Vargha Márta, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) vízhigiénés vezető szakértője hétfőn a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában azt mondta: a szennyvíz vizsgálata májusban, vagyis a járvány lecsengésének időszakban kezdődött meg először Budapesten, majd minden megyeszékhelyen.
Azóta hetente egyszer vesznek mintát a szennyvízből, hogy a koronavírus örökítő anyagának mennyiségéből következtessenek az átfertőzöttségre - tette hozzá.
Ismertette: a nemzetközi tapasztalatok szerint, ha a szennyvízből vett minták emelkedést jeleznek, akkor ezt 4-10 nappal, esetleg két héttel követi az aktív esetek számának emelkedése.
Bár a szakemberek szerte a világban megosztják egymással a saját méréseik eredményét, a környező országokban nem ellenőrzik a szennyvizet, így adatok sincsenek - mondta Vargha Márta.
Több sárvári lakos is megfertőződhetett a koronavírussal
A sárvári önkormányzat a város Facebook-oldalán jelentette be, hogy néhány sárvári lakosnál felmerült a koronavírus fertőzés gyanúja. Mint írják, az érintettek kontroll-tesztelése jelenleg is zajlik, egyúttal megkezdődött a szükséges kontaktkutatás.