Ha nincs az 56-os forradalom, ma Nagykanizsa a vasi megyeszékhely

ugytudjuk.hu 2020-12-05 11:51:42
De olyan koncepció is volt a cikkben idézett történész, Feiszt György szerint, hogy Vas megyét győri székhellyel egyesítik a mai Győr-Moson-Sopron megyével.

Mindig is izgalmas volt az élet a „nyugati végeken". Állandó csetepaté, háborúskodás, vándorlás, tili-toli a határokkal. Megszállás, függetlenség, vasfüggöny, szabadságkapu. Szóval kijutott a történelmi „jóból" a megyének, Ráadásul egy hajszálon múlt, hogy most vasinak mondhatjuk magunkat.„Ha nincs 1956, akkor nincs Vas megye sem, legalább is ebben a formájában" – ez a meghökkentő kijelentés többször is elhangzott már szakmai fórumok szüneteiben, vagyis nem hivatalosan. Így a legtöbben legendának, mai divatos kifejezéssel élve „fake news"-nak tudták be. Ezt erősítette, hogy senki sem állt elő  dokumentumokkal és nem kutatták az amúgy izgalmasnak tűnő témát.

Lapunk megkérdezte Feiszt György szombathelyi történészt, kutatót, nyugalmazott főlevéltárost: igaz-e az időről időre felröppenő állítás?  „Igaz", válaszolta, „De hogy ide eljussunk, tudnunk kell a megye határainak történelmi változásairól is". Mert voltak korok, amikor hízott és voltak korok, amikor fogyott a megye. Mígnem 1920-1923 között Trianon alaposan lesoványította.

„Tudvalevő, hogy István király egyik legfontosabb műve a vármegyék létrehozása volt", kezdte a történetet az ismert kutató. „A 11. században az ország határának őrzését a nyugati gyepűn, a Marcal folyó árterében álló karakói vár látta el. Vezetőjét a korabeli források Karakó várispánság-nak mondják. E feladatot a 13. századtól már az uralkodó által kinevezett vezető végzi, akit a források „comes Castriferrei"-nek azaz Vasvármegye ispánjának neveznek, Vagyis a vármegye székhelye ekkor már Vasvár volt.” 

Feiszt György történész

A történész elmondta, hogy a történeti Vasvármegye területe ezt követően évszázadokig változatlan maradt. A II. József császár által 1785-ben végrehajtott, az országot 10 kerületre osztó közigazgatási reform a vármegyék határait nem érintette, csak a tisztségviselők választásának jogát vonta meg.„Vasvármegye területének radikális változását a trianoni határok kijelölése hozta magával. 1922-ben a vármegye 5036 négyzetkilométeres területéből 1707 négyzetkilométert veszített. Ekkor került Ausztriához a teljes Felsőőri-, valamint a Kőszegi-, a Németújvári-, és a Szentgotthárdi járás területének jelentős része, Jugoszláviához pedig 3 község kivételével az egész Muraszombati főszolgabírói járás”.

A „fordulat évét", vagyis a Rákosi-féle kommunista hatalomátvételt követően is akadt okuk az izgalomra a helyi lokálpatriótáknak. Feiszt György kifejtette, hogy ekkor indult el az a gépezet, amely átrendezte az addigi országos megyetérképet és ez Vas-t is jelentősen érintette. „A fordulatot követően elfogadott, a szocialista alkotmányba foglalt tanácsrendszer kialakítása nyomán született meg a 4.343/1949. (XII.14.) M.T.számú kormányrendelet, amely az ország megyéinek számát 25-ről 19-re csökkentette.

Ez az intézkedés jelentős területi változásokat is hozott. Az egykor Sopron megyéből Vas megyéhez csatolták a megszűnt csepregi járás 12 községét, ezzel párhuzamosan Győr-Sopron megye Kemenesszentpétert kapta meg. Veszprém megyéhez a celldömölki járás Kemeneshőgyészi-, Zalához pedig a Vasvári járás egervári körjegyzőségének három-három községét csatolták".Ezután vált csak izgalmassá a területi átalakítás a nyugati végeken. Ugyanis a megyék területi reformjának ügye 1953-ban újfent terítékre került. És itt jutunk el a fentebb idézett, meghökkentő kijelentésig, a megye majdnem megszűnéséig.  

Feiszt György: „Az akkori állampárt, a Magyar Dolgozók Pártja Politikai Bizottsága 1956. május 4-i ülésén vitatta meg a megyei beosztás reformjára vonatkozó tervezetet. Ennek 9. számú határozata kimondta, hogy elvileg elfogadja a megyék számának legalább tizenkettőre való csökkentését. Ebben elképzelésként Vas és Zala megyék fúziója szerepelt és a megyeszékhely Nagykanizsa lett volna.   A koncepció a Területszervezési Kormánybizottság megalakulása után 1956 májusában módosult. Ez Vas megyét annyiban érintette, hogy területe nem Zala, hanem Győr-megyéhez került volna. Győr-Vas megye központját ez a tervezet Győrbe helyezte. A reformterv végrehajtásának határidejét az 1957-es tanácsválasztás idejében határozta meg", ismertette a tényeket a történész.

 Egy, a forradalom után kiadott párt brosúrában bukkantunk az alábbi sorokra. A „szerző" vélhetőleg az akkor rendszeresített „hangulatjelentésekből" idézett.„Az ellenforradalmi cselekmények kialakulást az is elősegítette Vas megyében, hogy már a nyáron (1956 nyarán – a szerk.) elterjedt, megszüntetik a megyét és Zala megyéhez csatolják... Ez elkeseredettséget és rossz hangulatot szült sok munkahelyen, amit a reakció kihasznált. Alá kell húzni, hogy több elvtárs is tiltakozott... Nehezményezték azt is, hogy komoly hátrányuk lesz abból, ha nem lesz Vas megye, mert minden hivatalos iratot újra kell csináltatni."

A koncepciót aztán az 1956-os forradalom levette a napirendről. Így lehet ma vasi megyeszékhely, megyei jogú város Szombathely. Mégpedig Győr és/vagy Nagykanizsa helyett...

Szólj hozzá!

Hasznos tippek egyetemistáknak: használt könyvekből is lehet tanulni!

Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.

Az okostelefonok milyen hatással vannak a lelki egészségünkre?

Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.

Orrot törtek a sárvári "lomis" piacon

Vádat emeltek a verekedővel szemben.

Borult, ködös idő várható a hétvégén

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.

Itt vannak a győri Magyar Kultúra Hét programjai

Január 20–26 között rendezik a rangos eseményt.

Mínusz 783 millió forint a Győr-Szol Zrt. harmadik negyedéves mérlege

Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.

Emlékszel milyen volt 2006-ban a Papsziban?

Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.

Továbbra sincs új elnöke a Haladás VSE-nek

Hamarosan újra összehívják a küldötteket.

A Győri Audi ETO 2027-ig meghosszabbította Per Johansson vezetőedző szerződését

A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.

200 ezer forint Győrben az átlag albérletár

Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.

Akár börtönbüntetésre is ítélhetik Homlok Zsoltot

Kartellezés miatt jelentették fel a cégvezetőt.

Hétvégi ház égett Szombathelyen

A tűzoltók két vízsugárral fékezték meg a lángokat.

15 milliárd forintot vonnak el idén Győrtől

12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.

Fedezd fel a Lego City világát

Építsd meg álmaid városát!