Összesen 9 pontba szedett programját mutatta be egy mai tájékoztatón a Mi Hazánk Szombathelyen. A programpontok között szerepel többek között a városfejlesztés és üzemeltetés, a sport, a gazdaságfejlesztés, a közlekedés, az oktatás vagy éppen a szociális terület.
A párt polgármesterjelöltje, Danka Lajos élesen bírálta a szombathelyi felsőoktatást különösen a volt főiskola mostani működését. A programjukban egyébként az szerepel, hogy a felsőoktatásnak több lábon kell állnia, azaz legyen erős tanárképzés, sporttudományi, mérnöki és egészségügyi képzés is, (a dunántúli egyetemekkel, nem csak az ELTÉ-vel) ehhez kapcsolható a kutatás és fejlesztés erősítése.
A Nyugat-Magyarországi egyetem annak idején hűbérbirtokként kezelte a szombathelyi főiskolát, a szombathelyi oktatóknak nem volt beleszólása abba, hogy mi történjen, de ezzel együtt volt egy viszonylagos önállósága - kezdte így Danka.
Amióta az ELTE átvette, azóta látjuk, hogy ez a színvonal kicsit visszább esett - mondta. Ez azért is érdekes kijelentés, mivel a Fidesz-KDNP szombathelyi polgármesterjelöltje, Lenkai Nóra az ELTE SEK rektori biztosa folyamatosan azt hangoztatja, hogy munkája alatt mennyit fejlődött a szombathelyi képzés.
Danka azzal folytatta, hogy az ELTE név jól hangzik, az intézmény diplomái általában országosan elismertek, mégis az átállás elején az egyetem magával került vitába, amikor a korábbi főiskolai diplomát nem fogadták el teljes értékűnek.
Vízióik szerint a kutatás-fejlesztés erősítenék, amihez a nem csak az ELTÉ-vel, de a soproni egyetemmel, a Pannon Egyetemmel, és a Pécsi Orvostudományi Egyetemmel is együtt működnének.
Íme a részletes program:
1. Városfejlesztés, városüzemeltetés
- Szombathely erősíteni kell a belváros és a város parkosítását.
- Ötéves programot kell kidolgozni az elvégzendő feladatok számbavételével.
- Több pénz kell a köztisztaságra, a város tisztántartására a zöldfelületek és az utak kezelésére.
- A szelektív hulladékgyűjtés teljes körű bevezetésére van szükség.
2. Gazdaságfejlesztés
- Új gazdaságfejlesztési programra van szüksége a városnak, melynek elkészítésébe a gazdasági élet valamennyi szereplőjét be kell vonni.
- Városi támogatásokkal, adókedvezményekkel kell segíteni a kis- és középvállalkozásokat.
- Szombathely és az agglomeráció továbbfejlesztése, az északi ipari park, és a 87-es gyorsforgalmi út kiépítése mellett.
- Az itt letelepült cégeket környezetvédelmi és infrastrukturális beruházásokra kell kényszerítenünk. (Szennyezőanyag kibocsátás csökkentő beruházások. Kiszolgáló útcsatlakozások, nem szintbeli vasúti-közúti keresztezések kiépítése.)
3. Közlekedés
- A városnak ki kell dolgozni és végre kell hajtani a közlekedési koncepcióját a korszerű, élhető város felépítéséhez.
- Növelni kell az üzemeltetési, fenntartási munkákra fordított forrásokat.
- Az elkerülő gyűrű hiányzóelemeit meg kell építeni.
- Ki kell építeni a közösségi közlekedés központját a vasútállomás mellett.
- Zanat mellett fontos lenne az M86-os gyorsforgalmi út ingyenessé tétele a vépi fel/lehajtóig.
- Az ipari létesítmények és nagy kereskedelmi egységek legalább anyagilag vegyék ki a részüket a környék infrastruktúrájának, úthálózatának felújításából, szinten tartásából, a környék parkosításából, a körzethez tartozó intézmények (pl. óvoda, öregek otthona) támogatásából.
- Nagyobb hangsúlyt kell helyezni az úthálózat fenntartására, karbantartására.
