Összesen mintegy 4,1 milliárd forint értékű beruházást jelentett be a TDK december 4-én Szombathelyen. Ehhez közel 1,8 milliárd forintot Nagyvállalati Versenyképesség-Növelő Támogatásként kapott a vállalat. A két év alatt megvalósuló fejlesztés részeként a cég vállalta a jelenlegi munkahelyek megtartását, és lehetősége nyílik arra is, hogy termékpalettájának bővítésével erősítse piaci pozícióit a hibrid és elektromos autók piacán - áll a cég lapunkhoz eljuttatott közleményében.
A 4,1 milliárd forint összegű fejlesztés hivatalos bejelentésén a vállalat vezetősége mellett Szijjártó Péter külügyminiszter is részt vett.
Kiemelték: a szombathelyi TDK Hungary Components Kft. az elmúlt évek folyamatos fejlesztéseinek köszönhetően rendkívül széles termékpalettát kínál: az itt gyártott elektronikai alkatrészek jelenleg már közel 10 ezer cikkszámot ölelnek fel. A cég két nagy üzletágba sorolható termékcsoportban értékesíti termékeit: mind az induktivitás üzletág, mind pedig a kondenzátor üzletág érintett a most bejelentett beruházásban.
A 4 milliárd forint összértéket meghaladó beruházás egyik legfontosabb eleme a TDK egyik fő termékkategóriájában egy teljesen újszerű, több szombathelyi szabadalommal védett termékvonal bővítésére ad lehetőséget. Ez a termékcsalád a Hibrid Polimer alumínium elektrolit kondenzátor, amely elsősorban a hibrid- és elektromos- autóiparnak (DC konverter), illetve a kommunikációs és információ iparnak (5G bázisállomás és szerver tápegység) jelent rendkívül energia-hatékony és környezetbarátabb megoldást. Az új, szombathelyi fejlesztésű célgépekkel és technológiával gyártott kondenzátor több más előnye mellett kedvezőbb környezeti terheléssel, azaz jelentősen kisebb CO2 lábnyomot hagyva működik. Gyártástechnológiája összetettebb, mint a hagyományos alumínium elektrolit kondenzátornak, közel kétszer annyi lépésből áll. A fejlesztésnek köszönhetően a jelenlegi kisszériás gyártás középtávon 2 millió darabra növekedhet. A projekt célja az ehhez szükséges gyártóberendezések beszerzése.
A vállalat az induktivitás üzletágon belül a fejlesztés részeként bővíti a teljesítmény-induktivitás és jelfeldolgozásban használt termékek körét is: új gyártósorok üzembehelyezését és a kapacitás bővítését tervezi. Ennek részeként a japán és a német fejlesztési központtal együttműködve olyan termékek előállítására nyílik lehetőség, amelyek a jelenleg piacon lévő induktivitásokhoz képest magasabb technikai követelményeknek, például fokozott mechanikai igénybevételnek, akár rázásnak, vibrációnak, nagyobb áramtermelhetőségnek is képesek megfelelni. A fejlesztés egyik legfontosabb eleme egy új automata robotizált gyártósor üzembe helyezése. Az új gyártósor évente mintegy 1 millió nagyáramú fojtótekercs legyártására alkalmas, amelyek már az európai autóipar vezető autógyártóinak elektromos rendszereibe is beépülhetnek.
Az említett beruházások megvalósításához szükséges lesz továbbá a meglévő infrastruktúra átalakítása, bővítése, hogy ezek is elősegítsék a tervezett beruházás megvalósítását és későbbi hatékony működtetését. Mindezek mellett az Ipar 4.0 követelményeinek megfelelően elengedhetetlen lesz a Manufacturing Execution System (MES) kiterjesztése a telephely egészére, megteremtve ezzel a modernizált gyártás végrehajtási rendszer alapjait.
A december 4-én bejelentett 4,1 milliárd forintnyi fejlesztés, és az annak megvalósulásához jelentősen elősegítő közel 2 milliárd forintos Nagyvállalati Versenyképesség-növelő Támogatás nagy mértékben hozzájárul a jelenlegi munkahelyek megőrzéséhez, a vállalat munkatársainak biztonságához, és ezzel együtt támogatja a szombathelyi TDK telephely hosszú távú és tovább javuló versenyképességének megtartását és növelését világpiaci szinten és a TDK vállalatcsoporton belül egyaránt.
A cikk az Ökopolisz Alapítvány támogatásával készült.