Érdekes időjárási helyzet alakulhat ki a hétfőre Európa középső részén, hazánk északnyugati részét is érintve. Egy erős északi hideg légtömb áramlik dél felé, ami találkozik majd a délről feláramlott, jelenleg felettünk tartózkodó mediterrán-szubtrópusi légtömegekkel. Már ez nem sok jót ígér.
„Mintha legelésző zsiráfok jelennének meg Grönland jégmezőin" – így jellemezte a helyezet egy nyilatkozatában Molnár László meteorológus, a hétfő esti órákra várható hidegbetörésre célozva. Ebből már sejthető, hogy nem egy közönséges fronttal állunk szemben. Az egy héttel ezelőtti számítógépes modellek valóban brutális helyzetet vetítettek előre, szerencsére azóta változott, enyhült ez a kép. Az akkori modellek szerint hétfőn óriási hőmérsékleti különbségek alakulnak ki,
Sopron térségében akár havazhat, míg Békéscsabán a plusz 30 fok sem elképzelhetetlen.
A legújabb modellek már jóval enyhébb változatot sugallnak, de ez sem lesz piskóta.
Szombathelyen hétfőn napközben még 25, kedden viszont már csak 14-15 fok várható, s nem tudni, esőt, vagy jeget hoz-e a vihar.
A meteorológus szerint nem is az erős vihar, hanem annak jellege szokatlan, mondhatni extrém. Ez a jelleg pedig a meridionalitás. De mit is jelent ez? Mit kell tudnunk róla?
A meridionalitás lényege az erős észak-déli áramlás, amelyben gyorsan és nagy intenzitással keverednek a hideg és a meleg légtömegek. Ez az áramlási rendszer októbertől novemberig jellemző, a klímaváltozás miatt azonban megborult a menetrend. Egyre gyakrabban fordul elő manapság meridionális front és okoz extrém időjárási helyzetet (szélviharok, jégesők, mini-tornádók).
Európában ilyenkor, valamint az év 80 százaléknyi részében a zonális, azaz a kelet-nyugati áramlás a jellemző. Néhány év óta ez változóban, az említett, szélsőséges időjárási szituáció egyre gyakoribb. Ahogy a meteorológus fogalmazott, „májusban ennek egyszerűen nem szabadna megtörténnie".
Márpedig megtörténik. A légkörkutatók szerint egyre gyakrabban. Tavaly hasonló áramlás verte jégesőkkel tönkre Olaszország középső részét. Ugyancsak meridionális ciklon pusztított két éve a görög partoknál, többen meghaltak, magyar kempingezők is megsérültek.
A jövő sem túl bíztató, az említett 20 százalékos arány pár évtizeden belül akár a duplájára is nőhet. A hétköznapi ember ebből azt veszi majd észre, hogy elverte a jég (megint) az autóját, rádőlt a fa a háztetőre, szélvihar tombol januárban és hó esik május közepén az Alpokban. Ugyanis ez utóbbi a mostani modellek sem fújták (még) le. Keddre kiderül.