- A dugók megszüntetésére közlekedési fejlesztéseket kell végrehajtani, a tömegközlekedési koncepciót át kell gondolni.
4. Oktatás
- Új középiskolai képzéseket kell beindítanunk, alkalmazkodva az új munkahelyi igényekhez. (Együttműködve az érintett középiskolákkal, vállalkozásokkal, kamarákkal.)
- A felsőoktatásnak több lábon kell állnia, azaz legyen erős tanárképzés, sporttudományi, mérnök és egészségügyi képzés is, (a dunántúli egyetemekkel, nem csak az ELTÉ-vel) ehhez kapcsolható a kutatás és fejlesztés erősítése.
- Zászlónkra tűzzük az AGORA tulajdonát képező felsőcsatári gyermeküdülő megmentését.
- Sokkal jobban oda kell figyelnünk a tehetséggondozásra, és a fiatalok helyben maradásának támogatására, e célra a városnak több pénzt kell biztosítani.
5. Egészségügy
- Tovább kell folytatni a háziorvosi rendelők felújítását, fejlesztését.
- Hatékonyabbá kell tennünk a központi előjegyzési rendszert.
- A háziorvosi praxisokat a szolgáltatás színvonalának javítására és az elérhetőség javítására kell ösztönözni.
- Kiemelkedőnek tartjuk az úgynevezett MÁV rendelő munkáját, mely a város egészségügyi ellátásának egyik alappillére, a városnak ezt a munkát minden lehetséges módon támogatni kell.
- A háziorvosi rendszerben dolgozó szakorvosokat nagyobb mértékben be kell vonni a szakellátási rendszerbe.
6. Kultúra
- A kulturális örökségünk (például a Romkert) helyzete tarthatatlan, amely a belváros kulturális, turisztikai különlegessége lehetne.
- A várost a Savaria Karnevállal azonosítják, mely valóban kiemelkedő rendezvény, de több lábon állva, több nagyobb rendezvényre van szükség városunk életében.
- Támogatni kell a kulturális kezdeményezéseket, lehetőséget kell biztosítani a város lakóinak a megnyilvánulásra, és a kulturális sokszínűség bemutatására.
7. Környezetvédelem
- Továbbra is problémás a Falco porkibocsátása, a gyár közvetlen környékén jelentkező zajszennyezés, amivel, ha sok mindent nem is lehet kezdeni, folyamatosan ellenőrizni kell a gyárat környezetvédelmi előírások betartatása okán, kötelezni kell arra, hogy a legkorszerűbb szűrőrendszereket alkalmazza.
- A fásítási programot jónak tartjuk, folytatni kell a telepítéseket.
8. Közbiztonság
- Az Éhen Gyula lakótelep és környéke legnagyobb közbiztonsági, egészségügyi és esztétikai problémája a hajléktalanszálló, a város egyik fő ütőerének, a Zanati útnak is a szégyenfoltjává vált, a probléma kezelésére egy cselekvési tervet kell kidolgozni és végrehajtani.
- Az éjszakai ellenőrzést, járőrözést mind a központban, mind a lakótelepeken erősíteni, bővíteni szükséges, támogatni kell a polgárőrség tevékenységét.
9. Szociális terület
- Az idősellátás és elhelyezés javításával csökkenteni a várakozási időket, javítani az idősebb városlakók életminőségét, biztosítani a szép korúak megbecsülését és méltóságuknak megőrzését a legutolsó pillanatig,
- Az egyházak és karitatív szervezetek minél szélesebb körű bevonása, és támogatása, beleértve a hospice szolgáltatókat is.
- Növelni kell a bölcsődei férőhelyek számát, a fiatal családok terheinek csökkentése érdekében.
10. Sport
- Támogatjuk az élsportot, aminek nagy jelentősége van a városmarketing szempontjából, de e mellett minél nagyobb lehetőségeket kell biztosítani a rekreációs, és a szabadidősport gyakorlására a város összes lakójának, fiataloktól az idősekig.
- A Haladás FC helyzetének gyors, méltányos rendezése.