Egészségügyi gázmester avatott be minket a patkányok titkos életébe

Papp László Tamás 2020-10-15 12:17:00
Intelligens, óvatos, tiszta és nem eszik meg mindent: a L'ecsó című rajzfilm nem is annyira tér el a valóságtól

Nemrég közöltünk riportot arról, hogy úgy elszaporodtak a patkányok a győri Adyvárosban, hogy rendkívüli irtásra volt szükség. De aztán a Malomligetben tűntek fel újra, vagyis az ellenük folytatott küzdelem szélmalomharcnak tűnik. S a jelenség egyre gyakoribb: tavaly ősszel Szombathelyen volt hasonló invázió. A győri Iszkápa közben nyáron egy szeméthegy miatt eszkalálódott a patkányhelyzet. A patkányok kétségtelenül az állatvilág legrosszabb hírű tagjai közé tartoznak. "A mókus is patkány, csak jobb a sajtója" – tartja az ironikus mondás. Ámbár a L'ecsó című rajzfilm talán javított valamit a PR-jukon: patkányok addig nemigen tűntek fel pozitív mesefiguraként. Az utóbbi években már nemcsak hogy vannak, akik háziállatként tartják a patkányt, de ezt fel is merik vállalni.

Akárhogyan is van, többet kellene tudnunk róluk. Ha másképp nem, akkor az „ismerd meg az ellenséged” jegyében. A szúnyogokat már bemutattuk, ezúttal a patkányokon a sor. A szúnyoggyérítéshez hasonlóan ezúttal is megkérdeztük a Győr-Szol illetékesét. Valamint egy egészségügyi gázmester avatott be a patkányvadászat részleteibe. De ki is az egészégügyi gázmester, és mit csinál pontosan? Hogyan reagáltak a patkányok a koronavírusra? Tényleg olyan ínyenc a patkány, mint Rémy a L'ecsóban? Miért kell irtani a patkányokat? Nem lenne egyszerűbb fogamzásgátló szerekkel akadályozni a túlszaporodásukat? A betegségeket terjesztő patkány amúgy valóban tisztaságmániás? A cél itt sem a teljes kiirtás, hanem a gyérítés? Riportunkból választ kap a fentiekre.

Fokozódik a patkányhelyzet Győr adyvárosi negyedében

„A Győr-Szol Zrt. a város közterületein alvállalkozó bevonásával végez rendszeres patkányirtási tevékenységet, a csatornahálózatban és az ehhez kapcsolódó létesítmények esetében pedig a Pannon-Víz Zrt. végeztet hasonló munkát” – mondta el kérdésünkre Ozsvárt Tamás, a cég kommunikációs csoportvezetője. „Erre a tevékenységre a  Győr-Szol már több éve a Sipák Szolg Kft.-vel köt éves keretszerződést. Ennek részeként a közterületeken az egész év során folyamatosan végzi a patkányirtási tevékenységet a gázmester. Győr egész területén előre meghatározott terv szerint haladnak, így minden városrészben minden negyedévben legalább egyszer megtörténik a patkányirtás. A szerződés éves keretösszege bruttó 4 millió forint. Ezen kívül a vállalkozó külön megbízási díjért rendkívüli patkányirtási feladatokat is ellát a szolgáltató megkeresésére. Ez jellemzően - a program szerint gondozott területeken kívül - havonta 15-20 helyszínen történik meg” – fogalmaz a Győr-Szol illetékese.

„Az alkalmazott gyakorlat szerint, ha lakossági bejelentés, egyéb külső jelzés érkezik, azonnal rendkívüli patkányirtást rendel el a szolgáltató, minden észrevételre a lehető legrövidebb időn belül reagálunk, a szakember a helyszínen elvégzi a szükséges beavatkozást. A tapasztalatok jók, a megbízott vállalkozó mind az alapfeladatainak, mind az eseti megbízásoknak eleget tesz” - mondja el. Hozzátéve: a bejelentéseket a szolgáltató telefonos és személyes ügyfélszolgálatain, illetve az info@gyorszol.hu vagy a varosuzemeltetes@gyorszol.hu e-mail címen teheti meg a lakosság. A győri lakosok maguk is hozzájárulhatnak, hogy a közterületeken minél kevesebb rágcsáló tűnjön fel, ezért kéri a szolgáltató, hogy a háztartások ne a wc-be öntsék az ételmaradékot, és a közterületekre senki ne helyezzen ki táplálékot a macskák, kutyák számára, hiszen ezek egyúttal a patkányoknak is eleségül szolgálnak” – teszi hozzá Ozsvárt Tamás.

