„Hangfelvétel. Leleplezés. Titok. Ezek a szavak lengték körbe Karácsony Gergely tegnapi interjúját a Telexen. Azt mondta, hogy hangfelvétele van arról, hogy fideszes közvélemény-kutatók kérdeznek Szentkirályi visszalépéséről, amit amúgy ő maga nem tart valószínű eseménynek. Majd a másnapi Népszavában kijön: a Pulai András-féle Publicus mérte ezt, aki büszkén számol be az eredményekről” – írja posztjában Ungár Péter, az LMP frakcióvezetője és elnöke.
Szerinte ebből kiderül, hogy ilyen kutatást a Karácsony Gergelyt támogató pártok rendeltek. „Hangfelvétel, leleplezés és titkos ármány helyett ennyi az igazság: rendelt a DK-MSZP egy kutatást, amit letagadott, majd a főpolgármester ezt a Fideszre kente” – írja a politikus.
Ungár szerint van egy apróság, amit mindenkinek be kéne tartania: ha egy párt vagy jelölt közzétesz közvélemény-kutatásokat, akkor tegye közzé a megrendelő nevét. Ez azért fontos szerinte, mert így az olvasó pontosan tudja, milyen beszédhelyzetből, milyen anyagi érdekek mellett közli az intézmény az adatokat, amiket közöl. Az LMP például amikor publikálta a Pulzus kutatását az ATV-vel együttműködésben vállalta, hogy a kutatást finanszírozta – hoz példát a politikus.
„A mai nap ugyanis Pulai András nevével fémjelzett Publicus Intézet Karácsony Gergelynek kedvező kutatást publikált úgy, hogy nem írta oda, hogy azt a DK-MSZP megbízásából tette. Ez sok minden, de nem visz közelebb a Dobrev Klára által hőn szeretett európai értékekhez. Nemrég pedig a Momentumnak és a Városházának dolgozó 21 Kutatóközpont publikált szintén egy Karácsony Gergelynek kedvező mérést. Itt sem a Városháza, sem a Momentum nem jelent meg, mint finanszírozó” – írja Ungár.
A politikus végül egy dologra kérte az „ellenzéki kollégákat”: tartsák be az átláthatóságot, ha már mástól elvárják.