Interjút adott a Szemlélek portálnak Sándor János építész, a Győri Nemzeti Színház felújítására kiírt tender győztes pályamunkájának egyik alkotója. Ez a terv az, amit a szakmai szereplők is vitattak, és ami a januárban megválasztott új polgármester tetszését sem nyert el.
„Tudomásul vettem Dézsi Csaba András döntését. Találkozásunk alkalmával azt a visszajelzést kaptam tőle, hogy a tervünk precíz, de a pályázati kiírás hibás koncepcióra épült. Úgy gondolom, arra a kérdésre, hogy fel lehet-e újítani a győri színházat, a felelet egyértelműen igen. Független szakértők szerint az utóbbi harminc év legjobb színház felújítási tervét készítettük. De ha hosszabb távon gondolkodunk, érdemes lenne az épületről egy nagyobb összefüggés részeként gondolkodni” – idézi a lap Sándor Jánost.
Dézsi Csaba András korábban azt nyilatkozta, hogy „a színház ára viszont hihetetlenül fel lett tupírozva”, illetve azt, hogy a felújítás „nyilván egy lobbicsoport érdeke volt”. A nekünk adott interjúban pedig arról beszélt, hogy „olyan funkciókat, megoldásokat tettek bele, amelyeknek semmi értelme”.
Az építész szerint a színház tetőszerkezete „a tönkremenetel felé halad”, ezért is cserélték volna ki azt a felújítás során. Talán itt érdemes megjegyezni, hogy a győri publikum továbbra sem ismerheti meg szakmai felmérésekből a színházépület valódi állapotát.
Így azt is nehéz eldönteni, hogy „a tönkremenetel felé halad” kitétel pontosan mit takarhat – mindez talán kiderülne az épület statikai felmérésből, mindezeket azonban hónapokig nem adta ki, majd titkosította a polgármester. így nehéz is lenne róla olyan valódi társadalmi párbeszédet folytatni, amilyenre Sándor János utal a cikkben. Egyébként a másik orvosolandó problémát szerinte a nézőtér akusztikája okozza.
Sándor János ezután arról beszélt, hogy nagyobb léptékben gondolkodva jó koncepció szerinte a kulturális negyed felépítése Városréten. „Győr »keleti belvárosa« akkor lesz sikeres, ha a budapesti hibát nem követik el: a fővárosban kialakítottak ugyan egy új kulturális mágnest a MÜPA és a Nemzeti Színház együttesével, azonban körbeépítették irodaházakkal. Győrben egy leendő kulturális centrum köré lakások, éttermek, üzletek kellenek, hogy be lehessen lakni a környéket, élhető legyen a környezet, ne álljon meg az élet 18 óra után” – mondta.