A Portfolio-nak adott interjút Oroszi Beatrix, epidemiológus, aki többek között arról beszélt, hogy milyen adatai vannak most Magyarországnak. Oroszi szerint a tesztelések száma már elére a kapacitás-korlátot, ami heti 70 ezer teszt körül meximalizálódott. A Semmelweis Egyetem munkatársa viszont azt mondja, nem szabad azért hátradőlnünk, mert a vírus reprodukciós száma 1 körül van, mert a tesztek száma miatt nem mutat pontos értéket ez a szám.
Oroszi szerint a járványügy már régóta készült egy olyasfajta világjárványra, mint a koronavírus, félő volt, hogy bármikor bekövetkezhet egy hasonló helyzet.
A szakember azt is elmondta, hogy egyre többször tapasztalnak olyat, hogy egy vírus áttöri a faji határokat, ami a globalizáció miatt nagy sebességgel tud aztán országok vagy kontinensek között utazni.
Oroszi szerint a jelenlegi probléma is ebben rejlik, hiszen a koronavírusról látjuk, hogy gyorsan és könnyen terjed, tehát nem a relatíve alacsony halálozási ráta a legfőbb problémaforrás.
A Semmelweis Egyetem munkatársa szerint attól sem kellene lenyugodnunk, hogy az idősekre nézve a legveszélyesebb a vírus, hiszen a járványügyiek valószínűségekben gondolkoznak. Ez pedig nem zárja ki azt, hogy fiatalok körében is legyenek súlyosabb lefolyású esetek. A vírusból felépülők pedig sokszor maradandó károsodást szenvednek, hosszú ideig fennmaradhat a nehéz légzés, vagy szív- és érrendszeri problémák. De viszonylag gyakori tünet a krónikus fáradtság szindróma is, amely miatt néhány beteg több hónappal a felépülése után sem tud visszatérni a munkába.
Oroszi azt is elmondta, hogy a legjobban azok az országok tudták felvenni a harcot a járvánnyal, amelyeknek már voltak terveik hasonló járvány esetére. Ilyen országok például Kína, vagy Dél-Korea, ahol az emberek számára nem jelentett problémát a maszkviselet, míg több országban a mai napig vannak olyan emberek, akik nem hajlandóak felvenni a maszkot.
Emellett a szakértők azt látják, hogy a korai tesztelésnek is nagy a jelentősége, hiszen a pontos teszteléssel és a kontaktkutatással ki tudták szűrni, hogy hol tart a járvány.
A pozitív példák mellett viszont ott vannak a negatív esetek is, például az USA vagy az Egyesült Királyság, ahol nagyon gyorsan kiderült, hogy nem voltak felkészülve a járványra.
Oroszi a magyar helyzetről azt mondja, tavasszal mindenki nagyon óvatos volt, a korlátozások feloldása után is csak lassan tért vissza az élet a régi kerékvágásba. Azóta viszont fokozatosan lazult a fegyelem, csak idő kérdése volt a robbanásszerű terjedés, ami augusztus utolsó heteiben következett be. A szakértők már augusztus elején, Pápán észleltek egy komolyabb gócot, ahol egy fölé men a vírus reprodukciós rátája, Oroszi azóta már egy konferencián hívta fel a figyelmet arra, hogy az R érték már kettő felett van, ami rendkívül kockázatos.
A kutatók szerint a járványok terjedése tudományos alapon előre jelezhetők, de csak akkor, ha pontos adatokkal tudnak dolgozni. A tesztelések száma viszont már elérte a kapacitás korlátot, 70 ezer körüli értékről az elmúlt hetekben már nem nőtt ez a szám. Oroszi szerint viszont ez nem azt jelenti, hogy a járvány elére a platót, hiszen a pozitív tesztek aránya egyre nő. Emellett azt is látják, hogy a súlyos lefolyású kórházi esetek száma is növekszik, így elmondható, hogy a görbe emelkedése nem lassult le.
Oroszi szerint ha nem lassul a járvány, és az emberek nem tartják be a védekezési szabályokat, akkor hatalmas őszi-téli járványhulláma lesz az országnak, amit nehéz lesz kezelni.
Most is az lenne a cél, hogy laposítsuk el a görbét, hiszen a járványügy és az egészségügyi ellátórendszer csak így tudja felvenni a harcot a vírus ellen.
A szakember az interjú végén végül elmondta, hogy a vírustagadókra nem hatnak az észérvek, sem az tények, vagy az adatok. Magyarországon viszont szerencsére csak egy marginális csoport tagadja a járvány jelenlétét, a járványtagadás, vírustagadás viszont rontja a járványügyi védekezés hatékonyságát, és sajnos segíti a vírus terjedését. Oroszi szerint az lenne a legjobb megoldás, ha minél többször elmagyaráznánk az embereknek, hogy mi is történik, hiszen, ha az emberek nem értik meg, hogy mi zajlik körülöttük, és mi az ő szerepük a védekezésben, akkor sokkal könnyebben kaphatók lesznek mindenféle összeesküvés elméletekre.