Több mint egymillió tonna radioaktív vizet bocsájtana a tengerbe Fukushimánál a Japán állam. A helyi média jelentéseiből az derül ki, hogy a sérült erőműből 2022-től fogva folyamatosan engednék ki a vizet a tengerbe, de még így is évtizedekig tartana, mire teljesen megszabadulnának a szennyezett víztől, írja az Independent.
A japán iparminiszter, Hiroshi Kajiyama a tervekről egy sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a fukushimai erőmű felszámolásával tudnák csak visszaállítani a rendet a tsunami sújtotta területen. A kapkodás sem véletlen, Kajiyama szerint minél gyorsabban végezni akarnak a munkával, ezért döntöttek úgy, hogy a tengerbe engedik az egykori erőmű hűtővizét.
Arról, hogy mit tegyenek ezzel a vízzel, lassan már egy évtizede tanakodnak a japán döntéshozók. Fukushimát 2011-ben érte egy hatalmas földrengés, majd ezt követte egy pusztító erejű tsunami. Összesen több mint 20 ezer áldozatot szedett a természeti katasztrófa, habár a pontos számok a mai napig változnak.
A legutolsó felmérések alapján egészen pontosan 1,23 tonna radioaktív víz várja, hogy történjen vele valami. A japán állam szerint két útja van annak, hogy megszabaduljanak ettől a víztől, vagy a tengerbe engedik, vagy hagyják elpárologni. A természetvédők szerint azonban nem jó ötlet a tengeri élőlények nyakára engedni a radioaktív végterméket, hiszen az könnyen kárt tehet a tengerek élővilágában.
A japán halászok is kongatják a vészharangokat: szerintük, ha az állam tényleg a tengerbe engedi a vizet, akkor ellehetetlenülnének a környék halászai, hiszen senki sem akarna innen származó halat venni, még akkor sem, ha azok egyébként az emberi fogyasztásra alkalmasak lehetnének. A környező országok sem örülnek a fejleményeknek. Dél-Koreában például már most sem engedik azoknak az élelmiszereknek az importálását, amelyek Fukushimából származnak. A Guardian megkérdezett néhány szakértőt, akik szerint a tritium, amivel a fukushimai atomerőmű dolgozott, csak nagy mennyiségben veszélyes az emberekre, míg a Nemzetközi Atomenergiai Ügynökség is azt mondja, hogy nem veszélyezteti a környezetet az, ha kis mennyiségekben engedik a tengerbe a szennyezett vizet.