Nagy metszőfog, nagy étvágy

Megkerestünk egy szakembert, hogy ő mutassa be nekünk a patkányok, és a rájuk vadászók mindennapjait. „Egyetlen patkány évente akár húsz kiló élelmiszert is megeszik, de ennél ennél jóval nagyobb az a mennyiség, amelyet fogyasztásra alkalmatlanná tesz” – mutat rá a károk nagyságrendjére Somody Gergő egészségügyi gázmester, aki Győrben és környékén végez patkánymentesítést. Bár hozzáteszi: a cél természetesen nem a patkányok teljes kiirtása, hanem „létszámuk kordában tartása, az egészségügyi veszélyt még nem hordozó, küszöbszint alatti egyedszám elérése és megtartása”. De miért is kell ritkítani a patkányok létszámát, azon túl, hogy megdézsmálják és tönkreteszik az élelmiszert?

„A rágcsálók, így a különböző patkányfajok jó néhány súlyos betegséget terjesztenek, a pestistől az iszaplázon, a fonalóckóron, a tífuszon át egészen a patkányharapási lázig. Ezeket a betegségeket a patkányok nemcsak hordozzák, de náluk is előfordulnak, őket is megbetegíthetik, a testükre tapadt kórokozókat pedig az élelmiszereinkre is átvihetik. A patkánynak élete során folyamatosan nő a metszőfoga, mellyel akár elektromos vezetékekben is kárt tehet. De az árvízvédelmi töltések biztonságát is veszélyeztetik” – válaszolja a szakértő, egyúttal bemutatva a patkányokat.

„Az ember környezetében Magyarországon két faj, a vándorpatkány és a házi patkány fordul elő. Jól meg lehet különböztetni őket, mert a házi patkány termetre kisebb, de a fülei nagyobbak, farka a testénél hosszabb, a színe barnásfekete, a hasa pedig nem szürkésfehér, hanem sötétszürke színű. Szőre selymes fényű, tiszta” – mondja Somody Gergő. „A házi patkány nevéhez méltóan a meleg, száraz, "otthonos" helyeket részesíti előnyben, például házak padlásán találkozhatunk vele. Közegészségügyi veszélyt pont azért jelent, hiszen bolhásodásra hajlamos, ugyanakkor a vándorpatkányhoz képest jobban tolerálja az ember közelségét. A közterületeken pedig a vándorpatkány a domináns faj. Rendkívül szapora: egyetlen párnak évente 400-800 utóda is lehet. Gyorsan fut, jól mászik, kitűnően úszik, így kedveli a vizes helyeket.”

Tisztaságmániás és válogatós

A gázmester több, patkányokkal kapcsolatos érdekességre, illetve ellentmondásra is felhívja a figyelmet. „Noha a vándorpatkány higiéniai problémát jelent az ember számára, ő maga nem szeret koszos lenni, fejlett tisztálkodási ösztönnel rendelkezik. Emellett a patkányok meglepően válogatósak, a dohos, penészes táplálékot, ha nem muszáj, nem eszik meg. Ezért is nehéz ritkítani őket: ha rosszul választunk irtószert, nem fog beválni. A patkány kedveli a szemes terményt, ha ez rendelkezésére áll, nehezen fogadja el a rágcsálóirtó pépet. A nem paraffinos készítmények a vizes, párás közegben hamar romlanak,s az emberhez hasonlóan a patkány is a friss ételt részesíti előnyben. Amellett folyamatosan figyelik környezetüket, rendkívül gyanakvóak, nem könnyű őket átverni” – jegyzi meg.

Tudta, hogy a patkány milyen jó csapatjátékos?

De hogyan zajlik a patkányok „levadászása”? „Az első lépés a próbaetetés. Így győződünk meg a patkánypopuláció jelenlétéről, kiterjedtségéről. Az irtószer nélküli csalétkeken látható rágásnyomok vizsgálata után jöhet a preparált csalétek. Valamennyi irtószer véralvadásgátló hatóanyagot tartalmaz. Ezek biztonsági okokból rendkívül keserű anyaggal vannak átitatva, valamint tartós, zárt etetőhelyekben helyezzük el a készítményeket, hogy például gyerekek vagy háziállatok ne férhessenek hozzá. De ellenszer is rendelkezésre áll, amennyiben a mérgezés mégis megtörténne. Régebben végeztünk lyukgázosítást, ezt némileg kiváltja a habaeroszol, mely a patkány járataiba fújható” – taglalja Somody.

