Aranyérmet kapott egy cricetomys, aki a karrierje során 39 taposóaknát és 28 fel nem robbant lőszert szimatolt ki. A díjat egy angliai állatorvosi jótékonysági alapítvány, a People's Dispensary for Sick Animals adományozta Magawának, a nagyra nőtt patkánynak, amiért életeket mentett a munkájával. Kambodzsában a becslések szerint akár 6 millió taposóakna is rejtőzhet a föld alatt, ezek közül szimatolt ki 39-et az állat, írja a BBC.
A PDSA eddig 30 állatnak adott aranyérmet az emberiséget elősegítő munkájáért, de Magawa az első patkány, aki megkaphatta a díjat. A hét éves rágcsálót egy belga alapítvány, az Apopo képezte ki Tanzániába. A HeroRATs néven ismert szervezet már 1990 óta dolgozik rágcsálókkal, amelyek képesek kiszagolni a taposóaknákat, de még a tuberkolózist. Mielőtt munkába állhatnának, az állatoknak egy egy éves kiképzésen kell átesnie, ezután mehetnek terepre.
Az Apopo vezetője, Cristophe Cox azt mondja, számukra is hatalmas elismerés, hogy egy olyan állatot tüntettek ki, amit ők képeztek ki. Cox szerint azonban a legjobban a kambodzsaiak örülhetnek, hiszen napról napra kevesebb robbanószer miatt kell félelemben élniük.
A szervezet szerint Magawa, aki Tanzániában született 1,2 kilót nyom, és 70 centi hosszú. Habár a többi patkányhoz hasonlítva Magawa óriásnak tűnhet, az állat elég apró és könnyű ahhoz, hogy ne hozza működésbe a taposóaknákat, ha esetleg rájuk lépne. Ha sikerül kiszagolnia egy szerkezetet, akkor a rágcsáló kaparászni kezdi a közelében lévő felügyelő embert, így figyelmezteti őket a veszélyre. Magawa elég gyorsan dolgozik, egy teniszpálya méretű területet 20 perc alatt képes átvégezni, az Apopo szerint ez fémkereső eszközökkel akár négy napig is eltarthatna.
Magawa számára egy munkanap fél órából áll, a rágcsáló reggelente vizsgálja át a számára kijelölt területeket. Ennek ellenére a rágcsáló már ilyen rövid idő alatt hatalmas változást tud hozni az emberek életében, akiknek szinte beletartozik a mindennapjukba, hogy újabb és újabb aknákat találnak az élőhelyük közelében. Kambodzsában 1979 óta, az polgárháborúja miatt jelentenek hatalmas problémát az aknák, azóta 64 ezer ember halt meg a robbanószerkezetek miatt és további 25 ezer ember vesztette el valamelyik végtagját. A taposóaknákat még Barack Obama tiltotta be 2015-ben, de idén januárban Donald Trump visszavonta a tiltást, azóta újabb robbanószerkezeteket telepíthet az amerikai hadsereg.
Magawa egyébként hét éves korában már közel áll a nyugdíjhoz, de az Apopo nem adja fel a munkát, több rágcsálót is kiképeztek már hasonló munkára, akik folytatják majd az aranyérmes patkány életútját.