Pintér Bence a Tiszta Szívvel a Városért Egyesület polgármesterjelöltje lesz a 2024-es önkormányzati választáson.
Egyre több részletre derül fény a Borkai Zsolt volt fideszes polgármester által az Audival kötött szerződésről, ami a jelek szerint akadályozza, hogy a város közgyűlése szabadon döntsön a helyi iparűzési adó mértékéről. A szerződést 2010-ben kötötte Borkai Zsolt, és Dézsi Csaba András jelenlegi fideszes polgármester azt gondolja, hogy hátrányosan értinti annak tartalma a várost. Erről azonban bővebb felvilágosítással sem az önkormányzat, sem az Audi nem tudott szolgálni, mivel titoktartási záradék van szerződésben.
Most újabb részlt derült ki: egy Propelleren megjelent cikkben
Borkai elmondta, hogy az „Audi [új egységének – a szerk.] Győrbe csábításának feltételeként 2 százalékról 1,6-ra levittük az iparűzési adót”. Magyarul a 2010-ben meginduló bővítés feltétele lehetett ez a titkos megállapodás.
Borkai szerint ezzel a fejlesztéssel nagyon jól járt a város, ezért nem érti a kritikát.
A helyi iparűzési adó mértéke most azért kérdéses, mert Győr az utolsó nagyváros, ahol nem állították még vissza 2 százalékra. Eközben azonban a szolidaritási adó számításakor úgy számolnak, mintha 2 százalék lenne az iparűzési adó Győrben is, és 11,1 milliárd forintot vonnak el például idén a várostól, miközben az alacsony iparűzési adóval 7 milliárd forintot hagy a város a cégeknél, ennek legnagyobb részét mérete miatt az Audinál.
Ez ugyanaz a fejlesztés egyébként, amelynek során Borkai Zsolt közeli barátai, például a jachtos szexorgián is résztvevő Rákosfalvy Zoltán sok pénzt keresett. A Dezső András által 2012-ben feltárt botrányos ügyben egy Luxemburgban bejegyzett, akkor még ismeretlen tulajdonosi hátterű SR Group SA a győri önkormányzat ügyvédje, Rákosfalvy Zoltán segítségével jutott szántóföldekhez ott, ahol aztán később az Audi vásárolt területet a bővítéshez.
Cég, főleg külföldi cég nem is vehetett volna szántóföldeket, így azokat Rákosfalvy vásárolta fel magánszemélyként, majd a földhivatal engedélyezte, hogy az addig szántóföldként bejegyzett ingatlant a jövőben ipari-kereskedelmi célra hasznosíthassa annak tulajdonosa. Ekkor az addig Rákosfalvy nevén lévő terület a luxemburgi cég magyar leányvállalatának, az SR Invest Logistic Kft.-nek a nevére került.
Azóta hivatalosan is Rákosfalvy Zoltán és Somogyi János lett a tulajdonosa az Immobilien Trade Center Kft.-nek – derült ki nemrég nyilvános adatbázisokból az Mfor cikke szerint. Az ingatlanos társaságnak tavaly októberig az említett SR Group S.A. nevű luxembourgi vállalkozás volt a tulajdonosa. A cég legutóbbi beszámolójából az derül ki, hogy 2022-ben nem volt bevételük, ellenben 119 millió forintos profittal zártak, a luxembourgi SR Group igazgatójaként pedig úgy döntött Rákosfalvy Zoltán, hogy 2,7 milliárd forintos eredménytartalékot képeznek. A luxemburgi offshore tulajdonban lévő cég irányító posztjait Rákosfalvy és Somogyi töltik be.
Támogasd adód 1%-val a hatalomtól független újságírást! Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adószám: 19294571-1-18. Köszönjük! |