Emlékeznek még? 2017 márciusában nem csak a ‘48-as hősök emléke miatt volt forradalmi a hangulat Szombathelyen, hanem azért mert a helyi Fidesz nem akarta kinevezni Jordán Tamást, az általa alapított Weöres Sándor Színház élére. A határozott időre kiírt igazgatói pályázat ugyanis lejárt. Az önkormányzat új pályázatot írt ki, erre pedig két munka érkezett. Az egyik Jordán Tamásé volt, a másik pedig Dér Andrásé.
Dér pályázata még az eredmény megszületése előtt kiszivárgott, a rendező pedig úgy döntött, hogy visszalép, így Jordán maradt egyedül. Hiába volt egyedüli pályázó, a fideszes többségű szombathelyi közgyűlés nem hirdette ki Jordánt győztesnek.
Az indulatok ekkor kezdtek elszabadulni a színházat szerető szombathelyiek körében. Tüntetést szerveztek a civilek, hogy kiálljanak Jordán mellett. Az országos csatornák is kíváncsiak lettek Jordánra.
A színész így ült be többek között az ATV Csatt Extra című műsorába, ahol vele szembe Eperjes Károly ült. Eperjes meghívott tagja volt annak a szombathelyi bizottságnak, ami értékelte és elbírálta a színház igazgatói pályázatokat. Nem mellesleg ő még ma is a Fidesz egyik kirakat emberének számít, aki színházi és vallási témákban is az egyik élharcosa a jobboldali eszméknek.
Az ATV stúdiójában hangzott el az Eperjestől, hogy
így vagy a fenntartó önkormányzatnak, vagy pedig a szintén fenntartó kormánynak kellene eldönteni, hogy ki vezesse az adott színházat.
Akkor ez nem így történt, mivel a szombathelyi városvezetés kiírta az új pályázatot, amin végül Jordán lett a befutó.
Bármennyire is kerestem, kutattam a műsort nem találtam meg online. Viszont az RTL Híradó is foglalkozott a témával és a beszélgetés ezen részét fel is használták a riportban.
A kormány most pont ugyanezt akarja tenni. Az állami források folyósításának feltétele többek között az is feltétele lenne, hogy a kormány által kinevezett igazgatót fogadja el egy-egy társulat.
A szombathelyi színház most közel fele-fele arányban részesül állami és önkormányzati támogatásból. 2019-ben közel 179 millió forintot kapott a helyi, és majdnem 210 millió forintot kapott állami kasszából. 2020-ban is hasonlóan alakul. Látható át, hogy ha valamilyen oknál fogva a szombathelyi színház nem részesülne pénzből a központi költségvetésből, akkor az komoly érvágás lenne.
A Fidesz a módosítást azzal indokolja, hogy úgy most úgy költ el pénzt a kormány a központi büdzséből, hogy aztán a területre semmiféle befolyása, kontrollja nincsen.