Egyre kevesebb szén-dioxidot képesek megkötni a trópusi esőerdők

ugytudjuk.hu 2020-03-05 17:54:00
Néhány évtized múlva már az is előfordulhat, hogy több szén-dioxidot fognak termelni az erdők, mint oxigént.

Egy új tanulmány szerint a trópusi esőerdők egyre kevesebb szén-dioxidot tudnak megkötni, írja a Guardian. A tanulmány szerint a változás olyan ütemben halad, hogy a következő évtizedben már odáig fajulhat a helyzet, hogy ezek az erdők több szén-dioxidot bocsájtanának ki, mint oxigént. Ha ez tényleg bekövetkezik, akkor felgyorsulhat a klímaváltozás, az embereknek pedig minél hamarabb át kell térniük a megújuló energiahasználatra. 

A tanulmány rámutatott, hogy a változás hátterében, nem meglepő módon, az emberek erdőirtása áll, aminek köszönhetően az elmúlt három évtizedben folyamatosan csökkent a trópusi erdők szén-dioxid felvevőképessége. A közel 100 tudományos intézmény bevonásával készült tanulmány szerint a legpesszimistább számításoknál is előbbre jár a klímaváltozás.

Az 1990-es években ugyanis az esőerdők a jelenleginél körülbelül 30 százalékkal több szén-dioxidot használtak fel, mint most. A 90'-es években az emberi kibocsájtás 17 százalékát, 46 milliárd tonnányi szén-dioxidot tudtak megkötni az esőerdők. Ez mostanra 6 százalékra, 25 milliárd tonnára esett vissza. A különbség nagyjából az Egyesült Királyság, Németország, Franciaország és Kanada egy évtizednyi kibocsájtásának felel meg. Simon Lewis, a Leedsi Egyetem földrajz professzora szerint 2060-ra már az is megtörténhet, hogy az esőerdőkből széndioxid-források legyenek. 

A professzor szerint az embereknek eddig szerencséjük volt, hiszen az erdők felszívták a levegőbe pumpált szén-dioxid nagy részét. De az egyre többször előforduló szárazságok, az erdőirtás és a növekvő hőmérséklet miatt egyre gyorsabb ütemben pusztulnak az esőerdők, ennek pedig meg fogjuk inni a levét. Lewis szerint az egyetlen módja annak, hogy ellensúlyozzuk ezeket a hatásokat, az lenne, ha minél gyorsabban felhagynánk a fosszilis tüzelőanyagok használatával, és áttérnénk a környezetbarát alternatívákra.

Az ENSZ idei, novemberi gyűlésén valószínűleg több ország is bemutatja, hogy miként faragnának le a széndioxid-kibocsájtásukból, ám ezzel is van egy probléma. Az országok többsége ugyanis ellensúlyozással érné el a nulla kibocsájtást, például úgy, hogy egy környezetszennyező gyár után meghatározott mennyiségű fát ültetnek. A professzor szerint azonban ez csak egy marketinghúzás a cégek részéről, amelyek tovább szennyezik a levegőt a kibocsájtásukkal.

A kutatók 30 éven keresztül készítették a tanulmány az Amazonas és Afrika erdejeiben. A megmaradt fák növekedéséből vonták le a következtetéseiket, amelyekből kiderült, hogy először az amazonasi erdők kezdtek kevesebb szén-dioxidot felvenni, majd ezt követték az afrikai erdők, amelyek viszont sokkal gyorsabb ütemben pusztulnak.

A szakértők azt mondják, hogy több hasonló fordulópontja is lehet a klímaváltozásnak szerte a világon. Ha az emberek elég fát irtanak ki az erdőkben, akkor egy idő után automatizálódik a folyamat, tehát nem lehet majd ellensúlyozni. A kutatók a sarkvidéki jégtakarók állapotához hasonlította az erdők pusztulását. Az Északi- és a Déli-Sarkon ugyanis az olvadó jég alól előbukkan a föld, ami sötét, így sokkal több hőt képes megkötni. Emiatt viszont gyorsabban olvad a jég, így még több föld kerül a felszínre, ami még több hőt köt meg. Lewis szerint éppen ezért kell minél gyorsabban cselekednie az embereknek, ha meg akarják állítani a folyamatot.

Szólj hozzá!

Hasznos tippek egyetemistáknak: használt könyvekből is lehet tanulni!

Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.

Az okostelefonok milyen hatással vannak a lelki egészségünkre?

Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.

Orrot törtek a sárvári "lomis" piacon

Vádat emeltek a verekedővel szemben.

Borult, ködös idő várható a hétvégén

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.

Itt vannak a győri Magyar Kultúra Hét programjai

Január 20–26 között rendezik a rangos eseményt.

Mínusz 783 millió forint a Győr-Szol Zrt. harmadik negyedéves mérlege

Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.

Emlékszel milyen volt 2006-ban a Papsziban?

Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.

Továbbra sincs új elnöke a Haladás VSE-nek

Hamarosan újra összehívják a küldötteket.

A Győri Audi ETO 2027-ig meghosszabbította Per Johansson vezetőedző szerződését

A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.

200 ezer forint Győrben az átlag albérletár

Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.

Akár börtönbüntetésre is ítélhetik Homlok Zsoltot

Kartellezés miatt jelentették fel a cégvezetőt.

Hétvégi ház égett Szombathelyen

A tűzoltók két vízsugárral fékezték meg a lángokat.

15 milliárd forintot vonnak el idén Győrtől

12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.

Fedezd fel a Lego City világát

Építsd meg álmaid városát!