A győri Közigazgatási és Pénzügyi Bizottság csütörtöki ülésén helyi önkormányzati képviselők vetettek fel, a választókerületüket érintő kérdéseket.
Fűzy Ákos (FIDESZ-KDNP) önkormányzati képviselő, a sáráspusztai szennyvízhálózat fejlesztésének kapcsán érdeklődött az önkormányzat támogatási szándékairól. Elmondta, hogy a terület több problémás dologgal küzd, olyanokkal, mint a nem egyértelmű telek-övezeti besorolások, megakasztott ingatlan adásvételek, vagy épp a csatornahálózatra való csatlakozási kérelmek sokasága. A több ütemben megvalósuló fejlesztés során eddig 107 ingatlan már szerződött partnere a Pannon Víz Zrt-nek, a képviselő tudni szerette volna, hogy a többi szerződésre váró féllel kapcsolatban mi a városvezetés álláspontja.
Zárásként a bácsai városrész egyik legégetőbb problémáját hozta fel, jelesül a településen terjengő büdös csatornaszagot. Fűzy szerint a kellemetlenség mellett egyéb és komolyabb gondokat is okoz ez a kezeletlen helyzet, többek között rontja a bácsai ingatlanok értékét, mert mint fogalmaz: „Senki sem szeret fekáliaszagban ülni a teraszon!” Kifejtette, hogy a probléma forrására sikerült rájönni, egy nem megfelelő keresztmetszetű cső okozza, de a megoldáshoz vezető hatástanulmány elkészítéséhez szükség van a város támogatására. Felhívta a figyelmet a térség régi, és a folyamatosan épülő agglomerációval egyre csak növekvő bajára, a megfelelő infrastruktúra hiányára. Ezekre a problémákra szeretne közös gondolkodással születő komplex megoldást, máskülönben szerinte komoly lakossági ellenállás várható a helyiektől.
Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) polgármester szép csomagként értékelte az elhangzottakat, és azzal kezdte, hogy a sáráspusztai szennyvíz-bekötések ügyében a Pannon Víz Zrt-nél pattog a labda, de biztosította Fűzy Ákost és az általa képviselt lakókat, hogy személyesen dolgozik a probléma megoldásán. Alapvető gond a területen, hogy az előző polgármester, Dézsi Csaba András (FIDESZ-KDNP) 2020-ban egy lakossági fórumon felelőtlenül azt ígérte a helyieknek, hogy ingyen köthetnek rá a szennyvíz-hálózatra. Ez generálta azt a közös problémahalmazt, ami most keseríti a lakók, a helyi képviselő és a városvezetés mindennapjait. Igyekeznek egy működő konstrukciót kialakítani, amit nehezít, hogy a Pannon Víz Zrt. csomagban kezeli ezt az ügyet, de Pintér megígérte, hogy komoly energiát fordítanak arra, hogy ez a helyzet mindenki számára megnyugtató mederben folyjon tovább.
A térséget érintő infrastrukturális anomáliákat jól ismeri, de azok csak egy nagyobb ívű városrendezési projekt keretében orvosolhatóak. Ez a most aktuális rendezési terv módosításában is nagyon fontos kérdés lesz, és a polgármester ígéretet tett, hogy ennél a területnél be fogja vonni a helyi erőket a szakmai kérdések tisztázásakor. Elmondta, hogy ebben a városrészben nőtt fel, így testközelből ismeri a problémákat, többek között, hogy rengetegen kötik rá az esővíz elvezetésüket illegálisan a közműhálózatra, ami nagy esők idején villámárvizeket okoz, és helyi elégedetlenséget szül.
Erre többféle megoldási javaslaton is dolgoznak, ami egyszerre oldaná meg a csatornaszag és a jövőben épülő ingatlanok közműhálózatba kötését. Az utak, elkerülők, hidak építése állami segítség nélkül nem fog menni, azt pedig nem lehet tudni, hogy a megígért, de korábban leállított beruházások mikor indulhatnak útjukra. Amit a város önerőből tenni tud, az a közösségi közlekedés fejlesztése és promótálása, sűrűbb és célzott buszjáratokkal és a kerékpárút-rendszer bővítésével. Tudja, hogy ez nem lesz 100%-os megoldás, de muszáj lépésről-lépésre haladni, mert az biztos, hogy a 14-es út kétsávossá bővítése az nem megvalósítható egyik pillanatról a másikra.
Nagy Richárd László (FIDESZ-KDNP) önkormányzati képviselő a sokszor inkriminált marcalvárosi kiserdei futópályája kapcsán érdeklődött a jelenlegi mulcsos borítás rekortán felületre való cseréjéről. Tájékoztatott, hogy pályázaton 25 millió forintot nyertek erre a célra még a Dézsi érában, és azzal, hogy benyújtották a pályázatot, kötelező érvényűvé vált a megvalósítás. Egy olyan csapda helyzet áll elő, hogy a polgármester támogató aláírása nélkül, büntető kamatokkal együtt kell visszafizetni a pályázati forrást, ha nem valósul meg a projekt június 30-ig.
Ezen felül helyi problémaként vázolta fel, hogy az Illyés Gyula utcai nagy parkolóban kifejezetten kétes a közbiztonság, így a lakosok a békésebb utcákat lepik el autóikkal, mint például a Déry Tibor utca, akadályozva ezzel az ott lakók parkolását. Szerinte ennek megoldása, hogy a nagy parkoló kamerarendszerének kiépítésével újra vonzóvá tegyék azt, ebben kérte a városvezetés támogatását.
Pintér Bence válasza elég személyesre sikerült, hiszen naponta jár az említett parkolóban kerékpárral. Szerinte nem csak ezt a helyzetet kell kezelni, hanem a marcalvárosi térség problémarendszerét kell komplexen értékelni, amit az új városrendezési terv kapcsán meg is tesznek. Nyilván szükség van a kamerákra, de az önmagában nem fogja varázsütésre megoldani a közbiztonság kérdéseit. A kampány során tartottak parkolási fórumot a területen, ahol kiderült, hogy alapvető gond az az emberi gondolkodás, hogy a lakók nem szívesen hagyják ott az autójukat ahol nem látnak rá személyesen, ezt pedig nem lehet rendeletekkel orvosolni.
A futópálya kapcsán sem kell teoretikus vitát folytatni, mert mint kiderült, a polgármester rendszeresen fut a sokat emlegetett sportpályán. Szerinte a mulcsos verzió biztonságosabb, mint a rekortán, hiszen az őszi nyálkás időben sokkal kevésbé csúszik, ráadásul gondozásmentes. Kiemelte, hogy a megnyert 25 millió forintnyi támogatáson túl, ez még plusz 50 millióval terhelné a városi büdzsét, ahol egyrészt nincs most erre ennyi pénz, másrészt a korábban említett sportszakmai érvek miatt sem indokolt. Plusz egy rekortán pálya karbantartása és üzemeltetése állandó munkát és költéséget generál a fenntartónak, ezáltal a Győr-Szol Zrt-nek, amit nem szívesen venne nyakába a város. Zárásként elmondta, hogy ezügyben érdemes lehet megkérdezni a helyi lakókat, és felajánlotta, hogy támogat egy konszenzusos megoldást, ami a rövid határidőt tekintve eléggé időszerű.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |