“Ne csak a választáskor jöjjön “Szalagvágó” Czunyiné! Hol van?”

Farkas Bazsi 2025-04-16 18:52:00
Lakossági fórumot tartottak Bábolnán. A helyiek a végsőkig el fognak menni, ha ismét marhatetemeket hoznának a településre.

Ma délután 17 órára hirdettek lakossági fórumot Bábolnára. A téma az a száj-, és körömfájás fertőzés okán kialakult helyzet volt, ami azt hozta magával, hogy 5 ezer 500 marhatetemet földeltek el a település közigazgatási területén.

 

Ahogy arról már korábban beszámoltunk, tegnap egy egyeztető fórumot tartottak a településen. Itt Bana, Bőny, Tárkány önkormányzati vezetői, a környék gazdái és egyéb munkaadói is részt vettek.

A tanácskozást követően az alábbi állásfoglalást adták ki:

Állásfoglalás

Mi, alulírott, Bábolna, Bana, Bőny és Tárkány, valamint a környező települések vezetői, önkormányzati képviselői, valamint a térség meghatározó munkaadó vállalatainak vezetői és lakosai mély aggodalommal és felháborodással fogadjuk a száj- és körömfájás járvány kezelésének jelenlegi módját, különösen azt, hogy a döntéshozók a helyi közösségeket és azok választott képviselőit nem partnerként, hanem pusztán passzív szemlélőként kezelték, kizárva őket a döntéshozatali majd tájékoztatási folyamatból, annak ellenére, hogy a következményekkel nekünk kell együtt élni.

Alulírottak tájékoztatjuk és felszólítjuk a hatóságokat:

  1. Bábolna Város Önkormányzata őszinte együttérzését fejezi ki valamennyi érintett gazda és település felé, és kiemelten fontosnak tartja a száj- és körömfájás elleni hatékony, országos szintű védekezést. Ugyanakkor fontosnak tartjuk leszögezni, hogy Bábolna a közös védekezésből már jelentős szerepet vállalt azzal, hogy a település mellett kijelölt állati hullalerakóban helyezték el a járvány miatt leölt, csaknem 5.500 szarvasmarhát, ezzel is hozzájárulva a fertőzés megfékezéséhez. Az esetleges jövőbeni járványkitörés esetén az állami szervek a kitörés helyszínén gondoskodjanak a leölt állatok elföldeléséről. A bábolnai állati hullalerakó már megtelt, a Bábolnát érő környezeti teher nem fokozható.
  2. Jelen állásfoglalás aláírói ezúton hívják fel a hatóságok figyelmét, hogy Bábolna, Bana, Bőny és Tárkány települések vízkészletének állati tetemekkel való szennyezésének nagy mértékű veszélye miatt folyamatos megfigyelése érdekében haladéktalanul monitoring kutak telepítése szükséges, amelynek költségét és a folyamatos monitorozás költségét a Magyar Államnak vállalni szükséges. A monitoring kutakból megosztott mintavétel szükséges, a kinyert eredményeket folyamatosan nyilvánosságra kell hozni, illetve az eredményeket független szakértőknek kell auditálni. Az előbbieken túl szükséges a leölt állatok teteminek körülzárása az első vízzáró rétegig, vadriasztók telepítése.
  3. A Magyar Állam kártalanítási, kártérítési felelősséggel tartozik Bábolna Város Önkormányzatát, lakosságát, a bábolnai vállalkozásokat, illetve a Bábolna környéki érintett településeket, lakosságot és vállalkozásokat ért mindennemű kárért. Ezen károkat a Magyar Állam felé érvényesíteni kívánják.
  4. Szakértőt kívánnak felkérni, hogy a járványkezelés során elkövetett szakmai hibákat dokumentálja, azt az állásfoglalás aláírói számára rendelkezésre bocsássa.
  5. Szakértői csoportot kívánnak létrehozni a járvánnyal kapcsolatos intézkedések hatásainak figyelemmel kísérésére, állásfoglalások megfogalmazására, cselekvési tervek kidolgozására.
  6. Nemzetközi, illetve Európai Uniós jogban jártas jogi irodát kívánnak felkérni, hogy a száj- és körömfájás járvány kezeléséről, illetve a Bábolnát és térségét érintő intézkedésekről tájékoztassa az Európai Unió megfelelő szerveit és az aláírókat.
  7. A felek aláírásgyűjtést fognak indítani jelen állásfoglalás minél szélesebb körű megismertetése, támogatás és a szolidaritás vállalása érdekében.

Bábolna, 2025. április 15.

Ma főképp ennek ismertetése és a további lehetséges teendők kerültek elő. 