Rendkívüli intelligencia

"A véralvadásgátló előnye azonban, hogy késleltetett elhullást okoz, így a rendkívül intelligens patkányok fajtársuk pusztulását nem kötik az elfogyasztott csalétekhez, s a populáció többi tagja is eszik belőle” – teszi hozzá. Összesen 134 rágcsálóirtó készítmény található az ezt nyilvántartó online adatbázisban, ebből 88 szabad forgalmú, tehát bárki számára elérhető. „A véralvadásgátló  csalétkek piacán jelentős változást hozott a 2016/1179. számú uniós bizottsági rendelet, amely a 0,005% hatóanyagtartalmú készítményeket reprotoxikusnak, azaz a születendő utódra nézve kockázatosnak ítélte meg. Ezért 2018-tól csökkentették a hatóanyag mennyiségét. 0,003% feletti véralvadásgátló szert tartalmazó irtószert csak ezzel foglalkozó, szakképzett felhasználók vásárolhatnak. De ezek a termékek nem párolognak, így szakszerűen kihelyezve a humán környezetre nem hordoznak ilyen kockázatot” –mondta el Somody Gergő.

Mivel is foglalkozik pontosan egy egészségügyi gázmester? - tettük fel a kérdést. „Az egészségügyi gázmester nem elsősorban csak patkányirtó. Egészségügyi és növényvédelmi okokból kártevőket irtunk speciális, nagy kockázatú gázosítószerekkel. Erre alakult a szakma, akik biztonságosan képesek használni rendkívül mérgező anyagokat. Napjainkban például a raktározott termény (illetve kisebb részben múzeumi herbárium, egyéb gyűjtemény) gázosítását is végezzük erre alkalmas növényvédő szerekkel. Korábban "ciánoztak", vagyis hidrogén-cianiddal végeztek gázosítást, elsősorban ágyi poloska irtás céljából. Ma viszont már léteznek ennél lényegesen veszélytelenebb készítmények is. Régebben talajgázosítást is csináltunk pajorok, fonálférgek ellen metil-bromid készítményekkel. A bromidokat, halonokat azonban az ózonpajzs védelme érdekében kivezették. Ma klór-pikrint használnak erre gázmesterek. Napjainkban lényegesen "barátságosabb", környezetbarátabb szerekkel végzünk darázs- csótány-, ágyi poloska-,  hangya-, bolha-, és szúnyogirtást, meg természetesen egér-, és patkányirtást” – feleli riportalanyunk.

A patkányok és a COVID

Aki szerint patkányok gyérítése nem könnyű feladat. „Gyakran hallható panasz a rágcsálóirtó szerekkel kapcsolatban a rezisztencia, miszerint a patkányok „hozzászoknak" a hatóanyaghoz, nem pusztulnak el tőle. Vagyis a megváltozott biológiai tulajdonsággal rendelkező egyedek túlélik a mérgezést, majd szaporodnak, ezt a tulajdonságot utódaikra is átörökítve. Ez annyira komoly probléma, hogy nyugati országokban rágcsáló rezisztencia akcióbizottság alakult. Mely valóban feltárt ilyen "túlélő" populációkat Nyugat-Európában. Ez a rezisztencia azonban nagyrészt csak a régi hatóanyagokkal szemben érvényesül, amelyekből a patkánynak nagy mennyiséget kellett elfogyasztania az ölőhatás eléréséhez” – állítja a gázmester, aki szót ejtett a koronavírus-járvány patkányokra gyakorolt hatásáról is. „Az idei járványhelyzet is tartogatott érdekes jelenségeket külföldön. Eddig szokatlan nagyságrendben lepték el a patkányok a lakóhelyeket: ott is észlelték azokat, ahol eddig a jelenlétük nem volt tapasztalható. Ennek oka a karantén-intézkedések miatt kialakuló, a patkányoknál jelentkező táplálékhiány volt. New Yorkban eltűnt a közterületekről a mérhetetlen ételmaradék, ezért az éhező patkányok új élőhelyek után kutattak” – idézi fel a tapasztalatokat a gázmester, aki a hazai patkányhelyzetről is beszélt.

Aranyérmet kapott Magawa, a kambodzsai taposóaknakereső patkány

„Budapesten  az észlelések, bejelentések számát nézve romlott a helyzet 2019 őszén és 2020 tavaszán, a Rábaközben pedig tavaly ősszel feltűnően sok lakossági megkeresés volt patkányirtás miatt. Általában olyan elhanyagolttá vált szomszédos telekről érkeztek a patkányok, ahol megszűnt az állattartás, tehát emiatt új élőhelyet kerestek. Ezt teszik, ha az életfeltételeik kedvezőtlenül alakulnak, ami lehet táplálékhiány, túlszaporodás vagy hőmérséklet-változás. Az enyhe téli időjárás kedvez a patkányok elszaporodásának, a mezei pocokhoz hasonlóan négyévenként jelentkezhet kiugróan magas egyedszám” –említi a szakember.

Fotó: Pixabay


Szóba került, hogy a legnagyobb probléma a vándorpatkányok szaporasága. Nem volna erre megoldás, ha az irtás helyett/mellett olyan fogamzásgátló anyagot kevernének a csalétekbe, amely nem öli meg a patkányt, de mondjuk csökkenti a reprodukcióját, sterilizálja, átmenetileg szaporodásképtelenné teszi? Vannak ilyen kísérletek? - kérdeztünk rá. „Igen, vannak erre próbálkozások. A ContraPest nevű szer kapható az USA-ban. Egyrészt visszaeresztenek a populációba steril hímeket, ezt csinálták már a szúnyogoknál is. Másrészt fogamzásgátló anyagokat használnak, ám ezeknek is lehet humán oldalról rizikója. Az USA-ban minden gyorsan történik, gyakran csak akkor hoznak korlátozó intézkedéseket, mire már humán megbetegedések történnek. Az EU viszont kerüli a kockázatot: mire egy ilyen szer kereskedelmi forgalomba kerül, addigra általában megbizonyosodtak a humán toxicitás mértékéről. Ez viszont évekbe telik” – válaszolja Somody Gergő.

Szólj hozzá!

KSH: szeptemberben a bruttó átlagkereset 627 ezer 400 forint volt

Ez 12,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

Teljesen jól érzik magukat a nálunk áttelelő fehér gólyák

Az itthon maradó fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, befogásuk amúgy sem lehetséges, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges.  

Hogyan válasszunk címkenyomtatót?

Egy cég hatékony működéséhez számos irodai eszközre van szükség, példának okáért a címkenyomtató is igen sok vállalkozás számára elengedhetetlen felszerelés. Ebben a cikkben bemutatjuk a legnépszerűbb típusokat, hogy segíteni tudjunk azoknak, akik a meg szeretnék találni a cégük számára legmegfelelőbb készüléket.

Miért előnyös a CMRV sorozat kiegészítőinek használata?

A CMRV hajtóművek napjainkban igen népszerűvé váltak, hiszen formatervezett, funkcionális elemei az ipar számos területén üzemelő berendezéseknek.

Megbüntette az MLSZ a Haladást

A szurkolók kaviccsal dobálták a játékvezetőket.

A DK ingyenes korrepetálást biztosít a rászoruló gyerekeknek Győrben 

Angolból, magyar nyelvtanból és irodalomból, matematikából, kémiából és biológiából kaphatnak plusz felkészítést a diákok.

Vas Vármegyében biztonságosan fogyasztható az ivóvíz

A napokban megjelent az országos sajtóban több a vízminőséggel kapcsolatos hír, mely megingathatja a felhasználók bizalmát az általunk szolgáltatott ivóvíz biztonságos fogyasztásával kapcsolatban. 

A Szombathely-Debrecen vonaltól északra lévő területeken várható számottevő havazás pénteken

A Magyar Közút november 10-én már téli munkarendre állt át, így csütörtök estétől 12 órás váltott műszakokban fogja végezni a megelőző sószórási, majd pénteken a hóeltakarítási munkákat is.

A vércukorszint mérése otthon

A vércukorszint mérése kulcsfontosságú a cukorbetegség kezelésében, a cukorbetegségben szenvedő embereknek napi szinten többször is ellenőrizni kell a vércukorértékeiket. Ezzel ellenőrizhető az alkalmazott terápia sikeressége, és elkerülhetők a hiper- és hipoglikémiás tünetek. 

Pénteken legnagyobb eséllyel az ország északkeleti felében várható havazás

Már csütörtökön az esti órákban elérheti a nyugati határt az érkező ciklon melegfronti csapadékzónája.

Miért olyan fontos a dolgozók munkavédelmi ruházatának biztosítása?

A munkavédelem területéhez tartozik a védőruházat kérdése is. Rengeteg veszélyforrást rejtenek bizonyos munkakörök, így a dolgozók élet- és egészségvédelme mindennél fontosabb.

Nyugdíjba vonul a Győr-Szol vezérigazgatója

Prédl Antal 2025. január 1-ig tölti be a pozíciót, de ezt követően is igazgatósági tag mar.

November 28-án tartják az idei közmeghallgatást Győrben

Érkezési sorrendben lehet majd felszólalni.

Győri egyetem céljai között szerepel egy idősotthon létrehozása

Erről a Belügyminisztérium államtitkára beszélt.

Felállították Szombathely idei karácsonyfáját

Az önkormányzat idén megerősítette a Fő téri fenyő tartószerkezetének stabilitását.