A keddi közgyűlésen Pollreisz Balázs képviselő (MSZP) rákérdezett Dézsi Csaba András (Fidesz-KDNP) polgármesternél, hogy van-e olyan szerződés a város és az Audi Hungaria között, ami korlátozza a várost abban, hogy módosítson a helyi iparűzési adón? A polgármester beszélt erről korábban, de az adórendelettel kapcsolatos anyagokban nem esik szó róla, és a képviselő szerint érdemes lenne tisztázni a helyzetet.
Dézsi polgármester elmondta: van ilyen szerződés, titoktartási kötelezettség van a végén, Borkai Zsolt kötötte és szerinte hátrányosan érinti a várost.
Pollreisz személyesen bemehet és megnézheti, de a közgyűlésen nem tudnak róla tárgyalni. A képviselő jelezte, hogy élni fog a lehetőséggel.
Szerdán Facebookon reagált az ügyre Borkai Zsolt volt polgármester, polgármesterjelölt akit telefonon is kerestünk. Borkai elmondta: szerinte jó megállapodást kötöttek akkor az Audival, amivel minden győri cég jól járt, és most sem emelné meg a helyi iparűzési adót. Hozzátette: nem igaz egyébként, hogy a szerződés kötné a városvezetés kezét, van benne olyan pont, ami megengedi, hogy a körülmények változása esetén újratárgyalják azt.
A Tiszta Szívvel a Városért közleményt adott ki az ügyben. Pintér Bence polgármeserjelölt kifejtette: nonszensz, hogy egy városi költségvetést alapvetően befolyásoló szerződés titkos legyen.
Felszólították az önkormányzatot, hogy tegye közzé ezt a szerződést.
„Párhuzamosan közérdekű adatigényléssel kikértem ezt a szerződést az önkormányzattól, és ha kell, bíróságra fogunk menni az ügyben. Nonszensz, hogy egy városi költségvetést alapvetően befolyásoló szerződés titkos legyen, és egy vállalat mondja meg egy városnak, hogyan intézze az ügyeit. A Tiszta Szívvel a Városért Egyesület programjában megígérjük: a város minden szerződését nyilvánosan elérhetővé fogjuk tenni, az Audival kötött titkos és hátrányos Borkai-szerződést is nyilvánosságra fogjuk hozni. Elég a titkolózásból, rendbe rakjuk Győrt!”
– írták.
A helyi iparűzési adó mértéke azért kérdéses, mert Győr az utolsó nagyváros, ahol nem szállították még vissza 2 százalékra. Eközben azonban a szolidaritási adó számításakor úgy számolnak, mintha 2 százalék lenne az iparűzési adó Győrben is, és 11,1 milliárd forintot vonnak el például idén a várostól, miközben az alacsony iparűzési adóval 7 milliárd forintot hagy a város a cégeknél, ennek legnagyobb részét mérete miatt az Audinál.
Az ügyben kérdéseket küldtünk az Audi Hungariának.