Tudja, mire való ez a fura kis homokozó?

Papp László Tamás 2020-10-14 14:02:00
Így néz ki a fecskéknek szánt sárgyűjtőhely. De nem biztos, hogy ezek hiánya volt a legfőbb gondja a madaraknak.

Nemrég írtunk a győri fecskevédelmi programról. Csak úgy röpködtek a szakkifejezések: fecskepelenka, műfészek, sárgyűjtő hely.

Mi az a fecskepelenka? - A fecskementő program tapasztalatai Győrben

Utóbbit jelenleg is bárki láthatja egyebek közt a Bisinger-ligetben is – fotónk hétfőn ott készült.

Fotó: Papp László Tamás

„Most, ősszel a fecskék elköltöznek. Mire tavasszal visszatérnek, szeretnénk összegezni az eddigi tapasztalatokat, hogy felkészülten várjuk őket” – nyilatkozta pár hete a fecskementés további munkájáról Markó-Valentyik Anna, a győri Környezetvédelmi Bizottság külső tagja. Ami nyilván helyes törekvés, annyiban mindenképp, hogy ráirányítja a figyelmet a témára. De biztos, hogy az a fecskék legfőbb gondja, hogy nem tudnak önállóan a fészeképítéshez sarat gyűjteni?

Korántsem: Dr. Vig Károly rovarkutató, a szombathelyi Savaria Múzeum tudományos igazgatóhelyettese a szúnyoghelyzetről írt riportunkban azt nyilatkozta: a gyérítéshez használt deltametrin a rovarokra ható idegméreg, amellyel az a gond, hogy a levegőbe juttatva válogatás nélkül minden repülő rovart elpusztít – tehát nemcsak a szúnyogokat. „Itt a járulékos veszteség a deltametrinnel elpusztított szúnyogok számának sokszorosa: becslések szerint az elpusztított 100 rovarból több mint 90 nem szúnyog. Vagyis a szúnyogok aránya 10 százalék alatt van, jó eséllyel az 5 százalékot sem éri el” – fűzte hozzá.

Hogy sikerült idén a szúnyoggyérítés Győrben? - A Győr-Szol illetékeseivel beszélgettünk

Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület részéről pedig elmondta, hogy a kémiai szúnyoggyérítésnek „óriási a járulékos vesztesége. 100 idegméreggel megölt rovarból alig kettő a szúnyog (néhány évvel ezelőtt ez az arány ezer rovarból egy szúnyog volt), a többi egyéb rovarfaj, így rendkívüli módon pusztulnak a beporzók, és a fecskék táplálékbázisa is.” Szóval, ha fecskének nincs mit ennie, akkor nemigen lesz ereje fészket építeni, ahogy egy éhező, az éhhalál szélén álló ember se azon töri a fejét, hogy családi házat építsen.

Vagyis, ha igazán jót akarunk a fecskéknek, akkor megoldjuk a biológiai gyérítést (mely szelektív módszer, csak a gyötrő szúnyogok lárvái pusztulnak el tőle) nemcsak Győrben, de a város környéki településeken is (mely idén megoldatlan volt) hogy kevesebb kémiai hatóanyag jusson a környezetbe, így csak a szúnyogokat ritkítsuk, a fecskék táplálékbázisául szolgáló többi rovart ne. Hogy amikor visszatérnek, legyen mit enniük.

Cikkünk az Ökopolisz Alapítvány támogatásával jelent meg.

Szólj hozzá!

Lemondott Haba Vilmos, a győri Jobbik elnöke

Facebook-oldalán jelentette be a hírt.

Weöres Sándor és Károlyi Amy beugrott egy feketére a szombathelyi Nagyszállóba

Különös alakok lepték el a bezárt hotel földszinti ablakait. Derkovits Gyula önarcképe is megjelenik.

Gyógygombák és kender: harmónia az egészség szolgálatában

Az idők folyamán a természet ajándékai mindig is fontos szerepet játszottak az egészség megőrzésében.

Megkezdődik a szombathelyi Liget utcai híd felújítása

Jövő héttől lehet forgalomkorlátozásra számítani a környéken.

200 millió forintot nyert Körmend a Rákóczi Ferenc utcai háziorvosi- és fogorvosi rendelők fejlesztésére

Az épületek új hőszigetelt ablakokat kapnak, és LED világítást szerelnek fel.

Belvárosi forgalomkorlátozást hoz magával a szombathelyi Urban pARTy

Szombaton sétáló utcává változik a Kőszegi utca.

Alig 3 millió forint nyereséggel zárta a tavalyi évet a C.P. Portál Kft.

Miközben közel félmilliárd forint volt Varga Jenő, sárvári önkormányzati képviselő cégének a bevétele.

Újra Fröccsnapok lesznek a hétvégén Győrben 

Jön a nyár legpezsgőbb hétvégéje.

Remek rajt a Gyermek OB-n Győrben 

A városban tényleg úszóbajnokok születnek.

Gépjármű-kiskereskedelemre váltott Illés Károly vállalkozása

Továbbra is veszteséget termel a szombathelyi önkormányzati képviselő Kft.-je.