“Közel 400 millió forintot költöttek az elmúlt években a szombathelyi Fedett Uszoda és Termálfürdő modernizálására” - írtuk június elején, mikor az üzemeltető Vasivíz és a tulajdonos szombathelyi önkormányzat képviselői bemutatták a sajtónak az elmúlt hónapok fejlesztéseit.
Már akkor elhangzott, hogy a létesítmény további modernizációja, innovációja még várat magára. Ehhez azonban - nem meglepő módon - pénz kellene, aminek jelenleg sem az üzemeltető, sem pedig a tulajdonos nincs bővében.
Megnéztük a Fedett uszoda 2025-ös üzleti tervét, hogy lássuk, mi mindent képzeltek el az usziba. Soroljuk:
Szaunavilág, pihenőtér és fedett gyógymedence kialakítása
A koncepció szerint a régi nappali kórház és az épületek közötti félig nyitott folyosón egy szanuvilágot alakítanának ki. Az átépítéssel a volt nappali kórház területén lévő 2 részes termálvizes medencét is hasznosítanák.
Mindez 1 milliárd 200 millió forintba kerülne a mostani kalkuláció szerint.
Fedett uszoda fűtésrendszerének üzemoptimalizálása
A fedett uszoda fűtésrekonstrukcióját 2023-ban végezték el. Viszont egy újabb fejlesztéssel annak optimalizása is megtörténhetne.
A technikai magyarázat szerint a beruházás során a gépészeti kialakítás módosításával a gázkazánok precízebb vezérlése mellett további energia megtakarítást biztosítható. Ebben az esetben a három új kazán fűtéskörére 1-1 darab szabályozható keringető szivattyú, 1-1 darab frekvenciaváltó és 1-1 darab motoros automatikusan üzemeltethető elzáró beépítése biztosítja a fűtés hatékonyabb szabályozását, üzemeltetését.
Ezt a fejlesztést 15 millió forintból lehetne elvégezni.
Emeleti öltözőkhöz tartozó vizesblokkok felújítása
Ha valamire valóban ráférne a ráncfelvarrás, az az uszoda zuhanyzóinak a felújítása, a női, és a férfi öltözőkhöz tartozó vizesblokkok ugyanis 40 éve ugyanúgy néznek ki.
2023-ban a fedett uszoda újranyitását megelőzően az emeleti öltözőket felújították, de a vizesblokkokat nem. Az érintett területen építészeti (burkolatok cseréje, esetleges kialakítás optimalizálás), gépészeti (vízvezetékek, szennyvízelvezetés, szaniterek, stb. cseréje) és villamos felújítását lenne szükséges végrehajtani.
A zuhanyzókat a kalkuláció szerint 30 millió forintból lehetne rendbe rakni.
Földszinti férfi és női mosdók felújítása
Nem csak az emeleti öltözőkhöz tartozó vizesblokkok, de az aulához kapcsolódó mosdók felújítása is a tervek között szerepel. Ezek szintén 40 éve nem lettek ráncba szedve. A burkolatok, szaniterek cseréje mellett a szükséges gépészeti rekonstrukciókat is el kell végezni.
A tervezett beruházás 20 millió forintot emésztene fel.
Fedett uszoda napelempark bővítése
Fedett uszoda tetején üzemelő napelempark bővítése az inverterek cseréjével üzemeltetési költségcsökkentés érdekében indokolt. A fedett uszodában Modern Város projekt keretében kiépített hőszívattyús rendszer üzemeltetéséhez szükséges energia megtermelésére 100 kWh teljesítményű napelempark is megvalósult. A napelempark bővítése engedély nélkül az inverterek modern eszközökre történő cseréje esetén további, összesen maximum 50 kWh teljesítménnyel bővíthető. A nagyobb mértékű teljesítménynöveléshez terveztetés és engedélyeztetés szükséges. A többletenergia felhasználása a medencevizek fűtésére lenne hasznosítható, amennyiben az ehhez szükséges gépészeti átalakítás megvalósul.
20 millió forintot terveztek a fejlesztésre.
Fedett uszoda medencetér (úszómester iroda), pénztárak, és földszinti irodák légkondicionálásának kialakítása
A több mint 40 éves létesítmény egyes helységeiben nyáron a hőség, téli időszakban a hideg miatt csak aránytalanul magas költségen, vagy egyáltalán nem biztosítható a munkavégzéshez ideális hőmérséklet. Ezekbe a helységekbe, mint a földszinti irodák, pénztárak és a medencetérben az úszómesterek részére kialakított irodában a megfelelő hőmérséklet biztosítására energia hatékony légkondicionáló berendezések telepítése adna költséghatékony megoldást.
8 millió forintból meg is lehetne oldani, hogy a munkavégzéshez ideális legyen a hőmérséklet.
Termálfürdő
A termálfürdő ülő és gyerekmedence közti területen napvitorlák telepítése
A termálszezonban (nyári időszak június közepétől augusztus végéig) a vendégforgalom szignifikáns részét a kisgyermekes családok, illetve a nyugdíjas korosztály fedi le. A gyermek és ülőmedence közvetlen közelében az felügyelő, várakozó vendégek részére nem biztosítható árnyék, ezért szükséges lenne napvitorlák telepítése.
Ezt a fejlesztést 12 millió forintból tudnák megvalósítani.
Termálfürdő játszótér fejlesztése, bővítése
A jelenleg kialakított játszótér kora és mérete indokolttá teszi, hogy felújításra, illetve bővítésre kerüljön, ezzel a kisgyermekes vendégek részére egy biztonságosabb és magasabb színvonalú szolgáltatást lehet nyújtani.
8 millió forintot költenének el rá.
Vízilabda akadémia
AVUS akadémia területén új tanmedence építése
Már a júniusi tájékoztatón is az hangzott el, hogy a legnagyobb szükség egy második tanmedence építésére lenne. Talán majdnem ez is a legköltségesebb beruházás.
Az anyag azt írja, hogy már az AVUS vízilabda akadémia épület építésekor a létesítményt úgy alakították, hogy egy fedett, oldalról nyitott területen egy új tanmedence alakítható ki.
1 milliárd forintba kerülne a létesítése.
Fontos hangsúlyozni ismét, hogy ezek egyelőre még csak tervek. A megvalósításhoz szükséges pénz nem áll rendelkezésre.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |