Győr mind több városrészében jelent súlyosbodó problémát a patkányhelyzet. Az Átlátszó idén júliusban közölt riportot az újvárosi Iszkápa közben tornyosuló szeméthegyről, ahol az önkormányzat végül elhordta az illegálisan lerakott hulladékot, valamint patkányirtást is végzett. De nemcsak a Győr legszegényebb, leghátrányosabb helyzetű negyedeként emlegetett Újváros problémája ez. Legutóbb - mint arról beszámoltunk - Adyvárosban kellett rendkívüli patkánygyérítést elrendelnie az önkormányzatnak.
Megkerestünk több adyvárosi közös képviselőt is. Balogh Imréné évtizedek óta látja el jó néhány adyvárosi társasház közös képviselői feladatait. Ő is úgy tapasztalja, illetve a lakóktól is azt hallja, hogy az utóbbi időben megnőtt a patkányok száma a városrészben. Nem tudott, illetve csak tőlünk értesült az önkormányzat rendkívüli patkánygyérítési akciójáról, de azt elmondta, hogy főleg a lakóházak pincéi környékén feltűnő rágcsálók irtását a társasházak is rendszeresen megrendelik az erre szakosodott cégektől. De a patkányok így is jelen vannak.
„Nagyon szaporák, és hiába teszik ki a mérget a házaknál, a játszótereknél is ott vannak a lyukak, ahonnan előbújnak. Oda viszont az előírások szerint nem lehet patkánymérget kitenni, így aztán nem tudják őket teljesen kiirtani. Persze érthető, hogy a gyerekek miatt oda nem szabad mérget rakni, de sajnos pont a játszóterek környékén van egyre több patkánylyuk. Jó lenne valamit tenni ez ellen” – mondta el.
Radnóti Ákos fideszes alpolgármester nyilatkozatában a kóbor macskákat etető lakókat nevezte meg a probléma előidézőjeként. „...helyszíni bejárásaim során sok helyen láttam, hogy etetik a macskákat, ami adott esetben pozitív dolog, hisz a kisállatokon próbálunk segíteni viszont, ha kiteszünk húsmaradványokat, haldarabokat, ne csodálkozzunk azon, ha megjelennek a patkányok is a közterületeken.” - mondta a politikus. Az általunk megkérdezett másik közös képviselő viszont egyéb lehetséges okokat említett.
Dr. Karácsony Péter szintén több adyvárosi társasház közös képviselője. Szerinte leginkább a csatornarendszernek az utóbbi hetekben látványosan mutatkozó hiányosságai, valamint a szabálytalanul lerakott hulladék játszhat közre a patkányok korábbinál nagyobb létszámú megjelenésében. „Mindannyian tapasztaltuk a nagy esőzések alatt, hogy a csatornák felmondták a szolgálatot. Ez is kedvez a patkányoknak, a szemétlerakás problémáiról nem is beszélve. Természetesen nemcsak a szolgáltatók hibája ez, gyakran a lakók is hozzájárulnak a helyzet rosszabbodásához. Például sokszor egész nap nyitva hagyják a lépcsőház bejárati ajtaját, s ha a patkány bejut a házba, akkor már szinte lehetetlen onnan „kifüstölni” – mondta Dr. Karácsony Péter, aki a lakossági visszajelzések alapján megerősítette: a patkányhelyzet súlyosbodott az idén Adyvárosban.
A patkányhelyzet kezelése a kirakott méreg emberekre, háziállatokra való esetleges egészségügyi kockázata, illetve az esetleges negatív környezeti hatások miatt is gondot okozhat. Ezért is próbálnak rá alternatív környezetbarát módszereket találni. Az egyik ilyen a több szolgáltató által is használt a vadászgörényel történő irtás. De például a kutyatartás is ajánlott a nagy patkánysűrűségű lakóövezetben. Az intelligens, jó szaglású patkány ugyanis többnyire megérzi, ha valahol kutya van. A patkány amúgy is rendkívül óvatos, gyanakvó állat. "Aktivitásukat az óvatosság és gyanakvás határozza meg, amelyet az újtól való ösztönös félelem (neofóbia) és a mérgezett csalétektől való kifejezett tartózkodás (bait shyness) jellemez." - írja egy, a budapesti patkányhelyzetről készült tavalyi riport. A patkányok megítélése egyre kevésbé egyértelmű: a legtöbben undorral tekintenek rá, ugyanakkor vannak, akik háziállatként tartják.