Egy Fifi nevű láma vezethetett el a koronavírus-elleni harc legütősebb fegyveréhez, írja a BBC. Fifit a brit Rosalind Franklin Intézet kutatói vizsgálták meg, majd kifejlesztettek egy olyan antitestekből álló vakcinát, ami teljesen megakadályozhatja, hogy a koronavírus bejusson az emberi sejtekbe.
A kutatók azt mondják, hogy a lámák antitestjei relatíve kicsik, és sokkal egyszerűbb a felépítésük mint az embereké. Így sokkal könnyebben lehet is őket manipulálni, az intézet vezetője, James Naismith úgy fogalmazott, hogy az állatok antitestjei olyanok mint a kulcsok, amik nem igazán illenek bele a zárba. Egy kis babrálással viszont elérhetik, hogy ezek a kulcsok segítsenek lakatot tenni a koronavírus-járványra.
Naismith azt mondja, hogy a kezelésük gyakorlatilag egy löketet adna az emberek immunrendszerének a vírussal szemben. A laborban ugyanis úgy tudják manipulálni az antitesteket, hogy azok egyből felismerjék a koronavírust, úgy, mintha egy felépült beteg szervezete találkozna újra a kórokozóval. Az antitestek, amelyeket az intézetben átkereszteltek nanotesteknek, úgy veszik fel a harcot a vírussal szemben, hogy azokra a részekre tapadnak, amellyel a vírus hozzáláncolná magát az emberi sejtekhez. Az antitest ezután megakadályozza, hogy a vírus hozzáférjen a sejtekhez, így ártalmatlanítva azt.
Naismith szerint a laborokban már egészen gyorsan le tudják utánozni az emberi immunrendszer reakcióit, így, ha a vírus a jövőben mutálódna, akkor gyorsan tudnának új vakcinákat készíteni. A brit kutatócsoport a nyár folyamán már el akarja kezdeni az állatokon végzett teszteket, az év vége felé pedig már az embereken elvégzett kísérletek következhetnek.
Forrás: BBC