Emlékezetes, amikor Orbán Viktor miniszterelnök március 13-án, pénteken reggel még arról beszélt, hogy indokolatlan lenne ilyen intézkedést hozni, majd aznap este, ugyanő bejelentette, hogy mégis indokolt. Időben elnyújtva - írja a Népszava.
A lap azt írja, hogy Kovács Zoltán államtitkár pár napja még nemes egyszerűséggel „politikai akciónak” nevezte az orvosi kamara azon javaslatait, miszerint korlátozni kéne a kijárást. Majd másnap, péntek reggel kijött a kormány rendelete a kijárás korlátozásáról.
Fel a fejjel! Még akár fodrászhoz, vagy műkörmöshöz is mehetsz majd a kijárási korlátozás idején
Farkas Bazsi Itt a rendelet, hogy hova mehetünk és hova nem. Orbán Viktor ma a Kossuth Rádióban jelentette be, hogy kijárási korlátozást vezetnek be Magyarország területén ma éjféltől. Az elsőre rémisztőnek ható intézkedés nem annyira csap le vasmarokkal a mindennapjainkra. Íme írásba foglalva Orbán szavai: (A magyarkozlony.hu teljesen legfagyott, így Orbán Viktor Facebook-oldaláról portyáztuk le a rendeletet.)
Mikecz Dániel, a Republikon Intézet politológusa szerint normális helyzetben a közvélemény mindezt a kapkodás és a kommunikációs zavar egyértelmű megnyilvánulásaként értékelné. Csakhogy jelenleg valóban rendkívüli helyzet van. Ilyenkor az emberek főként azzal foglalkoznak - és annak örülnek -, hogy végre megtörténik az az intézkedés, amit már sokan szerettek volna.
A Népszava azt írja, hogy a politológus biztosra veszi, a Fidesz a járványveszély idején is folyamatosan mérésekkel szondázza a közvéleményt, és egy előre kidolgozott szakmai járványügyi forgatókönyv végrehajtása helyett a közhangulat elvárásainak igyekszik eleget tenni.
Hiszen ha jobban belegondolunk, a kormány intézkedése nem jelent komoly változásokat az életünkben. Sokkal inkább arról van szó, hogy a Fidesz tudja: rendkívüli helyzetben az embereket rendkívüli intézkedéseket szeretnének, olyanokat, amelyek kizökkentik a napi rutinból.
Mivel a környező országokban már mindenhol születtek lakhelyelhagyási tilalmat vagy korlátozást elrendelő döntések, a magyar kormány is úgy érezhette, népszerűségvesztés nélkül nem hagyhatja ki ezt a lépést.