Elhangzott, hogy a település mellett az államnak 110 hektárnyi földje van, így jelenleg semmi sem akadályozza meg azt, hogy amennyiben újabb telepen találnának fertőzést, úgy a tetemeket továbbra is ide szállítsák.

 

A helyiek elszántak, mint mondták, ha kell egymást összeláncolva fogják a dögöket szállító kamionok útját elállni.

Volt, aki azt nehezményezte, hogy az állam részéről semmiféle tájékoztatást nem kaptak.

“Ne csak a választáskor jöjjön “Szalagvágó” Czunyiné! Hol van?” - mondta az egyik férfi. 

Többen arra jutottak, hogy közösen kell fellépni kártalanítási kérelemmel és, hogy a jövőben rendszeresen kell ellenőrizni azt a területet, ahol a dögöket elföldelték.

A fórumról készült részletes tudósításunkat holnap olvashatják!

Szólj hozzá!

Megduplázódott az alpolgármesterek száma Győrben, így újraosztotta a hatásköröket és a feladatokat Pintér Bence

Az új munkamegosztás szerint Balog-Farkas Renáta többek között a városüzemeltetésért és a sportért, Kósa Roland pedig továbbra is a fejlesztésekért és a kultúráért felel.

Hatékony vízszigetelés a tetőn

Az otthonunk biztos és kényelmes menedék kell, hogy legyen, ahol gondtalanul tölthetjük mindennapjainkat.

Vízkorlátozást vezettek be az Alsó-Szigetköz több településén 

Június 18-tól napközben tilos vezetékes ivóvízzel locsolni, autót mosni vagy medencét tölteni Győrzámolyban és több környező településen.

A nyári vasúti vágányzár Győrt is érinti: több vonat menetrendje módosul

Június 20. és augusztus 30. között a Budapest–Győr vonalon közlekedőknek is változásokra kell készülniük a Déli Körvasút fejlesztése miatt.

A hétvégén jön, a Szentivánéji Vigasságok!

Több ezer látogatót várnak Szombathelyre. Mihályfi Luca, L. L. JUNIOR, Tolvai Reni, és BYEALEX ad koncertet.

Újabb lapok és szerkesztőségek kerültek komoly bajba a Mediaworksnél - vajon meddig tart ki a Kisalföld?

Tömeges elbocsátásokról és lapbezárásokról szólnak a hírek, miközben továbbra sem tudni, milyen jövő vár a megyei napilapokra.

Vasárnap újra megtelik kincsekkel a Tarcsay utcai piactér Győrben

Régiségek, könyvek, porcelánok és különleges gyűjtői darabok várják az érdeklődőket a havi régiségvásáron.

Szúnyoglárva-gyérítés kezdődik Győrben és a környező településeken

A szakemberek a következő napokban biológiai módszerrel védekeznek a szúnyogok elszaporodása ellen, de hangsúlyozzák, hogy a lakosság segítségére is szükség van.

Exkluzív koktélélmények baráti összejövetelekhez

Sokszor hallhattad már, milyen emlékezetes lehet egy baráti összejövetel, amikor minden a kikapcsolódásról és a könnyed szórakozásról szól.

Olcsóbb lesz az üzemanyag

Még a védett ár alá is benézhet a nafta ára.

Három új értékkel bővült a Győri Értéktár

A Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium, a Hazánk folyóirat és a Rába vállalat is bekerült a város hivatalos értéktárába.

Eddig 35 és fél millió forintot költött el Szombathely az azbeszt helyzet kezelésére

A költségek 90%-át térítheti meg az állam. Az önkormányzat újabb finanszírozási kérvényt nyújt be.

Több buszjárat menetrendje is változik Győrben, egy megálló végleg megszűnik

Az Ipari Park térségében felújítás miatt terelik a járatokat, a Fehérvári úton pedig új közlekedési rend lépett életbe.

Hirdetésben keres gyermek háziorvost Kőszeg

Legalább 4 év szolgálat esetén ingyen kap egy lakást a leendő doktor.

Mészáros Lőrinc a leggazdagabb magyar az idei százas listán is

A második Csányi Sándor, a harmadik Felcsuti Zsolt.

Az okos sütés lehetőségei: modern konyhai megoldások

Elgondolkodtál már valaha azon, hogy a modern konyhai technológiák milyen változásokat hoznak a mindennapi életbe? Az energiahatékonyság és az innováció tökéletes párosának tűnnek, különösen, amikor mai sütőkről van szó.

Mondja meg ön, hogy mire lenne szüksége Győrnek - lakossági kérdőívvel tervezik a város jövőjét

Június végéig várják a városlakók javaslatait a következő évek fejlesztéseiről.