korrepetálást biztosít a rászoruló gyerekeknek Győrben 

Angolból, magyar nyelvtanból és irodalomból, matematikából, kémiából és biológiából kaphatnak plusz felkészítést a diákok.

Vas Vármegyében biztonságosan fogyasztható az ivóvíz

A napokban megjelent az országos sajtóban több a vízminőséggel kapcsolatos hír, mely megingathatja a felhasználók bizalmát az általunk szolgáltatott ivóvíz biztonságos fogyasztásával kapcsolatban. 

A Szombathely-Debrecen vonaltól északra lévő területeken várható számottevő havazás pénteken

A Magyar Közút november 10-én már téli munkarendre állt át, így csütörtök estétől 12 órás váltott műszakokban fogja végezni a megelőző sószórási, majd pénteken a hóeltakarítási munkákat is.

A vércukorszint mérése otthon

A vércukorszint mérése kulcsfontosságú a cukorbetegség kezelésében, a cukorbetegségben szenvedő embereknek napi szinten többször is ellenőrizni kell a vércukorértékeiket. Ezzel ellenőrizhető az alkalmazott terápia sikeressége, és elkerülhetők a hiper- és hipoglikémiás tünetek. 

Pénteken legnagyobb eséllyel az ország északkeleti felében várható havazás

Már csütörtökön az esti órákban elérheti a nyugati határt az érkező ciklon melegfronti csapadékzónája.

Miért olyan fontos a dolgozók munkavédelmi ruházatának biztosítása?

A munkavédelem területéhez tartozik a védőruházat kérdése is. Rengeteg veszélyforrást rejtenek bizonyos munkakörök, így a dolgozók élet- és egészségvédelme mindennél fontosabb.

Nyugdíjba vonul a Győr-Szol vezérigazgatója

Prédl Antal 2025. január 1-ig tölti be a pozíciót, de ezt követően is igazgatósági tag mar.

November 28-án tartják az idei közmeghallgatást Győrben

Érkezési sorrendben lehet majd felszólalni.

Győri egyetem céljai között szerepel egy idősotthon létrehozása

Erről a Belügyminisztérium államtitkára beszélt.

Felállították Szombathely idei karácsonyfáját

Az önkormányzat idén megerősítette a Fő téri fenyő tartószerkezetének stabilitását.