A Tiszta Szívvel a Városért Egyesület egyik legnagyobb kampány fegyvere a marcalvárosi kiserdő megvédésének meghirdetése volt. A civilek akciója komoly társadalmi pressziót helyezett a korábbi polgármesterre, Dézsi Csaba Andrásra (Fidesz-KDNP), így a közgyűléselé vitte az ügyet.
Márciusban még arról volt szó, hogy a kiserdő teljes területet zöldterület besorolást kap, így nem lesz beépíthető. Augusztusban aztán a Városstratégiai Bizottságon tárgyalt előterjesztésből már az derült ki, hogy a terület 97,5% lesz csak beépíthetetlen.
Az indok akkor az volt, hogy magánberuházásban bővítenék a terület mellett álló idősotthont, és bár a konkrét megvalósítás még csak tervek szintjén sem létezik, de az erdő egy részének kivágási lehetőségét ezért hagyná meg a fideszes városvezetés.
Ez már csak azért is érdekes, mert a Kisalföld egy korábbi cikke szerint:
„[Dézsi Csaba András] polgármester egyetért azzal, hogy az otthon és az uszoda helyét máshová kell gondolni, és a győri önkormányzatnál már folyamatban van a kiserdő zöldterületbe sorolása.”
Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) Győr polgármestere, az eset kirobbanásakor a következőképpen kommentálta az ügyet:
„Mi a programunkban azt ígértük, hogy az egész Kiserdő erdő lesz jogilag is és meg fogjuk kezdeni annak értő gondozását. Ehhez tartva magunkat kérjük, hogy a leköszönő polgármester tartsa be ígéretét és az egész Kiserdőt minősítse erdővé. Kérésünkhöz a marcalvárosiak is csatlakozhatnak, petíciót indítunk, aminek aláírásával a győriek ismét jelezhetik az októberben leköszönő volt polgármesternek, hogy a város nyilvánítsa jogilag is erdővé a TELJES Kiserdőt, kezdődjön meg a faállomány értő gondozása, valamint az erdőben elérhető szabadidős infrastruktúra átgondolt fejlesztése.”
A város első embere egyébként hozzátette, hogy a Szent Anna Otthon bővülését elvben továbbra is támogatja, annak megfelelő, alternatív helyszínt kell keresni.
A polgármester ugyanezen a véleményen volt a múlt heti városi közgyűlésen, ahol a kiserdő maradék 2,5%-nak a zöldterületté minősítése volt a téma.
A fideszes képviselők csak azt szajkózták, hogy az idősotthon bővítésének lehetőségét veszik el azzal, hogy a maradék területrész is zöldterületté minősítik.
Többen felszólították a polgármestert, hogy ha elképzelései szerint ide már nem tudna épülni idősotthon, akkor keressen neki másik helyet.
Pintér elsőként felhívta a figyelmet arra, hogy a kiserdő korábbi zöldterületté nyilvánítása nem következett volna be, ha a Tiszta Szívvel a Városért Egyesület nem kezdi meg zöld kampányát. Azzal kapcsolatban pedig megnyugtatott mindenkit, hogy ő teszi a dolgát, és meg fog tenni mindent annak érdekében, hogy új területeket tárjon fel, ahol új otthon, vagy otthonok épülhetnek az időseknek.
Ha ez ennyire fontos téma, akkor a Fidesz-frakciónak az volt benne a stratégiája az elmúlt 5 évben, hogy majd más megoldja helyettük, erre vártak? - tette fel a kérdést Pintér.
A testület végül 18 igen, és 1 tartózkodás (Fodor Roland (Civilek Győrért Egyesület) mellett zöld utat adtak a képviselők annak az eljárásnak a megindítására, aminek a végén zöldterület lehet végül a kiserdő teljes területe.
Fontos hangsúlyozni, hogy az átminősítés ezzel még nem ért véget, az ügy még visszakerült a testület elé, amint a szükséges bürokratikus eljárások végbementek.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |