Egy hónapja adták át azt a 46 férőhelyes új parkolót Szombathelyen, amit az önkormányzat 30 millió forintért építtetett a kórházi dolgozóknak. A városvezetés még arra is ügyelt, hogy az üzemeltetés se terhelje meg az egészségügyi dolgozókat, ugyanis az üzemeltetés éves költségét önkormányzati támogatásban kapja meg a Markusovszky Kórház.
De miért is kellettek a plusz parkolók?
Ahogy korábban már összefoglaltuk: 2021 év végén egy ingatlancsomag részeként adta el az önkormányzat a volt városi strand utolsó beépítetlen területét. Egy vállalkozó 20 lakásos társasház megépítésének tervével vásárolta meg az ingatlant. A Fidesz hamar politikai témát csinált az ügyből. Elsőként azt mondták, hogy ne legyen a területen semmi építve, hanem legyen park, aztán a kórházi dolgozók ötletét továbbvíve azért kezdtek el kardoskodni, hogy parkolót építsenek.
Az ügybe aztán megérkezett Hende Csaba (Fidesz-KDNP) Szombathely és térségének parlamenti képviselője is, aki azt mondta az önkormányzat előbb vásárolja vissza a területet, majd építsen ide parkolókat. Csakhogy a város csakis az eladási értékkel azonos áron vásárolhat vissza egy ingatlant, különben felmerül a költségvetési csalás gyanúja.
A területre egyébként volt az államnak elővásárlási joga, ám ezzel nem élt.
Végül az lett Hende javaslata, hogy a város vásárolja vissza a területet, ezután az állam kifizeti a vételárat, pluszban a parkoló építésének költségeit is vállalja.
A város azonban a szűkös költségvetése miatt biztosra akart menni, és azon az állásponton voltak, hogy amennyiben megérkezik a pénz a vásárlása és az építésre is, úgy azonnal cselekednek.
A pénz végül csak nem érkezett meg, így a városvezetés saját kezébe vette az ügyet. A terület ugyan maradt a beruházónál, ám az önkormányzati tulajdonban lévő Egészségügyi Alapellátó mögötti földrész alkalmas volt arra, hogy plusz parkolókat építsenek.
Építettek is egy 46 férőhelyes parkolót, ezt most csakis a kórházi dolgozók használhatják, az átadáskor a kórház főigazgatója Nagy Lajos azt mondta:
olyan kollégák kapnak bejutási lehetőséget a sorompóval lezárt területre, akik eddig a kórház területén parkoltak, így ott 46 parkolóhely szabadul fel, amit ezután a betegek használhatnak.
Az elmúlt hetekben többször is jártunk az új parkolónál és azt tapasztaltuk, hogy alig több, mint a felében parkolnak autók.
Ma délelőtt a 46 helyből 24 volt üres.
Mindez azért furcsa, mivel évekkel ezelőtt éppen a Kórházi Dolgozók Szakszervezete volt az egyik fő szószóló a parkoló kérdésben. Akkor azt mondták, hogy sem a járóbetegek, sem pedig a kórházi dolgozók nem, vagy csak nagyon nehezen tudnak parkolni a környéken. Ezért is lenne fontos egy új parkoló.
A kérdés csak az, hogy ha ennyire égetően szükség volt a parkolóra, akkor miért nem működik az új terület teljes kihasználtsággal?
Több lehetséges válasz is létezhez:
Az egyik, hogy a parkoló “messze” van a kórháztól, könnyebb és gyorsabb továbbra is az intézmény területén belül parkolni.
Egy másik magyarázat lehet, hogy minden helyzet egyetlen parkolókártya lett kiosztva, így amikor a parkolóhely “tulajdonos” nem dolgozik a hely üresen árválkodik.
Hogy pontosan mi áll a háttérben azt a főigazgatótól kérdeztük meg, amint levelünkre választ kapunk újabb cikkel jelentkezünk.
Az minden esetre nekünk pazarlásnak tűnik, hogy 30 millió forintot költött a város egy olyan parkoló megépítésére, ami aztán alig félgőzzel pöfög.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs is. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |