Egy vörös vércse fészekalj, hat pelyhes fióka került az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóságának kőszegi mentőközpontjába. Mivel az elárvult madárfiókák emberkéz általi felnevelése nagyon nehéz feladat, a park munkatársai úgy döntöttek, hogy a fiókákat vadon élő fészekaljakba adják örökbe. A módszer a legtöbb ragadozómadár fajnál jól működik, a nehézséget az adja, hogy ismerni kell az aktuálisan használatban lévő fészkeket, és azok lakóit.
Ehhez jött kapóra, hogy tavaly nyáron a Nemzeti Park nagyszabású vércsevédelmi akcióba kezdett, melynek eredményeképp cégek és magánszemélyek felajánlásainak köszönhetően - 103 darab mesterséges vörös vércse költőládát helyeztek ki az E.ON Hungária Zrt-vel együttműködésben távvezetéktartó oszlopokra Vas megye szerte.
Fotó: Erdő-Tóth Zsófia - ŐNPI
Az áramszolgáltató a családegyesítésben is segített: így került két fióka egy sárvári-, kettő pedig egy vásárosmiskei fészekbe - a további két fióka a kőszegi Chernel-kerti Madárvédelmi Mentőközpontban cseperedik tovább.
A Nemzeti Park munkatársai néhány héttel később visszatértek, hogy megnézzék, hogy haladt a fiókák beilleszkedése. A madarak addigra már maguk is vadásztak, és a gyűrűzésnek köszönhetően abban is biztosak, hogy a pótszülők azokat a kisvércséket is felnevelték, akiket ők helyeztek ki.
Forrás: Őrségi Nemzeti Park