A Győri Városháza honlapján elérhetőek a közgyűlés képviselőinek vagyonnyilatkozatai. Kíváncsiak voltunk, mennyire transzparensen töltik a nyilatkozatokat a helyi politikusok, és, hogyan gazdálkodnak a magánéletben, akikre a közvagyont bízzuk.
Fekete Dávid (Fidesz-KDNP) frakcióvezető, 2025-ben benyújtott vagyonnyilatkozata alapján Győrben, egy 2017-ben vásárolt, "261 m2 telek + 280 m2" néven feltüntetett lakóház 50%-os tulajdonosa, valamint egy 2023-ban szerzett, 303 m2 alapterületű telek százszázalékos tulajdonjogával is rendelkezik.
Fekete hivatalos megnyilvánulásaiban gyakran említi, hogy Győr milyen jól gazdálkodik a kapott és az elvont forrásokkal, ám úgy tűnik, hogy magánemberként feszesebb kasszát visz, mint amennyire nagyvonalú a város pénzével. Míg Győr nettó befizetői státusza politikai nézőpont kérdése, addig a képviselő civilben jól gazdálkodik, hiszen 49 millió 200 ezer forint megtakarítással rendelkezik, amivel szemben csupán 7 millió forintnyi hitele van. Egy ilyen városmérlegért a fél karunkat adnánk.
A vagyonnyilatkozat szerint a frakcióvezetőnek más nagyértékű ingósága, autója, repülője vagy épp hajója nincs, de ugyanígy nem gyűjt műkincseket sem, mint, ahogy értékpapírban vagy takarékbetétben sem tart pénzt, legalábbis ami a nyilvános adatokat illeti.
A frakcióvezető sem mellékfoglalkozásból, sem vállalkozásból, sem politikusi szerepéből származó jövedelmet nem tüntetett fel. A nyilatkozat tehát azt mutatja, hogy Fekete Dávid hivatalos jövedelme csupán oktatói-képzési tevékenységéből származik. A dokumentum tanúsága szerint fő bevételi forrása a Mathias Corvinus Collegium-tól kapott bruttó 1 millió 330 ezer forintos fizetés, amit regionális képviselet-vezetőként keres.
Szintén oktatói profiljából származik két egyéb jövedelme is. A Széchenyi István Egyetemen docensként kap havi bruttó 550 ezer forintos fizetést, és - saját bevallása szerint - nagyjából 500 ezer forintot kap a SZE kötelékébe tartozó Universitas Győr Nonprofit Kft-től, kutatás, kutatás vezetés jogcímén.
A győri Fidesz első embere tehát kvázi a piacról keres meg nagyjából bruttó 2 millió 400 ezer forintot. A jogszabály úgy rendelkezik, hogy a képviselői tiszteletdíjat nem kötelesek bevallani az érintettek, bár a transzparenciát oly sokszor hangoztató politikustól talán morális alapon elvárható lenne. Főleg azért, mert ez az illetmény bruttó 562 ezer forint, amit emlékezetes módon visszamenőleges hatállyal szavazott és emelt meg a Fekete vezette győri Fidesz-KDNP frakció, így 2024 októbere óta ez is havonta jár a képviselőknek. A városstratégiai bizottság elnökeként Fekete Dávid ráadásul nem is az alapdíjjal, hanem bruttó 1 millió 68 ezer forinntal számolhat havonta.
Azt, hogy önkormányzati szinten a Fidesz-KDNP frakció vezetése jár-e bármilyen tiszteletdíjjal azt nem lehet pontosan tudni, de nem lenne meglepő párt szinten is dotálni egy vezető pozíciót. Az is felvet néhány kérdést, hogy Fekete Dávid csúcsrajáratott kampány a régió szeretetéből fakadó vidékjárásának költségeit ki finanszírozza, illetve, hogy ennyi pozíció és a rengeteg videós munka mellett, mennyi valós ideje marad Győrre az erőből politizáló jobboldal első emberének.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |