Bizonyára kevés történet kezdődik úgy, hogy a főhős meghal a 23. oldalon. Egy 30 év körüli férfi besétál São Paulo egyik kocsmájába, italt kér és cigarettát, majd a pultos elkezd mesélni a családjáról. Beszélgetésüket egy fegyveres rabló szakítja félbe, az akció hevében előbb az idős kocsmárossal végez, majd az öltönyös fiatalemberrel, aki épp az édesapja tiszteletére rendezett ünnepélyre sietett volna. Így indul a brazil testvérpár, Fábio Moon és Gábriel Bá díjnyertes képregénye, a Daytripper.
A 2010-ben megjelent, 10 füzetből álló sorozat Brás de Oliva Domingos életének fontosabb eseményeit meséli el. A történetek nem lineáris sorrendben követik egymást, egyszer a középkorú írót láthatjuk, egyszer Brás gyermekkorába kapunk betekintést, sőt van olyan rész is, amelyikben hősünk egyáltalán nem szerepel. Az egyetlen, ami összeköti az eseményeket, hogy minden végkifejletben Brás meghal. Elsőre ugyan furcsának tűnhet, de ahogy haladunk előre az olvasásban, egyre világosabbá válik az írók szándéka és szimbólumokkal tarkított üzenete. Nyilvánvaló, hogy az ember nem halhat meg tízszer élete során, ám mindannyiunk életében bekövetkeznek olyan pillanatok, amikor elveszítünk egy darabot önmagunkból. Lehet akár tudatos, akár váratlanul bekövetkező mozzanat hatására, de énünk egy része folyamatosan meghal, ezt a metaforát interpretálja Brás története. Az ő életútját szemlélve jöhetünk rá arra, milyen hasonlóságok övezik mindannyiunk életét és melyek azok a pillanatok, amik egy csapásra képesek is megváltoztatni azt – az első szerelem, egy gyermek születése, vagy éppen egy apa halála.
A legfőbb kérdés azonban mégis az marad, hogy mennyire vagyunk képesek értékelni az életet, mi irányítjuk-e a saját sorsunkat, illetve utolsó leheletünkkel mennyire lennénk elégedettek a kapott idővel, ami a rendelkezésünkre áll? Persze, ezen témák más körülmények között csupán elcsépelt „Szabó Péteri” sallangok lennének, de köszönhetően Moon és Bá lebilincselő őszinteségének és személyes ábrázolásmódjának, ez a remekmű kiemelkedik a giccshalmazból. Élettapasztalataikat ízlésesen tálalva mi is átérezzük kapcsolataink fontosságát és rádöbbenünk arra, milyen csekélységeken múlik az egyén sorsa, hogy bizonyos döntéseink után sajnos nincsen visszaút. Brás esetében csupán „utolsó” napjait figyelhetjük meg, hogy aztán a halála pillanatában magára hagyjuk őt és egy másik idősíkon futó történetbe csöppenjünk bele, arra késztetve minket, hogy még alaposabban figyeljük minden rezdülését, ez pedig igen bensőséges kapcsolatot teremt a karakter és az olvasó között – innen ered maga a cím is, a daytripper egynapos útra induló turistát jelent.
Bár több tucat képregényt olvastam már az évek során, a Daytripper mondanivaló és vizualitás szempontjából is a legszebb példány, ami a kezembe került. Mélyreható dramaturgiája, valamint sajátos atmoszférája miatt a mai napig szerepel különböző oldalak ’must-read’ listáin – nem hiába kapta meg a képregények Oscarjának számító Eisner-díjat. Hála a hazai piac virágzó fellendülésének, talán egyre nagyobb esély van arra, hogy a magyar kiadás is nemsokára a polcra kerüljön. Egy univerzális és szívbemarkoló történet az élet viszontagságairól, szépségeiről – amihez
hozzátartozik a Halál és annak elfogadása is.
Szólj hozzá!
Donald Trump legújabb intézkedései megfojthatják a komplett győri autóipart.
A bíróság dönt a további sorsáról.
Bár a bolondok napja tegnap volt, áprilisi tréfának sem lett volna utolsó, ahogy egy autós közlekedett Győrben.
Mutatjuk a részleteket!
A felmondási eljárást, az alkotmányos és a nemzetközi jogi kereteknek megfelelően, a kormány csütörtökön kezdeményezi.
Pintér Bence hosszú posztban osztotta meg gondolatait a pusztító betegséggel kapcsolatban.
A motoron rendszám és biztosítás sem volt.
Térdsérülése mellé vakbélgyulladást kapott. Aleksa Novakoviccal a szezon végéig szóló szerződést kötött a klub.
Völgyi Péter pedig a lányok szövetségi kapitánya maradt.
Hiába a minden eddiginél szigorúbb védekezés, a járvány terjed. Pedig még durrogtatást is bevetnek.
Fantomcégekhez szerződtettek közel kétezer munkavállalót.
Máshogy kívánnak emléket állítani a győri keksznek, a balettnek, és a textiliparnak.
A rendbontót vasárnap bilincsben vitték el.
Jön Farkasházi Réka és a Tintanyúl, zenél a Koprive, és a Zabszalma.
Az egyesület friss közleményében a szombathelyi önkormányzattól kér további anyagi támogatást, és átláthatóságot ígér.
"Kocsifutással" fizették ki a dolgozók bérét.